Jak udekorować wielkanocny stół?

Śniadanie wielkanocne to idealna okazja na stworzenie najpiękniejszych, wiosennych dekoracji. Szykując pisanki, stroik i przepyszną babkę z cytrynowym lukrem, warto także uwzględnić… tekstylia, które wdzięcznie przyozdobią stół. Dlatego też, w ramach inspiracji, przygotowałyśmy trzy propozycje, które są ukłonem w kierunku popularnych nurtów wnętrzarskich. Sprawdź nasz propozycje na stół wielkanocny!

RUSTYKALNY STÓŁ WIELKANOCNY

Styl pochodzący od angielskiego słowa „rustic”, oznaczającego sielankowość. Z tego też względu nurt ten kojarzony jest przede wszystkim z wiejskimi domami, swojską atmosferą, a także elementami, nawiązującymi do piękna przyrody. Rustykalne elementy to ukłon w kierunku naszej planety, zrównoważonego środowiska i naturalnych dodatków, propagujących ideę „slow life”. Nic więc dziwnego, że dla wielu jest to symbol spokoju i delikatności, który wyjątkowo piękne komponuje się z koncepcją wiosennego, śniadania przy stole wielkanocnym. 

Rustykalne dekoracje na stół są surowe, proste, minimalistyczne i często wykonane z naturalnych, znalezionych własnoręcznie surowców. Popularne są dzieła DIY – np. wiązanki z bazi i kwiatów lub sojowych świeczek i ręcznie malowanych pisanek. To one cudownie skomponują się z białym, klasycznym, lnianym obrusem z listwą, surowym obrusem rustic linen lub z bieżnikiem natural linen, który swobodnie zwisa ze stołu. Całość uzupełnią wiklinowe koszyczki ze świeżym chlebem, lniane serwetki pod białą zastawę, wiązanki kwiatów w szklanych wazonach oraz duża waza z gorącą zupą. 

Obrus rustic linen i serwetki heavy linen w kolorze eucalyptus green

LOFTOWY STÓŁ WIELKANOCNY

Styl loftowy powstał w XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to na skutek zmian gospodarczych masowo upadały fabryki i magazyny. Obszerne przestrzenie nie pozostały samotne zbyt długo, bowiem lokalna grupa artystów postanowiła wykorzystywać hale do stworzenia pracowni. Duże wnętrza, które doświetlały wielkie okna, stały się inspiracją dla deweloperów, którzy postanowili tworzyć lofty w najbogatszych dzielnicach Nowego Jorku. Dziś, pod mianem stylu przemysłowego, mamy na myśli surowe, doskonale oświetlone wnętrza – np. ozdabiane cegłą, miedzianymi rurami, aluminium i metalem. Przez wielu nurt ten nazywany jest „męskim” – głównie poprzez ciemną kolorystykę i oszczędność dodatków.  

Dekoracje na stół w stylu loftowym są minimalistyczne i proste w swojej formie. Idealnie sprawdzi się metalowy półmisek z owocami, lniany obrus w odcieniu charocal, a także złote sztućce i czarno-granatowa zastawa. Pojawić się także może metalowy lampion lub świecznik, a także dopasowane, ułożone w kwadrat serwetki. 

Serwetka heavy linen w kolorze dusty blue

EKLEKTYCZNY STÓŁ NA WIELKANOC

Z założenia eklektyzm to łączenie różnych elementów, stylów i epok. Mianem tym nazywamy więc połączenia kontrastowe, wychodzące poza ramy konkretnego nurtu. Często więc eklektyzm jest najlepszą opcją dla osób, które nie mają ściśle określonych preferencji lub chcą bazować na różnych, zdekompletowanych elementach. Co ważne – styl eklektyczny nie jest chaotyczny i pozbawiony ładu. Połączenia te muszą tworzyć przytulną i nieco szaloną całość, która przedstawia piękno koloru i różnorodności form. 

Eklektyczne dekoracje na stół to np. wielokolorowe, zdekompletowane naczynia. Popularne są porcelanowe miseczki, które zestawia się z gładkimi talerzami i lnianymi podkładkami w odcieniu dusty pink. Idealnym kontrastem dla delikatnego różu będzie obrus eucaliptus green, który nawiązuje do wiosennej atmosfery i świeżej rzeżuchy. Na środku stołu rozłóż wielokolorowe tulipany oraz dużą karafkę z kolorowego szkła. Nieopodal rozstaw porcelanowe kubeczki w różnych rozmiarach oraz malowany dzbanek z earl greyem.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *