Jak dobrać długość zasłon? Poznaj podstawowe zasady pomiarów

Jak dobrać długość zasłon

Jak dobrać długość zasłon? Mierzenie długości zasłon to temat rzeka. O tym, jak długie powinny być zasłony, decyduje moda, własne preferencje, a nawet posiadanie zwierzaków domowych (o czym niżej). Jednak jest kilka zasad, o których zawsze należy pamiętać. W dzisiejszym wpisie chcemy podzielić się z Wami wiedzą, którą nabywałyśmy latami. Dodatkowo mamy także dla Was prezent – DARMOWY EBOOK – Jak dobrać zasłony na miarę swojego okna. Zapraszamy do lektury! 

WYSOKOŚĆ MIERZYMY OD KARNISZA DO PODŁOGI / PARAPETU

Jak dobrać długość zasłon – zasada pierwsza! Zasada jest niby jasna i prosta, jednak wiele osób zamawia zasłony jeszcze zanim zostanie zamontowany karnisz i tutaj pojawiają się schody, ponieważ przy mierzeniu długości zasłon mierzymy odległość od karnisza do podłogi, a nie od sufitu do podłogi. O ile w przypadku szyny sufitowej nie ma to dużego znaczenia, o tyle wybierając karnisz typu drążek, możemy mieć różnicę nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu centymetrów, zwłaszcza jeśli chcemy zamontować drążek tuż nad oknem, a nie tuż pod sufitem. Dlatego ostateczną długość warto zmierzyć po montażu karnisza.

Przy mierzeniu długości zasłony uwzględniamy także na czym zasłona będzie zawieszona. Klasyczne żabki, agrafki i haczyki dodają zazwyczaj 1 – 1,5 cm do długości. Szczególną uwagę przy mierzeniu należy zachować, jeśli decydujemy się na zasłony na przelotkach z żabkami – w tym przypadku odległość od karnisza do żabki na której będzie zamocowana zasłona to czasami nawet 3,5 cm!

Kliknij i pobierz DARMOWY EBOOKJak dobrać zasłony na miarę Twojego okna!

DŁUGOŚĆ ZASŁON A PARAPET

Jak dobrać długość zasłon kiedy decydujemy się na zasłony do parapetu? Zasłony do parapetu to wciąż popularna opcja w wielu oknach. Wybierając zasłony do parapetu, ich długość również ustalamy w odniesieniu do odległości od karnisza do linii parapetu. W tym przypadku możemy zdecydować się na trzy długości zasłon:

Kliknij i pobierz DARMOWY EBOOKJak dobrać zasłony na miarę Twojego okna!

  1. zasłony sięgające powyżej linii parapetu – praktyczna opcja zwłaszcza do kuchni i pokojów dziecięcych lub po prostu miejsc, w których codziennie korzystamy z powierzchni parapetu
  2. zasłony dłuższe o 10 cm od linii parapetu – w tym przypadku należy sprawdzić, czy karnisz jest zamocowany na odpowiedniej wysokości do krańcowej linii parapetu, w innym przypadku blat parapetu będzie nieestetycznie wystawać zza zasłonki

CO TO JEST EFEKT „KISS THE FLOOR” – CZYLI JAKI UWZGLĘDNIĆ ZAPAS

Jak dobrać długość zasłon uwzględniając zapas tkaniny? Zapas dodawany do długości zasłon jeszcze do niedawna kojarzył się z eleganckimi salonami, rodem z wnętrzarskich magazynów, projektowanymi przez najlepszych architektów świata. Obecnie zasłony miękko układające się na podłodze to już standard, na który decydują się także zwykli śmiertelnicy 😉

O ile nie wybieramy opcji kiss the floor, czyli zasłon kończących się 1 cm nad podłogą i tylko muskających ziemię, długość zapasu dostosowujemy do własnych preferencji i rodzaju tkaniny z której uszyte są nasze zasłony.

Jak dobrać długość zasłon uwzględniając zapas? Optymalny zapas na miękkie układanie się zasłon na podłodze to 5-8 cm. Jest to także bezpieczna długość, która sprawdza się zarówno przy lekkich materiałach zasłonowych, jak i przy ciężkich i grubych zasłonach. Z takim zapasem tkanina będzie miękko układała się na podłodze, a my na pewno unikniemy efektu ciężkości.

Zdjęcie @minimaliving

Decydując się na duży zapas aranżacyjny, możemy pozwolić sobie na dodanie do długości zasłony od 15 do 25 cm. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na tkaninę, z której uszyte są zasłony. Jeśli jest ona miękka i lekka, o lejącym charakterze, taki zapas będzie wyglądał bardzo dobrze. Uważać należy przy ciężkich i sztywnych zasłonach, które powiększone o 25 cm mogą wyglądać bardzo nieestetycznie – sprawią, że okno będzie wyglądało ciężko lub będą  prezentować się jak zbędny materiał leżący pod parapetem.

Kliknij i pobierz DARMOWY EBOOKJak dobrać zasłony na miarę Twojego okna!

Przy uwzględnianiu zapasu zasłon warto również pomyśleć o czworonożnych domownikach. Mięciutka tkanina leżąca pod oknem przez które wpadają cieplutkie promienie słońca może zachęcać pieski i kotki do traktowania zapasu naszych pięknych zasłon jako kolejnego legowiska w sam raz na popołudniowe drzemki. Warto zatem zachować ostrożność i pamiętać, że pazurki mogą zahaczyć o materiał i zerwać zasłonę z karnisza.

PODSUMOWUJĄC:

  • mierzymy odległość od karnisza do podłogi lub do parapetu
  • w przypadku zasłon do parapetu odejmujemy kilka cm jeśli mają kończyć się nad parapetem lub dodajemy 10 cm jeśli mają kończyć się pod linią parapetu
  • w przypadku zasłon do podłogi dopuszczalne jest zostawienie 1-2 cm przestrzeni między tkaniną a podłogą by uzyskać efekt kiss the floor
  • optymalny zapas na miękkie układanie się zasłon na podłodze to 5-8 cm
  • zapas aranżacyjny ma od 15 do 25 cm i zależy od rodzaju tkaniny z którego uszyta jest zasłona

DARMOWY EBOOK – JAK DOBRAĆ ZASŁONY

Zebrałyśmy całą naszą wiedzę o tym jak dobrać długość zasłon, ale nie tylko, którą gromadziłyśmy przez lata i napisałyśmy dla Was DARMOWEGO EBOOKAJak dobrać zasłony na miarę Twojego okna!

Pobierzcie EBOOKA i dobierzcie zasłony do swojego okna jak profesjonalista!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.