Dzień Ziemi świętuj… z naturalnym materiałem jakim jest LEN!

Z myślą o otaczającym nas środowisku, który jest domem dla roślin i zwierząt, co roku, 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. To w tym dniu przypominamy sobie jak ważne są proekologiczne działania, świadome decyzje konsumenckie oraz jak istotne jest byśmy w codzienności kierowali się nie tylko swoimi potrzebami, ale także potrzebami naszej planety. Dla wielu z nas jest to idealna okazja, aby przypomnieć sobie jak ważna jest segregacja śmieci oraz jak wiele mamy alternatyw w naturalnej pielęgnacji ciała. Wykorzystując to co daje nam natura, możemy ograniczyć masowy przemysł, codziennie naruszający nasz kruchy ekosystem. Nawet niewielka zmiana może wpłynąć na to jak wykorzystywane są zasoby planety. Jest to nie tylko opłacalne dla naszych przyszłych pokoleń, ale także łatwiejsze niż pierwotnie sądziliśmy.  

DZIEŃ ZIEMI ŚWIĘTEM CAŁEGO ŚWIATA

Wymiana plastikowych opakowań na papierowe, rezygnacja z butelkowanej wody na cześć dzbanka z filtrem oraz recykling, to jedne z najłatwiejszych działań proekologicznych, których wdrożenie ma realny wpływ na kondycję naszego środowiska.

Chcąc propagować tak proste nawyki, stworzony został Dzień Ziemi, przypadający na równonoc wiosennej półkuli północnej. Ta równowaga dnia i nocy ma wydźwięk zarówno metaforyczny, jak i kulturowy. Według wierzeń starożytnych, to właśnie w tym dniu przyroda zaczynała budzić się do życia, owocując w plony niezbędne do przetrwania innych gatunków.

Sama inicjatywa Dnia Ziemi powstała ponad 50 lat temu. Na jednej z konferencji UNESCO poruszony został problem środowiska, wskazując, że planeta jest wspólnym dobrem, o który każdy powinien dbać. Przejmująca mowa zrewolucjonizowała podejście do ekologii. Rok później cały świat zaczął obchodzić Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. W 2010 roku święto to doczekało się swojej oficjalnej nazwy, która dotychczas przyjmowała charakter umowny.

TO CO DAŁA NAM NATURA – LEN

Niezwykle lekka, lniana tkanina chętnie wykorzystywana była już w starożytnym Egipcie. To wtedy len symbolizował przepych, poczucie estetyki i najwyższą, królewską wręcz jakość. Tylko niewielki procent społeczeństwa – głównie kapłani – mógł pozwolić sobie na ozdobione lnem płótna i szaty.

Już ta krótka namiastka historii pozwala nam zrozumieć jak cenną rośliną jest len. Jej wytrzymałość oraz świadomość naturalnego pozyskiwania, stanowi o popularności i uznaniu przez tysiące ostatnich lat. O ile niegdyś zarezerwowana była tylko dla najzamożniejszej części społeczeństwa – tak dziś dostępna jest dla każdego.

Romantyczna falbana udekoruje miejsce odpoczynku, dbając bezpieczeństwo i stwarzając prawdziwą oazę spokoju. W końcu to w niej maluch wyśni najpiękniejsze sny i wysłucha pierwszych, czytanych książeczek. Biała falbana uzupełni skandynawski pokój bliźniaków, różową pokocha przyszła księżniczka wielkiego zamku, a ciemno-szara przypomni niebo przyszłemu astronaucie. Do kompletu warto dorzucić śpioszki w kolorowe pisanki oraz książeczkę inspirowaną wielkanocnymi bohaterami.

LNIANE PRZEŚCIERADŁA I SPOKOJNY SEN

Jak głosi słynny „efekt motyla” – nawet niewielka zmiana może przynieść ogrom niesamowitych i istotnych rezultatów.

Poliestrowe prześcieradła, które kupujemy w popularnych dyskontach i supermarketach, powstają na skutek złożonych procesów technologii chemicznych. Wykorzystywane do tego polimery, których nie znajdziemy w przyrodzie, nie tylko negatywnie wpływają na nasze środowisko, ale również nie są zalecane dla naszej skóry. Jak podają statystyki – branża tekstylna bazuje w ponad 60% na tym materiale.

Zastępując je lnianymi prześcieradłami zmniejszamy uczucie nieprzyjemnego elektryzowania się, zyskując materiał przewiewny, oddychający i przyjemny dla naszej skóry. Uniwersalne kolory doskonale wkomponują się zarówno w eklektyczną, szaloną sypialnię pełną barw, jak i w spokojne, rustykalne wnętrze, inspirowane prowansalskimi chatkami.

LNIANA POŚCIEL DLA NASZEJ POCIECHY

Nasze maluchy zasługują na to co najlepsze. Dając im zdrową żywność, spędzając z nimi czas, ucząc pierwszych emocji i towarzysząc im w pierwszych wspomnieniach, powinniśmy zadbać także o ich spokojny, komfortowy sen. Splot lnianej pościeli dziecięcej zapewnia trwałość, doskonale znosząc wielokrotne pranie. Przygotowane przez nas odcienie skomponują się z bajkowym pokojem dla dziewczynki, czy kątem przyszłego piłkarza.