Jak dbać o lniane ubrania, aby służyły nam przez długie lata?    

Jak dbać o lniane ubrania?

Ubrania z lnu mają ogrom zalet – tj. przewiewność, delikatność, trwałość i higroskopijność. Przy tym wszystkim są niezwykłe łatwe w pielęgnacji i przechowywaniu, co nijako obala jeden z najczęściej powielanych mitów. Głosi on bowiem, że len jest niezwykle wymagający i trudny w utrzymaniu. Dlaczego uważamy, że jest to dalekie od prawdy? Jak dbać o lniane ubrania, aby zapewnić im długowieczność?

JAK PRZECHOWYWAĆ UBRANIA Z LNU? GARŚĆ PORAD.

Ubrania z lnu nie wymagają wyjątkowych warunków, osobnych szaf i wyselekcjonowanych półek w garderobie. Ich wysoka trwałość sprawia, że przechowywać je można zarówno w szufladach, jak i na wieszakach. Jeśli jednak chcesz, aby Twoje lniane spódnice lub lniane ręczniki przetrwały wiele lat – oczywiście możesz zapewnić im iście luksusowe warunki.  

  • Daj im przestrzeń. Nie ściskaj i nie zwijaj produktów w rulony. Zamiast tego układają je w duże kostki lub rozwieszaj na wieszakach, dzięki czemu zapobiegniesz przypadkowemu przetarciu czy zmechaceniu. 
  • Blisko powietrza. Lniane ubrania przechowuj w miejscu z dostępem do powietrza. Unikaj ciasnych miejsc i futerałów ze sztucznych włókien. Dużo lepiej sprawdzą się papierowe pudełka lub muślinowe woreczki, które poukładasz na półkach lub w szufladach.  
  • Unikaj wilgoci. Suche, lniane produkty ułóż w szafie i na regałach, z dala od wilgotnego środowiska. Dużo lepiej jest przechowywać je np. w garderobie niż w łazience. 
  • Uwaga na mole. Rozwieś w szafie zapachowe woreczki lub zawieszki odstraszające latających nieprzyjaciół, które mogłyby uszkodzić włókna. 

JAK DBAĆ O LNIANE UBRANIA?

Oczywiście nie tylko przechowywanie ma znaczenie dla długowieczności lnianych ubrań. Dlatego też niezwykle ważne jest przestrzeganie kilku, prostych zasad związanych z pielęgnacją, która w dużej mierze nie różni się od pielęgnacji innych, lnianych wyrobów.  

Lniana spódnica w paski

Pranie lnianych ubrań

  • Delikatny cykl. Wybieraj program do delikatnych tkanin, najlepiej do 40 stopni Celsjusza. 
  • Uwaga na mocne detergenty! Używaj łagodnych i naturalnych środków piorących. Unikaj środków wybielających i odplamiaczy, które mogą usztywnić włókna. 
  • Gdy to możliwe – wybieraj pranie ręczne. 

Suszenie lnianych ubrań:

  • Unikaj suszarek. Ekologicznej i bezpieczniej jest suszyć lniane ubrania na świeżym powietrzu lub bezpośrednio na suszarce. 
  • Nie wyciskaj. Po praniu nie wykręcaj ubrań – zamiast tego delikatnie je wyprostuj i rozłóż na suszarce. 
Lniana sukienka o kroju tuniki

Prasowanie lnianych ubrań

  • Wilgotne prasowanie. Lniane ubrania najlepiej prasować, kiedy są jeszcze lekko wilgotne. Zawsze sprawdzaj zalecaną temperaturę prasowania na metce. 
  • Używaj pary. Jeżeli Twoje żelazko posiada funkcję pary, śmiało z niej korzystaj. 

JAK NIE DBAĆ O LNIANE UBRANIA?

Len, mimo swojej wytrzymałości i uniwersalności, nie przepada za mocnymi środkami chemicznymi. Te, nie dość, że są nieekologicznie i mają negatywny wpływ na środowisko, to jeszcze mogą usztywniać i osłabiać naturalne włókna. Podobnie jak nadmierne tarcie i wyciskanie, które zwykle doprowadza do uszkodzeń i trudnych do wygładzenia zagnieceń.  

Pamiętaj, że lniany materiał to inwestycja w komfort i naturalność, która zasługuje na odpowiednią pielęgnację – poświęć swoim lnianym bestsellerom odpowiednio dużo czasu, a podziękują Ci najcenniejszymi właściwościami.  

Elegancka lniana sukienka
Sukienka JASMINE w kolorze charcoal

 Pamiętajcie, że jesteśmy na INSTAGRAMIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *