Jak zasnąć w upały? Praktyczny przewodnik jak przetrwać upalne letnie noce

lniana pościel na lato

Jak zasnąć w upały? Lato – jedna z najpiękniejszych pór roku, pełna słonecznych dni, ogromu witaminy D, zapachu olejku do opalania, kolorowych drinków i festiwali w plenerze. Musimy przyznać – wysokie temperatury są miłą odmianą po długiej, polskiej zimie, zwłaszcza gdy szykuje nam się wymarzony urlop. Od czerwca do września każdy tydzień okraszony jest wakacyjnymi wspomnieniami, grillami z przyjaciółmi i… gorącymi nocami, które potrafią być niezwykle uciążliwe. Przerywany sen, który wynika z np. wysokich temperatur, to prawdziwa zmora dla porannych pobudek i chorych, cierpiących na bezsenność. Dlatego też zdradzimy Wam kilka, prostych sztuczek, dzięki którym letni sen pozostanie tak samo przyjemny jak kojące słońce nad jeziorem czy polskim morzem.  

PO PIERWSZE: ZADBAJ O SIEBIE!

Jak zasnąć w upały? Wysoka temperatura powietrza wpływa na systematyczną utratę wody z naszego organizmu. Potliwość jest więc naturalnym procesem regulującym ciepłotę ciała, nawilżając skórę, regulując wydzielanie łoju oraz przyczyniając się do odpowiedniej termoregulacji. W upalnych miesiącach kluczem jest więc regularne, wewnętrzne nawilżenie organizmu, dzięki czemu owa cyrkulacja jest stała, a wraz z utratą wody będziemy mogli uzupełniać ją innymi płynami i minerałami. Dlatego też przed snem wypij szklankę wody, aby zmniejszyć uczucie pragnienia, które może budzić nas w środku nocy.

Naturalnym sposobem na ochłodzenie organizmu jest oczywiście prysznic, który nie tylko odświeża, ale także zmniejsza uczucie dyskomfortu. Ważne jest, aby temperatura wody nie była zbyt niska oraz aby po kąpieli stworzyć sobie przestrzeń do relaksu i wyciszenia. Osobiście jesteśmy zwolenniczkami domowego SPA, np. przy użyciu sojowych świeczek, rozmarynowego olejku do ciała, nawilżającej maseczki na bazie aloesu, soli eukaliptusowej i lnianych ręczników, otulających ciało. Eksperci doradzają również, aby przed snem zrezygnować ze smartfonów i światła niebieskiego, które emitują laptopy i telewizory.

Zdjęcie @milionrazy

Podczas rytuału dbania o siebie nie możemy zapomnieć o lekkim posiłku, na co najmniej 3 godziny przed snem oraz… ciepłej herbacie. Według wierzeń z Dalekiego Wschodu, ciepła herbata rumiankowa sprzyja wyciszeniu, a rozgrzanie organizmu od środka pozwala na stopniowe i naturalne wyregulowanie temperatury ciała.

Pościel z lnu jasny szary

PO DRUGIE: PRZYGOTUJ SWOJE ŁÓŻKO!

Sen pod gołym niebem jest niezwykle przyjemny i kojący. Niestety nie zawsze jest nam dane śnić we własnym namiocie lub na nadmorskim campingu, przez co musimy szukać domowych rozwiązań i odpowiedzi na pytanie jak zasnąć w upały.  

Najważniejsze jest, aby wybierać naturalne materiały – które wykazują się właściwościami chłodzącymi, zapewniając tzw. wysoką higroskopijność. To dzięki niej tkanina wchłania wilgoć, skóra normalnie oddycha, odprowadza wodę i zmniejsza uczucie nieświeżości. W tej roli doskonale sprawdzi się przewiewna, lekka, lniana pościel, dzięki której organizm nie przegrzeje się i wyreguluje temperaturę ciała przez całą noc.

Od siebie dodamy, że niezwykle pomysłowym rozwiązaniem jest nasza lniana narzuta, która po kilkuminutowym włożeniu do lodówki doskonale zastępuje kołdrę, gwarantując nam lekkie, chłodne i przyjemne otulenie. Wszystko to uzupełni odpowiednio dobrany materac, wykonany z wysoko elastycznej pianki, która wykazuje się właściwościami odprowadzającymi.

Tak, szczerze wierzymy, że lato to sezon na len!

PO TRZECIE: PAMIĘTAJ O SWOJEJ SYPIALNI

Statystycznie przyjmuje się, że najlepszą temperaturą do nieprzerwanego snu jest 20 stopni. O ile uzyskanie tej wartości jest niezwykle łatwe jesienią czy wiosną, o tyle latem, bez klimatyzacji, zadanie to, staje się prawdziwym wyzwaniem. Zatem jak zasnąć w upały?

Wyposaż swoją sypialnię w wiatrak z timer’em. Ustawiając nawiew na określoną godzinę i mając na względzie jego automatyczne wyłączenie, dużo łatwiej będzie nam zasnąć i wejść w pierwszą fazę REM. Dodatkowo warto przewietrzyć pomieszczenie tuż przed snem oraz wyłączyć wszelkie elektryczne urządzenia. To one emitują tzw. promieniowanie elektromagnetyczne, które nie tylko wywołuje bezsenność, ale również jest źródłem ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *