Len czy jedwab — co jest lepsze na lato?    

Len czy jedwab - co jest lepsze na lato?

Pod kątem prestiżu, właściwości i pochodzenia, największym rywalem lnianych wyrobów jest… jedwab. Bardzo często oba te materiały stają w szrankach, staczając równą bitwę. Szczególnie ważne jest ich zestawienie w miesiącach letnich, kiedy to poszukujemy włókien lekkich, higroskopijnych i termoregulacyjnych. Len czy jedwab – co jest lepsze na lato? Postanowiłyśmy porównać ze sobą obie te tkaniny, bazując na konkretnych właściwościach i sprawdzonych cechach – zobaczmy, kto wygra tą walkę!

PARĘ SŁÓW O JEDWABIU

Jedwab jest naturalnym włóknem białkowym pochodzącym od jedwabnika morwowego (głównie gatunek Bombyx mori). Proces wytwarzania jedwabiu przez gąsienice polega na produkowaniu specjalnej substancji, która pomaga zbudować kokon.  

Ludzie od wieków zbierali te kokony, rozplątywali je i przędli w nici, które później służyły do produkcji tkanin. Również współcześnie jedwab wykorzystywany jest w produkcji ubrań, uchodząc za niezwykle luksusowy i drogocenny.  

Wśród największych zalet jedwabiu, wymienia się: 

  • Połysk — jego powierzchnia odbija światło, co nadaje tkaninom z jedwabiu charakterystyczny, luksusowy blask. 
  • Elastyczność – pomimo że jest to wyjątkowo delikatny materiał, zachowuje on przy tym elastyczność na poziomie 20% swojej długości (i to bez uszkodzeń!). 
  • Biodegradowalność — jako naturalny materiał, jedwab jest w 100% biodegradowalny. 

Jak te zalety wypadają na tle lnu, który słynie ze swojej delikatności i właściwości termoregulacyjnych? Len czy jedwab – co jest lepsze na lato? 

LEN Z JEDWABIEM – STARCIE MATERIAŁÓW

Latem nasza skóra stawia bardzo konkretne wymagania. Ze względu na wysoki procent wilgotności, duże nasłonecznienie i wysokie temperatury organizm potrzebuje tkanin delikatnych, naturalnych, wyróżniających się termoregulacyjnością i higroskopijnością. Skłonność do podrażnień (również tych posłonecznych), a także nadpotliwość sprawia, że powinniśmy wybierać wyłącznie naturalne ubrania – tj. lniane sukienki. Jak w te wymagania i standardy wpisuje się len i jedwab? 

Lniana tunika na plażę

Pochodzenie

Jedwab: Pochodzi od jedwabnika morwowego, głównie od gatunku Bombyx mori. Jest to naturalne włókno białkowe, wytwarzane przez gąsienice motyli. 

Len: Wytwarzany jest z łodyg rośliny. Jest to naturalne włókno z długą historią, o której nieco więcej pisałyśmy już na naszym blogu: Historia lnu w pigułce. W so linen! wykorzystujemy włącznie 100% len, nie stosując sztucznych lub syntetycznych domieszek, dzięki czemu udało nam się przekazać i podtrzymać te najcenniejsze właściwości.  

Wykończenie i estetyka

Jedwab: Ma luksusowy wygląd z charakterystycznym połyskiem. Jego powierzchnia odbija światło, przez co wyróżnia się delikatnym, eleganckim blaskiem.  

Len: Charakteryzuje się naturalnym, matowym wykończeniem z drobnymi nieregularnościami, które dodają mu autentyczności. Naturalne pogniecenie jest cechą wyróżniającą lniane wyroby. 

W so linen! występuje zarówno w wersji bardzo surowej (tzw. rustic linen), jak i w wersji delikatniejszej, bardziej miękkiej i subtelnie barwionej.  

Komfort dla skóry

Jedwab: Niezwykle miękki i gładki w dotyku, oferuje uczucie luksusu na skórze. Ponadto jego wykończenie jest nieco „śliskie”, sprawiając wrażenie chłodzącego.  

Len: Znany jest z delikatności i miękkości, która pogłębia się wraz z każdym praniem. Tak jak jedwab, daje uczucie “chłodzenia” na skórze. W so linen! występuje zarówno w wyższej, jak i niższej gramaturze. Ta pierwsza wyróżnia się sztywnością i ciężkością (stosowaną w np. zasłonach lnianych), a druga jest doskonała do tworzenia topów lub koszul.

Elegancki lniany top
Lniany top MEADOW w kolorze charcoal

Oddychanie skóry i termoregulacja

Jedwab: Dobrze oddycha i naturalnie reguluje temperaturę ciała, zapewniając komfort w różnych warunkach klimatycznych. 

Len: Idealny do letnich ubrań, doskonale odprowadza wilgoć z powierzchni skóry i ma wysokie wskaźniki higroskopijności. Co więcej – bardzo szybko schnie, przez co zapewnia uczucie świeżości, nawet w bardzo upalne miesiące.  

Wytrzymałość:

Jedwab: Mimo delikatności, jest dość wytrzymały i elastyczny, ale wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i światło słoneczne. Pod wpływem słońca może się odbarwiać.  

Len: Jest jednym z najwytrzymalszych włókien naturalnych, przez wieki był znany ze swojej długowieczności. Im dłużej się go używa, tym staje się delikatniejszy i subtelniejszy dla skóry.  

Ochrona przed promieniami UV

Jedwab: nie jest skutecznym filtrem przeciwsłonecznym i nie zapewnia znaczącej ochrony przed promieniowaniem UV. 

Len: pomaga w ochronie przeciwsłonecznej, tworząc subtelną blokadę dla promieni UV. Jest tym samym wsparciem dla kosmetyków z filtrem i SPF-em. 

Biorąc pod uwagę wszystkie, powyższe cechy — zarówno jedwab, jak i len jest najlepszą opcją na gorące, letnie miesiące. Ten pierwszy jednak jest zdecydowanie mniej odporny na promienie słoneczne, dlatego też może ulec odbarwieniom i uszkodzeniom. Biorąc więc pod uwagę wszystkie te zmienne — w zestawieniu subtelnie przoduje len, który łączy w sobie zarówno delikatność, jak i trwałość oraz właściwości termoregulacyjne.  

Lniana sukienka bez rękawów
Sukienka DAHLIA w kolorze dusty pink

 Pamiętajcie, że jesteśmy na INSTAGRAMIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *