Plama z buraków lub kawy — jak radzić sobie z trwałymi zabrudzeniami na lnianych tkaninach?Jak usunąć plamy z lnu? 

Rozlany barszcz na wigilijnym obrusie, polewa czekoladowa pozostawiona na lnianej ściereczce i resztki kawy po śniadaniu w łóżku. Wszystkie te plamy i zabrudzenia są niezwykle trudne do usunięcia, przez co wymagają stosowania silniejszych środków chemicznych. Te jednak nie zawsze nadają się do pielęgnowania wyjątkowych, lnianych włókien. Co wtedy zrobić? Jak poradzić sobie z trwałymi plamami i czy istnieją bezpieczne sposoby, które nie uszkodzą naturalnego materiału? Jak usunąć plamy z lnu?

CZEGO NIE STOSOWAĆ?

Jak usunąć plamy z lnu? Na widok rozlanego rosołu na obrusie czy pozostałości herbaty na bieżniku często sięgamy po silne odplamiacze lub wybielacze. Te „wnikają” we włókna i rozpuszczają plamy, błyskawicznie usuwając je z powierzchni. O ile w przypadku syntetyków i materiałów sztucznych jest to dobra praktyka, o tyle nie rekomendujemy jej w przypadku włókien naturalnych. Dlaczego? Silne środki – podobnie jak płyny zmiękczające – mogą usztywniać włókna oraz zmniejszać ich właściwości absorpcyjne. Dużo bezpieczniejsze są więc naturalne preparaty – ich działanie jest równie skuteczne, a zastosowane składniki nie zmieniają struktury włókien, takich jak len, jedwab czy wełna. 

Jak usunąć plamy z lnu? Unikaj także prania w wysokich temperaturach. Przekroczenie 40 stopni Celsjusza nie sprawi, że plamy magicznie znikną. Zamiast tego włókna mogą się skurczyć o nawet 10%, co może mieć znaczenie w przypadku lnianych poszewek czy lnianych prześcieradeł.  

Unikaj także ściskania lnianych tkanin w pralce i wirowania w suszarkach bębnowych – dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest suszenie ich na wieszaku lub na sznurku, rozwieszonym na świeżym powietrzu.  

Zielona pościel z lnu z suwakiem
lniana pościel w kolorze eucalyptus green

JAK BEZPIECZNIE USUNĄĆ ZABRUDZENIA? JAK USUNĄĆ PLAMY Z LNU?

Bezpieczne usuwanie zabrudzeń opierać się może zarówno na profesjonalnych środkach, jak i na domowych recepturach. 

Tak oto bezpiecznym, ekologicznym odplamiaczem jest mydło galasowe oraz spray z mydłodrzewu. Zarówno pierwszy, jak i drugi produkt stosuje się miejscowo – tj. bezpośrednio na plamę z tłuszczu, czekolady czy resztek makijażu. Mydło galasowe jest całkowicie naturalne, a jego skład bazuje na olejach (np. kokosowym) oraz potasowym mydle szarym. Spray z kolei bazuje na naturalnych olejkach z szałwii lub lawendy, a także glicerynie i dodatkach balsamicznych. Oba środki pozbawione są fosforanów, syntetycznych barwników, surowców petrochemicznych i modyfikowanych genetycznie, dzięki czemu są bezpieczne nie tylko dla włókien, ale także dla środowiska. 

Alternatywą dla tych produktów są domowe mieszanki, do których wykonania potrzebne Ci będą popularne składniki z kuchni czy spiżarni. Najsłynniejsza receptura tworzy uniwersalną pastę czyszczącą. Do jej wykonania potrzebować będziesz 1 szklanki wody oraz 4 łyżek sody. Dla zwiększenia efektywności możesz dodać kilka kropli soku z cytryny. Pastę należy nakładać miejscowo na żółte plamy i duże zabrudzenia – np. na lnianym obrusie czy lnianej poszewce. Mieszankę należy delikatnie wmasować za pomocą gąbeczki lub ściereczki, a następnie pozostawić na kilka minut. Po upływie tego czasu możesz wyprać tkaninę w delikatnym programie. Gotowe! 

bialy obrus z lnu
Lniany obrus w kolorze pure white

Pamiętajcie, że jesteśmy na INSTAGRAMIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *