Jak mierzyć szerokość zasłon? Sprawdź nasz praktyczny przewodnik

jak mierzyć szerokość zasłon

Jak mierzyć szerokość zasłon? Szerokość zasłon definiuje marszczenie materiału, a marszczenie materiału dobieramy do funkcji zasłony. Brzmi skomplikowanie? Zaraz wyjaśnimy! Mamy dla was garść praktycznych informacji które pozwolą Wam dobrać szerokość zasłon do Waszego okna. We wpisie znajdziecie także prezent – DARMOWY EBOOK – Jak dobrać zasłony na miarę swojego okna. Zapraszamy do lektury! 

JAK DOBRAĆ MARSZCZENIE ZASŁON?

Szerokość zasłon definiuje marszczenie materiału, a marszczenie materiału dobieramy do funkcji zasłony. Brzmi skomplikowanie? Zaraz wyjaśnimy!

Zacznijmy od tego, co ma największe znaczenie przy wybieraniu zasłon, czyli od ich funkcji. Jeśli zasłony mają pełnić tylko funkcję dekoracyjną i przez cały czas są zsunięte na boki okna, albo są na jednym karniszu z firanką, która cały czas zasłania okno to nie ma potrzeby wybierania dużego marszczenia. Mocno udrapowana tkanina niepotrzebnie dociąży okno i zabierze kilka centymetrów przestrzeni z pomieszczenia.

W takim przypadku wystarczy zmierzyć szerokość karnisza i pomnożyć ją razy 1.5. Otrzymany wynik dzielimy na dwa, uzyskując w ten sposób szerokość dwóch paneli zasłonowych (jeśli chcemy mieć klasyczne zasłony rozsuwane na boki). Wzór poniżej:

  • Marszczenie 1:1.5 – rekomendowane dla zasłon o funkcji dekoracyjnej

Jak mierzyć szerokość zasłon – wzór na szerokość zasłon przy marszczeniu 1:1.5:

szerokość karnisza x 1.5 ÷ 2 (ilość paneli)

Kliknij i pobierz DARMOWY EBOOKJak dobrać zasłony na miarę Twojego okna!

Marszczenie 1:2 to najbardziej popularna i najczęściej wybierana opcja. Takie marszczenie sprawdza się w przypadku, kiedy korzystamy z zasłon zarówno w wersji zsuniętej na boki, np. w dzień i w wersji rozsuniętej, np. w nocy w celu zapewnienia domownikom prywatności albo podczas bardzo słonecznego dnia, ograniczając w ten sposób ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza.

W tym przypadku również mierzymy szerokość karnisza, ale mnożymy ją tym razem razy 2. Otrzymany wynik dzielimy na dwa, uzyskując szerokość dwóch paneli zasłonowych. Jeśli zasłonę chcemy odsuwać tylko na jeden bok okna, to uzyskany wynik stanowić będzie całą szerokość panelu zasłony. Wzór poniżej:

  • Marszczenie 1:2 – rekomendowane dla zasłon „dzień-noc”

Jak mierzyć szerokość zasłon – wzór na szerokość zasłon przy marszczeniu 1:2:

szerokość karnisza x 2 ÷ 2 (ilość paneli)

Kliknij i pobierz DARMOWY EBOOKJak dobrać zasłony na miarę Twojego okna!

Mocne marszczenie jest polecane przy firankach i zasłonach z cienkich tkanin o luźnym splocie. Takie marszczenie dobieramy do zasłon kiedy chcemy uzyskać efekt mocno udrapowanej tkaniny lub kiedy tkanina jest cienka i brak mocnego marszczenia sprawiałby, że zasłonka nie zapewniałaby prywatności. Zazwyczaj takie zasłony są uszyte z jednego kawałka tkaniny i ich ewentualny podział na panele może być podyktowany względami praktycznymi, np. łatwym dostępem do otwarcia okna. Mocne marszczenie nie jest rekomendowane do zasłon z ciężkich i grubych tkanin. Efekt marszczenia może być odwrotny do pożądanego i zamiast pięknie pofalowanej zasłony będziemy mieć ciężką płachtę materiału na oknie. Dodatkowo, istotną rzeczą jest także waga tkaniny, którą musi udźwignąć nasz karnisz i mocowania do zasłon.

W tym przypadku mierzymy szerokość karnisza i mnożymy ją razy 3. Otrzymany wynik ewentualnie dzielimy na dwa, uzyskując szerokość dwóch paneli zasłonowych. Jeśli zasłona ma stale zasłaniać okno, to uzyskany wynik stanowić będzie całą szerokość panelu zasłony. Wzór poniżej:

  • Marszczenie 1:3 – rekomendowane dla firan albo zasłon dziennych stale zasłaniających okno

Jak mierzyć szerokość zasłon – wzór na szerokość zasłon przy marszczeniu 1:3:

szerokość karnisza x 3 ÷ 2 (ilość paneli)

Kliknij i pobierz DARMOWY EBOOKJak dobrać zasłony na miarę Twojego okna!

UWAGA! Szerokość zasłon mierzymy w odniesieniu do szerokości karnisza, a nie szerokości okna lub tym bardziej odległości od ściany do ściany.

PODSUMOWANIE

Jak mierzyć szerokość zasłon? Poniżej małe podsumowanie najważniejszych wskazówek!

  • szerokość zasłon dobieramy do szerokości karnisza
  • przy obliczaniu szerokości zasłon bierzemy pod uwagę funkcję zasłony i wynikający z niej stopień marszczenia
  • stopień marszczenia zasłony zależy od tkaniny z której zasłona jest wykonana
  • po obliczeniu szerokości zasłony decydujemy, czy chcemy mieć ją w jednym panelu czy w kilku; jeśli w kilku to otrzymaną szerokość dzielimy przez liczbę paneli

DARMOWY EBOOK – JAK DOBRAĆ ZASŁONY

Zebrałyśmy całą naszą wiedzę o tym jak mierzyć szerokość zasłon, ale nie tylko, którą gromadziłyśmy przez lata i napisałyśmy dla Was DARMOWEGO EBOOKAJak dobrać zasłony na miarę Twojego okna!

Pobierzcie EBOOKA i dobierzcie zasłony do swojego okna jak profesjonalista!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *