Czy len naprawdę chłodzi? O tym, dlaczego lniana pościel jest doskonała na lato!

Wielokrotnie – czy to na naszym blogu czy na social mediach – wspominałyśmy, że len potrafi chłodzić. Nie mamy tu oczywiście na myśli magicznych zdolności, które imitować mają działanie wiatraka czy klimatyzacji. Kluczem do zrozumienia tych umiejętności jest poznanie właściwości wykorzystywanych włókien, które cudownie sprawdzą się podczas gorących, letnich dni i dusznych nocy. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej chłodzącym właściwościom lnianych tkanin, odpowiadając na pytanie – czy len naprawdę umie ochłodzić nasze ciało?

JAK UPAŁ WPŁYWA NA NASZĄ SKÓRĘ?

Żeby zrozumieć na czym polega „chłodzenie lnu” warto przyjrzeć się nieco bliżej naszej skórze, która ochrania nas m.in. przed dużą wilgotnością, słońcem i wysoką temperaturą.

Skóra pełni szereg funkcji w naszym organizmie – m.in. stanowiąc ochronną barierę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurz, drobnoustroje, promienie słoneczne. Jeśli więc na skórze pojawi się sztuczne powłoka – np. z poliestru, którego często wykorzystuje się do produkcji ubrań – skóra nie może „oddychać”. Na skutek tego – temperatura ciała rośnie, zaczynamy się pocić, a brak cyrkulacji powietrza może prowadzić do alergii skórnej.

Ostatecznie więc zachwiane są naturalne procesy, organizm odwadnia się, a my czujemy się nieświeżo i marzymy o szybkim prysznicu. Odwodnienie to prosta droga do zaburzeń elektrolitowych i rozdrażnienia. Co ważne – procesy te zachodzić mogą nie tylko w dzień, podczas spaceru czy podróży komunikacją miejską, ale także w nocy. Ile razy budziłeś się spoconym? Jak często nie mogłeś zasnąć przez zbyt wysoką temperaturę? Czy zdarzyło Ci się nad ranem zauważyć czerwoną wysypkę (tzw. potówkę)? Jeśli tak – winowajcą może być wykorzystywanie sztucznych lub syntetycznych włókien.

pościel z lnu stonewashed
Lniana pościel z troczkami w kolorze true gray

CHŁODZĄCY LEN NA NOC

Len, ze względu na swoje naturalne włókna, sprawia, że budząc się po całej nocy, masz poczucie świeżości. Koniec z wysypką, mokrymi plecami, rozdrażnieniem i ciągłym budzeniem – lniana pościel czy lniana narzuta, przyniesie ci upragnione ukojenie.

pościel z lnu
Naturalna pościel lniana z guzikami

Te chłodzące właściwości, o których często wspominamy, to zasługa kilku zdolności. Po pierwsze – zdolności do przepuszczania powietrza, a tym samym do swobodnej cyrkulacji. Po drugie – do higroskopijności, dzięki której możliwe jest wchłanianie potu ze skóry, po czym odprowadzanie go na zewnątrz. Twoje ciało jest więc suche, a ty odczuwasz komfort i świeżość. Ta higroskopijność jest tak duża, że plasuje len w czołówce wszystkich tkanin – razem z wełną i bawełną. Po trzecie – kluczem do sukcesu jest tzw. gęstość splotu, którą często określa się licznością osnowy. Im gęstość tkaniny jest większa – tym przepuszczalność jest mniejsza. Nasza lniana pościelczy lniana narzuta z frędzlami to idealny balans pomiędzy trwałością, a niską gęstością. Oznacza to, że nie tylko zyskujesz tkaninę, która zniesie częste pranie i wieloletnie używanie, ale także masz idealne okrycie na letnie noce i wiosenne wieczory. Jeśli więc wystawisz lniane tekstylia na świeże powietrze, włókna zostaną odświeżone, a ty zaśniesz w chłodniejszej i pachnącej pościeli.

Warto podkreślić, że naturalne włókna nie gromadzą ładunków elektrostatycznych. Co to oznacza? Twoja lniana pościel nie „przyciąga” kurzu i drobnoustrojów, które wprost uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca. Zatem, dzięki tej zdolności, latem nie gromadzą się roztocza, które są głównym prowodyrem alergii skórnych i oddechowych.

Pościel lniana jasny szary
Pościel, a chłodzenie lnu

Pamiętajcie, że jesteśmy na INSTAGRAMIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *