5 rzeczy, które musisz wiedzieć o lnie!

właściwości lnu

Jeśli myślałeś, że o lnie wiesz już wszystko – mamy nadzieję zaskoczyć Cię w naszym nowym poście i przedstawić ci ciekawe właściwości lnu. Uwierz – ta niepozorna roślina kryje w sobie ciekawą historię, ogrom cennych właściwości i… wiele ciekawostek, które zaskakują historyków, kosmetologów i medyków! Postanowiłyśmy więc zebrać pięć właściwości lnu , wierząc, że w ten sposób spojrzysz na lniane tkaniny z jeszcze większym uznaniem i miłością. 

MOC HIGROSKOPIJNOŚCI

Tajemniczo brzmiąca higroskopijność opisuje zdolność wchłaniania wilgoci lub wiązania się z wodą, znajdującą w otoczeniu (w tym przypadku – na naszej skórze). Oznacza to, że niektóre tkaniny mogą absorbować parę wodną, minimalizując ryzyko gromadzenia się nieprzyjemnej wilgoci na naszym ciele. Należy to do właściwości lnu. Len, będący materiałem w pełni naturalnym, posiada tą umiejętność, zyskując tym samym przewagę nad materiałami sztucznymi lub syntetycznymi. Te ostatnie “zaparzają” skórę, tworzą barierę, zakłócają cyrkulację powietrza i wzmagają potliwość. 

Uczucie lepkości i nieświeżości podczas letnich miesięcy to wina materiałów, które tworzą subtelną, ale nieprzepuszczalną powłokę. To przez nią temperatura skóry rośnie, a w rezultacie – ta nie może swobodne oddychać i regulować pH. O tym jak ważne jest odprowadzanie wilgoci przekona się każdy, kto wybrał pościel lnianą podczas letnich, upalnych nocy.  

Obrus z grubego lnu w paski
lniany obrus grey stripes

UWIELBIANY W STAROŻYTNOŚCI

Pierwsze wzmianki o lnie pojawiły się już 6 000 lat p.n.e, w kulturze mezopotamskiej. Jednakże największy rozkwit popularności datuje się na czasy starożytnego Egiptu. Pierwotnie lniane tkaniny wykonywano przy pomocy bardzo prostych, poziomych krosen, które składały się z krążków opartych na kołkach, na które następnie naciągano osnowę. Co ciekawe – cały ten proces uwieczniły papirusy, które odkryli współcześni archeolodzy. Najstarsze malowidło, pokazujące jak wyglądała starożytna praca z tą rośliną, umiejscowione jest w Grobowcu Sennedżema. 

Właściwie od samego początku len traktowano z ogromną delikatnością i szacunkiem. Od zawsze doceniano właściwości lnu. Według wierzeń – był symbolem czystości, dlatego też wykorzystywano go wyłącznie to tworzenia odzieży dla kapłanów i urzędników. Im jaśniejsza i bardziej plisowana była faktura szaty, tym ważniejsze stanowisko posiadał jej właściciel. 

Pasek do zasłon rustic linen
pasek do zasłon rustic linen

MATERIAŁ NA CAŁUN

Całun Turyński jest rodzajem płótna, które zawiera obraz dwustronnego odwzorowania postaci ludzkiej. Według tradycji i wiary chrześcijańskiej – to właśnie w to płótno owinięto ciało Jezusa Chrystusa, a widoczne, lekko czerwone ślady, miały wskazywać umiejscowienie ran, opisanych w Ewangelii.  

Ze względu na charakter płótna i liczne historie, do dziś jest to jedno z najczęściej analizowanych naukowo przedmiotów w historii ludzkości. Współczesna nauka nadal nie rozwiązała zagadki jego powstania, a archeolodzy regularnie poddają go dalszym badaniom. Obecnie Całun przechowywany jest w Turynie, w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela.  

Nie bez znaczenia jest fakt, że Całun wykonany jest ze 100% lnu, co niejako potwierdza trwałość jego włókien, które przetrwały tysiące lat. 

lniane firany
lniana muślinowa zasłona

GRAMATURA MA ZNACZENIE

Przeglądając np. nasze lniane zasłony, z pewnością zauważyliście, że różnią się one między sobą tzw. gramaturą. Najprościej rzecz ujmując: gramatura to wyrażony w gramach ciężar 1 metra kwadratowego materiału. Można więc stwierdzić, że pojęcie to jest związane z ciężarem i grubością tkaniny, a w rzeczywistości – z przepuszczalnością promieni słonecznych. Tak oto len stonewashed medium jest lekki i delikatny, a stonewashed heavy – cięższy, mniej przepuszczający, wykonany z grubszego splotu. Pierwszy występuje np. w formie lnianych pościelilnianych obrusów i zasłon, które tworzą subtelniejszą ochronę przed słońcem. Drugie, to domena zasłon masywnych, stanowiących za większą barierę dla promieni. 

LEN NA MORSKICH WYPRAWACH

Po ogromnym sukcesie w starożytnym Egipcie, kiedy to len wykorzystywano do szycia ubrań dla najwyżej postawionych dostojników, pozostałe ludy wokół Mroza Śródziemnego także podjęły się jego uprawy. Ogromne, ówczesne zapotrzebowanie na len, wynikało z chęci produkowania lin, sznurów, żagli i odzieży dla żeglarzy i żołnierzy, który wyruszali w dalekie rejsy. Tak różnorodne wykorzystywanie rośliny przyczyniło się do powstawania gynacium – przydomowych pracowni tkackich, w których hurtowo tworzono najpotrzebniejsze, lniane elementy.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *