Czy lniane zasłony obniżają temperaturę w domu?    

Okna Twojego mieszkania wychodzą na północ? Mieszkasz na poddaszu? Każdego dnia budzą Cię rozpalające skórę promienie słoneczne, a wewnątrz salonu panują wręcz tropikalne warunki? Znamy to – w końcu lato w Polsce jest coraz cieplejsze, a zmiany klimatu budzą niepokój nie tylko w oczach ekologów. Z myślą o tym przygotowałyśmy nowy wpis blogowy, w którym to dzielimy się swoimi sprawdzonymi technikami na naturalne i szybkie obniżenie temperatury w domu. Odpowiemy też na jedno z najczęściej zadawanych pytań: Czy lniane zasłony obniżają temperaturę w domu?

LNIANE ZASŁONY VS. SŁOŃCE. CZY LNIANE ZASŁONY OBNIŻAJĄ TEMPERATURĘ W DOMU?

Zasłony i firanki z lnu mają pewne „magiczne” zdolności, które warto docenić zwłaszcza podczas bardzo gorących miesięcy. Mowa tu o: 

  • Zdolności do blokowania promieni słonecznych. Lniane zasłony działają jak naturalny filtr UV, który redukuje ilość światła słonecznego, ciepła i promieniowania, przedostającego się do wnętrza. Włókna te „pochłaniają” promienie, dzięki czemu temperatura wewnątrz domu jest niższa. 
  • Przepuszczalności powietrza. O tym jak ważna jest to zdolność, przekonał się każdy, kto założył poliestrową koszulę na upalny dzień. Sztuczne włókna są na tyle „szczelne”, że uniemożliwiają swobodną cyrkulację, przez co wnętrze zaczyna przypominać zamknięte pudełko. Stworzona w ten sposób „domowa sauna” zwiększa ryzyko namnażania się drobnoustrojów i pleśni – dlatego też tak ważne jest, aby zasłony doprowadzały świeże, pełne tlenu powietrze.  
  • Izolacja termiczna. Zasłony z lnu działają niczym warstwa izolacyjna. Oznacza to, że latem chłodzą, blokując dopływ ciepła z zewnątrz, a zimą grzeją, blokując dopływ zimnego powietrza.  
  • Absorpcja wilgoci. Len ma zdolność do absorbowania wody, dzięki czemu wnętrze nie przypomina tropikalnej dżungli.  
Lniane zasłony z taśmą marszczącą

JAK OBNIŻYĆ TEMPERATURĘ W DOMU? NASZE WSKAZÓWKI

Oczywiście najbardziej efektywnym i najszybszym sposobem na obniżenie temperatury w domu jest zamontowanie klimatyzacji lub postawienie wiatraka na środku sypialni. Metody te jednak nie są ekologiczne i nadszarpnąć mogą Twój portfel. Dlatego też zdradzimy kilka innych, sprawdzonych przez nas, naturalnych sposobów, które wprowadzą nieco chłodu do nagrzanych ścian. 

  • Otwieraj okna w nocy. Jeśli temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz, pamiętaj, aby… otworzyć okna w nocy. Świeże powietrze nie tylko ochłodzi wnętrze, ale także ułatwia zasypianie, dotlenia i uprzyjemnia wieczorny relaks. 
  • Unikaj dodatkowych źródeł ciepła. Mowa tu o komputerach, kuchenkach i piecykach, które emitują ciepło i ogrzewają wnętrze.  
  • Rozwieś wilgotne ręczniki (najlepiej z lnu, które dodatkowo zmniejszą ryzyko namnażania się bakterii). Ten prosty zabieg wykorzystuje mechanizmy, które znamy z chłodnych okładów, stosowanych podczas gorączki. 
  • Skraplaj rośliny lub użyj nawilżaczy powietrza. Rośliny mają zdolność chłodzenia poprzez proces transpiracji. Zraszając je kroplami chłodnej wody potęgujesz ten efekt, przez co temperatura wewnętrzna stopniowo spada.  
  • Zrób przeciąg. Jeśli w Twoim mieszkaniu okna wychodzą na różne kierunki świata – otwórz je w taki sposób, aby wiatr przechodził przez środek salonu lub sypialni. Metoda krzyżowa jest jedną z najefektywniejszych – nic więc dziwnego, że znają je również nasze babcie! 

Oczywiście nie zapomnij o noszeniu lnianych ubrańrównież wewnątrz domu. Twoja skóra zasługuje na delikatność, przewiewność i naturalność przez 24 godziny na dobę! 

zasłona do pokoju dziecięcego w paski
Zasłona z szelkami medium linen w kolorze gray stripes

 Pamiętajcie, że jesteśmy na INSTAGRAMIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *