Lniane narzuty vs. koce — co wybrać na chłodne, jesienne wieczory?   

Jesień to czas, gdy wieczory stają się coraz chłodniejsze, a my zaczynamy myśleć o dodatkowych sposobach na otulenie. To wtedy najczęściej sięgamy po koc, okrywając się nim, niczym kokonem. Warto jednak przypomnieć, że oprócz ciężkich, akrylowych czy wełnianych pledów, so linen! proponuje lżejszą i delikatniejszą alternatywę. Mowa tu o lnianych narzutach, które od wielu miesięcy niosą miano bestsellera.

CO RÓŻNI LNIANĄ NARZUTĘ OD KOCA?  

Zacznijmy od porównania wspomnianych lnianych narzut, z kocami, które kupić można w supermarketach. W zestawieniu tym postanowiłyśmy wziąć pod uwagę materiał, właściwości termiczne oraz wpływ na środowisko (z racji tego, że każda nasza decyzja ma znaczenie dla naszej planety). 

Len vs. inne materiały  

  • Lniane narzuty – wyróżniają się lekkością, antyalergicznością, subtelnością i doskonałymi właściwościami oddychającymi. Dodatkowo wykazują się antyseptycznością, przez co są idealną propozycją dla dzieci i osób z wrażliwą skórą. 
  • Inne materiały – zwykle do produkcji wykorzystuje się poliester, akryl i domieszkę wełny. W rzeczywistości jednak sztuczne i syntetyczne materiały nie oddychają, a po całym sezonie w szafie są idealnym środowiskiem dla patogenów i drobnoustrojów.  

Właściwości termiczne  

  • Lniane narzuty – dobrze izolują ciepło, zachowują swoją przewiewność i zapewniają doskonałe właściwości termiczne. To dzięki nim chłodzą latem i grzeją jesienią.  
  • Koce – ich właściwości uzależnione są od zastosowanych włókien. Te wykonane ze 100% wełny są cieplejsze i oddychające, ale pledy z mikrofibry lub poliestru nie mają żadnych zalet związanych z termicznością (to pod nimi pocisz się nawet podczas chłodnej zimy). 

Ekologia i wpływ na środowisko  

  • Lniane narzuty – biodegradowalne, 100% naturalne i bardziej przyjazne dla środowiska. W ich produkcji nie używa się szkodliwych substancji barwiących lub pestycydów, które negatywnie wpływają na faunę i florę. 
  • Koce z materiałów sztucznych: jeśli wykonane są z syntetyków, to stoją w całkowitej opozycji do ochrony środowiska. Poliester jest bowiem wytwarzany w warunkach laboratoryjnych, co ma wpływ na m.in. stan wód i nadmierną produkcję mikroplastiku.  
lniana narzuta na lato

LNIANA NARZUTA CZY WEŁNIANY KOC?

Postanowiłyśmy porównać ze sobą dwie, najlepsze w naszej opinii, opcje. Pozornie łączą je te same zalety, w rzeczywistości jednak różnią się między sobą w wielu obszarach. Jeśli więc zastanawiasz się, czy wybrać: 100% len czy 100% wełnę? – koniecznie poznaj nasze zestawienie. 

  • Właściwości termoregulacyjne 

Lniane tkaniny są znane z właściwości termoregulacyjnych, lekkości i subtelności. Dlatego też można nazwać je włóknami całorocznymi i niezwykle uniwersalnymi – zarówno podczas gorących dni, jak i chłodnych tygodni.  

Wełna jest znana ze świetnych właściwości izolacyjnych. Może zatrzymać ciepło nawet gdy jest mokra. Słynie ze swojej ciężkości i grubego splotu, dlatego też zwykle sprawdza się podczas bardzo mroźnych miesięcy.  

  • Właściwości oddychające 

Lniane tkaniny są bardzo przewiewne, co pozwala na swobodny przepływ powietrza i odparowanie wilgoci. Zwykle szybko schnie po zamoczeniu i zapobiega poceniu – a tym samym przewianiu, kiedy to przechodzimy na zewnątrz z nagrzanego wnętrza.  

Wełna może absorbować wilgoć do 30% swojej własnej wagi. Schnie znacznie dłużej niż len i może wywoływać skórne reakcje alergiczne. 

  • Właściwości ekologiczne 

Len jest w 100% naturalny, a co za tym idzie – jest w pełni biodegradowalny. Uprawa lnu jest generalnie mniej intensywna pod względem zużycia wody i pestycydów (np. w porównaniu z bawełną). 

Produkcja wełny wymaga hodowli owiec, co może mieć większy wpływ na środowisko, zużycie wody i emisję metanu. Wszystko więc zależy od praktyk, stosowanych przez producentów i hodowców.  

Narzuta pikowana z lnu

DLACZEGO WYBÓR MATERIAŁU JEST WAŻNY JESIENIĄ?

Jesień to sezon zmiany – dni stają się krótsze, a temperatury niższe. Właściwości materiału mogą wpływać na komfort i samopoczucie, nierzadko przyczyniając się do powstawania infekcji. Przekonał się o tym każdy, kto złapał katar na skutek przewiania. Dlatego też właściwości termiczne włókien, które stosuje się w produkcji narzut czy koca, ma kluczowe znaczenie dla odczuwania komfortu w różnorodnych warunkach pogodowych. 

 Pamiętajcie, że jesteśmy na INSTAGRAMIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *