Jak usunąć trwałe plamy z lnianego obrusu?

Na naszym blogu bardzo często poruszamy temat odpowiedniej pielęgnacji lnianych tkanin. Nie jest bowiem tajemnicą, że właściwy tryb prania, naturalne detergenty i swobodne suszenie gwarantuje tkaninom większą żywotność i wytrzymałość – tak cenną, gdy chcemy, aby nasz ulubiony, lniany obrus lub pościel przetrwała lata intensywnego użytkowania. W dzisiejszym, nowym wpisie bierzemy na tapetę problem trwałych plam, które ze względu na wyjątkowy sposób rozchodzenia po włóknach, są niezwykle trudne do usunięcia. Zatem, jak usunąć plamy z obrusu, aby zadbać o bezpieczeństwo tkaniny, jednocześnie nadając jej świeżości i pięknego, wyrazistego koloru?

JAK USUNĄĆ PLAMY Z CZERWONEGO WINA?

Uroczysta kolacja w towarzystwie świec, aromatycznego makaronu i wystawnych przystawek. Wszystko uzupełnia piękna, porcelanowa zastawa, waza z gorącą zupą, lniany obrus lub lniany bieżnik oraz ulubione, czerwone wino. Tak idealnie zaaranżowana kolacja niesie za sobą pewne ryzyko – zwłaszcza, jak przez przypadek szturchniesz wypełniony po brzegi kieliszek… A później szukasz sprawdzasz “jak usunąć plamy z obrusu“.

Zwiewny lniany obrus okrągły z falbanką
lniany obrus medium linen z falbanką w kolorze natural linen

Naturalne tkaniny – z lnem na czele – nie przepadają za intensywnymi środkami i żrącymi detergentami. Ich inwazyjne działanie może bowiem uszkodzić włókna, przerywając je lub nadając im szorstkiego wykończenia. W usuwaniu trwałych plam – takich jak np. czerwone wino – warto stosować domowe sposoby, które gwarantują im maksymalne bezpieczeństwo.

bieżnik lniany muślin
bieżnik z lnianego muślinu w kolorze natural linen

Jeśli więc na obrus wyleje się kieliszek z ulubionym, wytrwanym lub słodkim winem – działaj szybko. Naturalne właściwości chłonne włókien powodują, że te „przejmują” wilgoć i barwnik, który następnie rozlewa się po włóknach i zasycha – na stale odbarwiając lniany materiał. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się świeżo powstałej plamy jest posypanie jej sporą ilości soli, która następnie wchłonie wylaną substancję. Zdolności chłonne soli są na tyle imponujące, że po kilkuminutowym „kompresie” wystarczy zmyć jego resztki pod bieżącą wodą. Plamę można również zaprać ręcznie – koniecznie z wykorzystaniem naturalnych i ekologicznych produktów. 

Rada I: Nie prasuj brudnego materiału! Wysoka temperatura może „utrwalić” powstałe zabrudzenie, utrudniając jego późniejsze usunięcie.  

JAK USUNĄĆ PLAMY Z OBRUSU Z CZEKOLADY?

Długo wyczekiwane przyjęcie urodzinowe dla starszych (i nieco młodszych) gości. Oprócz słonych przekąsek i słodkich napojów na stole króluje czekoladowe fondue – doskonałe do maczania ulubionych, słodko-kwaśnych owoców. Wszystko to uzupełniają lniane podkładki i serwetki, które niezwykle łatwo jest wybrudzić kapiącym, gorącym kakao.

Lniane podkładki na stół szare
lniana podkładka w kolorze true gray & lniana serwetka w kolorze gray stripes

Czekolada jest jednym z najtrudniejszych produktów do usunięcia, głównie dlatego, że nie tylko odbarwia włókna, ale także je tłuści. Z tego też względu rekomenduje się jej usunięcie przy użyciu wysokich temperatur (minimum 60°C). Warto jednak pamiętać, że tak wysoka temperatura może być szkodliwa dla naturalnych włókien – w przypadku lnianych tkanin rekomenduje się wybranie delikatnego programu, uwzględniającego maksymalną temperaturę 40°C. Zatem, dużo bezpieczniej będzie stworzyć recepturę na bazie wody i octu (250 mln wody i maksymalnie 2 łyżki octu), a następnie nanieść ją na powstałe zabrudzenie. Po kilku minutach dobrze jest zaprać plamę ręcznie lub wyprać tkaninę w pralce, pamiętając przy tym o odpowiednim programie i rezygnacji z tzw. trybu wirowania. 

Rada II: Świeżą plamę możesz także usunąć przy pomocy ciepłej (nie gorącej!) wody i rozcieńczonego, naturalnego mydła. Doskonale sprawdzi się także soda oczyszczona, która pozwoli Ci na stworzenie domowej, oczyszczającej pasty.

JAK USUNĄĆ TŁUSZCZ Z LNIANEGO OBRUSA?

Tłuste zabrudzenia na obrusie – powstałe np. na skutek serwowania dań z grilla – są niezwykle uciążliwe ze względu na fakt, że „oblepiają” włókna, powoli rozchodząc się i powiększając swoją objętość. 

O ile w przypadku tkanin syntetycznych usuwanie tłustych zabrudzeń nieco łatwiejsze, o tyle materiały naturalne wymagają więcej ostrożności i delikatności. W takim wypadku najlepiej jest używać naturalnego płynu do mycia naczyń, który wylewa się bezpośrednio na zabrudzenie, a następnie stopniowo usuwa się gąbką lub muślinową ściereczką. Doskonale sprawdzi się także mąka ziemniaczana, która wykazuje się dużymi właściwościami chłonnymi.

Jasnoszary lniany obrus z falbanką
lniany obrus heavy linen z falbanką w kolorze light gray

Gdy zmierzysz się już z koniecznością usunięcia trwałych plam pamiętaj, że:

  • Len najlepiej prać ręcznie lub w najdelikatniejszym programie, 
  • Używaj naturalnych detergentów – najlepiej bez dodatków zmiękczających, które rekomendowane są tkaninom syntetycznym, 
  • Unikaj suszarki bębnowej – dużo lepiej sprawdzi się naturalne suszenie na wieszaku lub sznurku, rozwieszonym na balkonie, 
  • Unikaj wysokiej temperatur (maksymalna temperatura prania powinna wynieść 40°C).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *