Len na lato, czyli jak wykorzystać chłodzące właściwości lnu w domu i na wakacjach

Len na lato jest niezastąpiony! A skoro obecnie wysokie temperatury nie odpuszczają to warto przypomnieć w jaki sposób tkanina lniana zapewnia chłodzący komfort w naszym wnętrzu. Nie od dziś wiadomo, że podczas upalnych dni i nocy przebywanie w nieklimatyzowanym pomieszczeniu staje się bardziej uciążliwe niż kiedykolwiek. Jednak istnieje kilka prostych i naturalnych rozwiązań, które możesz wykorzystać, aby zamienić swój dom w oazę chłodu podczas niekomfortowych upałów. 

PRZEWIEWNE LNIANE ZASŁONY

Niby nic wielkiego, ale to m.in. za ich przyczyną wprowadzisz odrobinę chłodu do swoich czterech ścian. Lnianie zasłony będą zatrzymywać część promieni słonecznych, a jednocześnie nie ograniczą całkowicie naturalnego światła wkradającego się do pokoju. Efekt taki zawdzięczamy charakterystycznej fakturze tkaniny lnianej przypominającej drobną siateczkę, która dodatkowo zapewnia swobodną cyrkulację powietrza.

Wybierając lniane zasłony, mieszkanie wciąż będzie wyglądać letnio i świeżo, a w pomieszczeniu będzie dokładnie tyle światła ile potrzebujesz, bez zbędnego ogrzewania wnętrza palącym, sierpniowym słońcem. Dodatkowym plusem zasłon z lnu jest również ich niesamowity wygląd, który przy delikatnym poruszaniu materiału przez letni wiatr przywołuje wspaniały obraz morskiego klimatu 😉

CHŁODZĄCY LEN W SYPIALNI

Wspomniana siateczkowa faktura sprawia, że len na lato to tkanina wyjątkowo przewiewna. Len posiada właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu zapewnia – w porównaniu do innych tkanin, nawet tych naturalnych – lepsze uczucie komfortu dla naszego ciała podczas letniej fali upałów. Te chłodzące właściwości sprawiają, że len króluje nie tylko jako idealny letni materiał na koszule i sukienki, ale stał się także must have w sypialni!

Zdjęcia by @milionrazy. Na zdjęciu lniana pościel stonewashed z troczkami i lniana poszewka na poduszkę z falbanką.

Główną zaletą pościeli z lnu jest kojące uczucie chłodu, który oferuje rozgrzanej latem skórze. Dzięki specjalnemu splotowi lnianego włókna pościel lniana pozwala na lepszą cyrkulację powietrza, co sprawia, że nasza skóra oddycha kiedy śpimy, a my cieszymy się spokojniejszym i głębszym snem. Dlatego właśnie wybierając len na lato, tj. lniane prześcieradła, lniane poszewki na kołdry i poszewki na poduszki będziecie łatwiej zasypiać i nie budzić się w środku nocy z powodu przegrzania czy nieustannej potrzeby odkrywania się. Tym samym letnie poranki będą o wiele przyjemniejsze, bo obudzicie się rześcy i wypoczęci.

LEKKIE LNIANE RĘCZNIKI

Kolejnym lnianym must have lata są bezapelacyjnie lniane ręczniki. Lekkie, cienkie, szybko schną, a dodatkowo zajmują naprawdę mało miejsca w walizce, dlatego już dawno temu zostały docenione przez backpackersów, którzy zwracają uwagę na ciężar plecaka.

Zdjęcie by JAMKOLEKTYW. Na zdjęciu lniany ręcznik w kolorze natural.

Dodatkowo ręczniki z lnu są przyjazne nie tylko naszej skórze (rekomendowane od lat dla delikatnej skóry dzieci i alergików z uwagi na właściwości antybakteryjne i hipoalergiczne), ale przede wszystkim środowisku – są w 100% naturalne i w pełni biodegradowalne, a dzięki wyjątkowej trwałości włókna lnianego ich żywotność jest zdecydowanie dłuższa niż innych ręczników.

* * *

Tkanina lniana ma wiele atrakcyjnych właściwości, które sprawiają, że len na lato sprawdza się idealnie. Dlatego w pełni świadomie stwierdzamy, że lniane materiały są naprawdę niezastąpione latem i obiecujemy, że odczujecie ich chłodzące właściwości otaczając się nimi w salonie (lniane zasłony), sypialni (pościel lniana), czy podczas wakacyjnych mniejszych i większych wycieczek (ręczniki lniane).