10 powodów, za które kochamy len

zalety lnu

Wiecie, że uwielbiamy len i wszystko co lniane. Wielokrotnie wspominałyśmy, że jest to roślina magiczna, wyróżniająca się naprawdę wyjątkowymi właściwościami. Regularnie o nich wspominamy i dzielimy się naszymi uczuciami. Tym razem, w ramach dużego podsumowania, zebrałyśmy 10. cech i powodów, które są dla nas głównymi argumentami na to, że len jest zdecydowanie cenniejszym surowcem niż np. wiskoza czy poliester. Jeśli więc jeszcze zastanawiasz się, czy lniany szlafrok jest lepszy niż szlafrok z mikrofibry – koniecznie przeczytaj poniższy wpis.

POWÓD 1: ZA ABSORBOWANIE WODY

Uwielbiamy ten moment, gdy jednym ruchem ręki wycieramy rozlaną zupę na stole w kuchni! Len jako jedna z nielicznych tkanin na rynku, wykazuje się wysoką absorpcją wody, wchłaniając jej znaczną ilość, a następnie odprowadzając ją na zewnątrz. To dzięki tej właściwości, lniane produkty sprawdzają się w kuchni i łazience, stając się całkowicie bezpiecznymi dla naszej skóry. Szybka absorpcja to mniejsza wilgoć, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko namnażania drobnoustrojów. Jakie są pozostałe zalety lnu?

POWÓD 2: ZA NATURALNOŚĆ

Z całą pewnością i dumą możemy stwierdzić, że nasze produkty wykonane są z 100% lnu. Oznacza to, że nie wykorzystujemy domieszek sztucznych materiałów, które mogłyby zmienić właściwości, które dała nam ta roślina. Co więcej – nasze wyroby nie posiadają substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka. Nie znajdziesz więc w nim np. pestycydów, chlorofenoliitd. – staramy się w pełni wykorzystywać naturalne zalety lnu

POWÓD 3: ZA TRWAŁOŚĆ

Poliestrowe obrusy, które wystawimy na działanie promieni słonecznych, mogą nie tylko zmienić swój kolor, ale także – tracą na trwałości. Zdarza się więc, że rozkładając je na stole, w mgnieniu oka, rozerwą się na rogach, lądując tym samym w koszu. Nasze lniane obrusy – tak, jak inne produkty – są odporne na działanie promieni słonecznych, na wysoką temperaturę i częste pranie. Co więcej – im częściej go używasz, tym len chętniej odwdzięcza się swoją delikatnością i miękkością.

POWÓD 4: ZA BAKTERIOSTATYCZNOŚĆ

Czyli za fakt, że na lnianej powierzchni dużo rzadziej pojawiają się drobnoustroje i bakterie, które mogą przyczynić się do alergii skórnych, złego samopoczucia, bólu głowy czy astmy. Dzieje się tak dlatego, że naturalne środowisko nie jest „atrakcyjne” dla bakterii, które zdecydowanie chętniej namnażają się w wilgotnych i gorących miejscach.

Zatem, jaki ręcznik na plażę będzie najlepszy? Oczywiście, że naturalny! Len jest jednym z najtrwalszych surowców. Włókna wykorzystywane do produkcji ręczników są trwałe, solidne, wytrzymałe i odporne na wiele czynników – w tym na promienie słoneczne. Co więcej – len jest wdzięczny za częste użytkowanie, dlatego im częściej wytrzesz nim swoje ciało, tym ten staje się przyjemniejszy dla skóry. Zachęcamy więc, aby używać ręczników waflowych również na wakacjach – zwłaszcza, jeśli planujesz spędzać godziny na leżaku lub niedaleko basenu. Te zalety lnu sprawiają, że zajmuje on pierwsze miejsce zarówno wśród naturalnych, jak i syntetycznych tkanin!

POWÓD 5: ZA ANTYSTATYCZNOŚĆ

Czyli za zdolność do nieprzyciągania kurzu i pyłu, który unosi się w powietrzu. W ten sposób nie tylko łatwiej będzie Ci zachować świeżość i czystość w pomieszczeniu, ale także – unikniesz reakcji alergicznych. Właściwość ta jest szczególnie cenna w przypadku lnianych rolet i lnianych zasłon, które łatwo czyścić np. wilgotną ściereczką.

POWÓD 6: ZA WYGLĄD I GNIECENIE

Tak, uwielbiamy ten pognieciony efekt, który już w czasach starożytnych świadczył o luksusie. Gniecenia przypominają, że używana tkanina jest w pełni naturalna, co jest niezwykle satysfakcjonujące. Dodatkowo, lniane produkty – bez względu na to, czy surowe, czy farbowane – są niezwykle estetyczne i uniwersalne. Dlatego też spotkasz je zarówno w aranżacjach boho, jak i we wnętrzach nowoczesnych, luksusowych, glamour lub eklektycznych.

POWÓD 7: ZA ŁATWĄ PIELĘGNACJĘ

Mitem jest, jakoby pranie lnu było bardzo trudne. Spotkałyśmy się nawet z opinią, że lniane obrusy czy lniane ręczniki należy prać wyłącznie ręcznie. Uspokajamy! Pranie lnianych produktów nie różni się niczym, od prania innych materiałów. Ważne jest, aby unikać żrących substancji i wirowania bębnowego. Dużo lepiej sprawdzą się naturalne detergenty i wysychanie na płasko – zarówno na słońcu, jak i na wieszaku na pranie.

POWÓD 8: ZA HISTORIĘ

Len jest jedną z najstarszych roślin w branży tekstylnej. Szacuje się, że fragmenty włókien, nasiona, przędze i różnego rodzaju tkaniny, odkryto już 8000 r. p.n.e. Pierwotnie zarezerwowany był wyłącznie dla władców i duchownych, którzy nosili lniane szaty lub spali w lnianej pościeli. Bardzo chętnie wykorzystywano go również jako walutę, za którą kupowano zboże.

POWÓD 9: ZA ANTYALERGICZNOŚĆ

Dzieci i dorośli, którzy cierpią na alergię skórną wiedzą, jak ważne jest, aby rezygnować z alergizujących materiałów. To one sprzyjają namnażaniu bakterii i drobnoustrojów, powodując astmę lub katar. W przypadku skrajnych alergii – długotrwały kontakt z materiałem sztucznym lub syntetycznym może być niebezpieczny dla zdrowia. Lniane, naturalne wyroby nie powodują alergii, przez co uważa się je za luksusowe i najbezpieczniejsze na tekstylnym rynku.

POWÓD 10: ZA TERMOREGULACJĘ

Len jest magicznym surowcem, dzięki któremu odczuwasz przyjemny chłód latem i kojące ciepło zimą. Wszystko to zasługa termoregulacji, czyli zdolności do utrzymania optymalnej temperatury ciała. Warto więc postawić na niego, nie tylko podczas upałów, ale także w trakcie mroźnej zimy, kiedy chcemy szybko ogrzać się po spacerze lub gdy często przechodzimy z ciepłego pomieszczenia, na zimne podwórko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *