Nadchodzi lato! Jak przygotować się na upały?

Jak przygotować się na upały?

W końcu przyszły – długo wyczekiwane, upalne i przepełnione promieniami słonecznymi dni. Po bardzo długiej zimie, nareszcie możemy odłożyć na bok grube, wełniane swetry, koce i szaliki, którymi otulaliśmy się podczas zamieci śnieżnych. W so linen! naprawdę tęskniłyśmy za słońcem, dlatego też przygotowałyśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów na przywitanie wysokich temperatur!

  Jeśli więc planujecie wczasy w nadmorskich miasteczkach lub jeśli spędzicie lato w swoim rodzinnym mieście – musicie poznać nasze sposoby na to, jak radzić sobie z upałami!

OCHROŃ SWOJĄ SKÓRĘ

O ile promienie UV są doskonałym źródłem endorfin i witaminy D, o tyle ich nadmiar może przynieść odmienny, negatywny skutek. Gdy nasza skóra zbyt długo wystawiona jest na działanie słońca, zaczyna wytwarzać melaninę, której nadprodukcja związana jest z reakcją obronną skóry. Melanina, która pochłania promieniowanie słoneczne wywołuje rumień, a w skrajnych przypadkach – poważne poparzenia. Gdy zjawisko to zachodzi zbyt często, nagromadzona melanina może przyczyniać się do powstawania zmian skórnych – w tym złośliwych nowotworów.  

Jak przygotować się na upały? Szykując się na lato nie możesz zapomnieć, aby w Twojej kosmetyczce pojawiły się filtry. To one skutecznie ochraniają nas przed fotostarzeniem, uszkodzeniami naskórka i utratą elastyczności. Długotrwałe stosowanie filtrów zmniejsza zmarszczki, minimalizuje ryzyko odwodnienia i powstawania odbarwień. O ile nie namawiamy do tego, aby zupełnie unikać słońca (w końcu to dzięki niemu mamy tyle energii i radości!), o tyle przypominamy, że filtry z SP30 lub 50 powinien być stałym, obowiązkowym krokiem Twojej pielęgnacji.  

lniana narzuta na lato
lniana narzuta w kolorze natural linen

WODY, WIĘCEJ WODY!

Zastanawialiście się, dlaczego nasz organizm wymaga latem więcej płynów niż w okresie jesienno-zimowym? Jak przygotować się na upały?

W czasie wysokich temperatur nasza skóra poci się jeszcze szybciej i częściej. Ten naturalny mechanizm ma za zadanie regulować temperaturę naszego ciała, nawilżając naskórek i pozbywając się zalegających toksyn. Wraz z nimi dochodzi jednak do utraty cennych minerałów, których brak powodować może m.in. znaczne osłabienie. W tym celu istotne jest dostarczanie utraconych składników, nawadniając skórę od środka. Pamiętaj zatem, aby w czasie upałów, dostarczać naszemu organizmowi płynów – np. w postaci wody mineralnej lub soczystych owoców.  

lniana narzuta na lato
letnia nrzuta lniana

LEN NA UPAŁY

O tym, jak ważne jest, aby wybierać naturalne tkaniny latem pisałyśmy m.in. we wpisie pt. Tkaniny naturalne, sztuczne i syntetyczne. Dlaczego materiał ma znaczenie? 

Wspominałyśmy w nim, że największą zaletą naturalnych tkanin – lnu, bawełny czy jedwabiu – jest higroskopijność, właściwości termoregulacyjne i antyalergiczne. Wszystkie te cechy są niezwykle cenne w letnich miesiącach, kiedy to nasza skóra powinna swobodnie oddychać, pozbywając się nadmiaru wody ze swojej powierzchni. W przypadku lnu umiejętność ta jest jeszcze cenniejsza, gdy zrozumiemy, że włókna mają zdolność chłodzenia. Lekka, gładka powierzchnia tkaniny tworzy oddychającą powłokę, dzięki której zachowujemy dłużej świeżość. Dla porównania – materiały sztuczne, tworzone z np. polimerów, nie przepuszczają powietrza, zaparzając skórę i tworząc cienką, ale bardzo skuteczną barierę pomiędzy skórą, a światem zewnętrznym.  

Właściwości chłodzące lnu docenimy zwłaszcza wybierając lnianą pościel – zarówno lnianą poszewkę na kołdrę, jak i na poduszkę. Lekka i przepuszczalna tkanina umila sen nawet podczas bardzo upalnych, letnich nocy. Aby zwiększyć efekt chłodzenia polecamy włożyć lnianą narzutę… do lodówki. Jak przygotować się na upały? Kilka minut w chłodnym miejscu sprawi, że w niezwykle kojący sposób będzie mogła otulić nas do snu – zastępując tym samym klasyczną, cięższą kołdrę. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *