Jak odróżnić len od bawełny?

Jak odróżnić len od bawełny?

Jak odróżnić len od bawełny? Len i bawełna należą do wspólnej grupy, nazywanej materiałami naturalnymi. Zarówno pierwszy, jak i drugi pochodzi z darów, które dała nam przyroda. Tkanina lniana pochodzi – jak sama nazwa wskazuje – z roślin lenowatych, w których wyróżniamy prawie 200 różnorodnych gatunków. Tkanina bawełniana pochodzi z nasion bawełny, która uprawiana jest niemalże w każdym zakątku świata.

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób odróżnić od siebie te dwa włókna? Jeśli tak, to mamy nadzieję, że poniższy wpis i 3 sprawdzone przez nas sztuczki, pozwolą Wam zrozumieć zasadnicze różnice i właściwości obu tkanin. 

LEN A BAWEŁNA

Jak odróżnić len od bawełny? Zanim zdradzimy Wam proste triki na odróżnienie tych dwóch włókien, przygotowałyśmy kilka, najważniejszych informacji, dzięki którym zrozumiecie, która z tkanin jest dla Was najlepsza – len czy bawełna?

  • Bawełna pochodzi z nasion tzw. bawełnicy, która po przekwitnięciu tworzy torebkę pełną nasion. Gdy owa torebka pęknie, powstają pęczki, które swoją formą i konsystencją przypominają puszystą watę. To właśnie je wykorzystuje się w np. branży tekstylnej. 
  • Len pochodzi z rodziny lnowatych. Wśród wielu odmian, 6 z nich uprawia się na terenie Polski. Najbardziej popularny jest tzw. len zwyczajny, który uprawia się typowo jak tkaninę włóknodajną. Co istotne – w procesie produkcji wykorzystuje się każdy element rośliny – zarówno do produkcji tekstyliów, jak i produkcji kosmetyków, leków czy produktów spożywczych.  
bieżnik lniany muślin
bieżnik z lnianego muślinu

PO PIERWSZE: WCHŁANIANIE

Wspomniana już na naszym blogu higroskopijność tkanin, to niezwykle wartościowa zdolność – zwłaszcza latem, gdy nasza skóra w sposób naturalny, produkuje więcej potu. Tkaniny, które posiadają umiejętność wchłaniania, pozwalają odprowadzać ową wilgoć na zewnątrz, utrzymując w ten sposób poprawną temperaturę ciała. To dzięki tej właściwości mamy m.in. zagwarantowany, spokojny i komfortowy sen podczas letnich nocy. 

Jak odróżnić len od bawełny? Jeśli więc chcesz się przekonać, która z tkanin jest lnem, a która bawełną, zwilż palec w czystej wodzie, a następnie dociśnij go do tkaniny. Tkanina, w której plama szybciej się wchłonie i przeniknie w drugą stronę, będzie lnem. 

Pościel lniana 200x220
lniana pościel

PO DRUGIE: CHŁODZENIE

Przędza lniana ma mniej włókien na powierzchni niż przędza bawełniana. Oznacza to, że czysta, lniana tkanina jest gładsza i chłodniejsza, w porównaniu z czystą tkaniną bawełnianą.  

Nic więc dziwnego, że to nasza lniana pościel czy lniane zasłony, cieszą się tak dużą popularnością – zwłaszcza podczas letnich miesięcy. Co ciekawe – pomimo tych cech, waga lnu jest wyższa, niż waga bawełny. Jeśli więc chcesz rozróżnić te dwie tkaniny, przyłóż je do skóry i zobacz, która daje delikatniejsze i nieco chłodniejsze doznania. Ta przyjemniejsza – będzie lnem. .  

lniane zasłony
lniana zasłona

PO TRZECIE: WDZIĘCZNOŚĆ UŻYTKOWANIA

Len posiada jedną, wyjątkową cechę, która pozwala odróżnić go od wszelkich, innych tkanin dostępnych na współczesnym rynku. Jako jedyny, wraz z czasem i sukcesywnym użytkowaniem uszlachetnia się i odwdzięcza się coraz to większą miękkością. W tym samym czasie inne tkaniny zaczynają się mechacić, stają się wiotkie i mniej przyjemne dla skóry. Zatem – im częściej używasz lnianych wyrobów, tym większa szansa, że te staną się jeszcze cenniejsze i bardziej wartościowe. Brzmi doskonale, prawda?  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.