Poduszka z gryki. Co daje nam spanie na naturalnych poduszkach?

Ostatnie miesiące były bardzo intensywne – m.in. dlatego, że chcemy systematycznie powiększać naszą ofertę o produkty, które wspierają ekologiczne podejście do zakupów i szeroko rozumianego konsumpcjonizmu. Oprócz outletu, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem i lnianych zabawek – do oferty jakiś czas temu dołączyła niezawodna poduszka z łuską gryki. To ona też stała się inspiracją do poniższego wpisu, w którym to zdradzimy, dlaczego naturalne wypełnienie, jest bezpieczniejsze i bardziej komfortowe, jakie są właściwości poduszki z gryki i na co pomaga.

CO TO JEST GRYKA?

Zacznijmy jednak od początku. Gryka to rodzaj roślin z rodziny rdestowatych. Obecnie dopisuje się do niej 15. gatunków roślin, które rosną głównie w Europie i Azji. Te najpowszedniejsze występują naturalnie głównie na terenach górzystych, łąkach i na nagiej ziemi – także, pod postacią chwastów.

Oczywiście nie jest to tylko roślina jadalna (wykorzystywana jako gryka zwyczajna), ale także stosuje się ją w ziołolecznictwie i pszczelarstwie. Dzieje się tak głównie ze względu na jej prozdrowotne właściwości, które poznano już w XV wieku.

Co ciekawe – jej pierwsze odkrycie miało miejsce już ponad 5000 lat temu, w północnych Indiach, gdzie otrzymała miano „ziarna arabskiego”. Jak myślicie, jakie są właściwości poduszki z gryki?

Lniana poduszka z gryką
Lniana poduszka z gryką

WŁAŚCIWOŚCI PODUSZKI Z GRYKI

Gryka to bardzo niepozorne ziarna, które oprócz cennych właściwości odżywczych, wykazują się właściwościami leczniczymi i prozdrowotnymi. Wszystko to zasługa aminokwasów, które sprzyjają redukcji cholesterolu we krwi. Dodatkowo w składzie znajdziesz błonnik pokarmowy, który sprzyja osobom cierpiącym na miażdżycę lub nawracające zaparcia. Co więcej – gryka pozbawiona jest frakcji glutenu, która może wywoływać duże spustoszenie w organizmie, zwłaszcza wśród pacjentów cierpiących na celiakię. Gryka ma równie niską obecność węglowodanów złożonych, dzięki czemu jej spożywanie nie powoduje wzrostu insuliny (a tym samym – nie powoduje dużych problemów z glikemią).

Ten naturalny surowiec jest także świetną alternatywą dla sztucznych materiałów, które coraz chętniej (niestety) wykorzystuje się w branży tekstylnej. Dlatego też, to ją postanowiłyśmy wykorzystywać jako wypełnienie, które nie wywołuje alergii. Dodatkowo – jej sypka formuła sprawia, że poduszka dostosowuje się do ciała, niwelując ryzyko bólu kręgosłupa (zwłaszcza odcinka szyjnego).

Właściwości poduszki z gryki
Lniana poduszka z gryką, a odcinek szyjny

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NATURALNE PODUSZKI?

Znasz to uczucie, gdy po przebudzeniu odczuwasz napięcie w okolicach łopatek? Ile razy budziłeś się latem z powodu gorąca i nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia na twarzy?

Te sytuacje były dla nas inspiracją, aby do lnianych poszewek dodać naturalne wypełnienie z gryki, które ma działanie antyalergiczne. To dzięki niemu zmniejszysz ryzyko wystąpienia astmy i schorzeń w obszarze górnych dróg oddechowych. Między innymi dlatego gryka od lat wykorzystywana jest jako alternatywa dla np. pierza, które również spotkamy w wypełnieniu kołder, poduszek czy materacy.

Gryka hamuje rozwój roztoczy, które bywają przyczyną kataru siennego, zapalenia spojówek, suchego kaszlu lub wysypki.

Co ważne – gryka, ze względu na swoją sypką, drobną formułę, wykonuje przyjemny mikro masaż., dzięki któremu niwelujesz napięcie w okolicach karku, minimalizując tym samym ryzyko występowania migren. Dodatkowo, poduszka ma działanie termoregulacyjne – tj. nie nagrzewa się latem, oddając zamiast tego przyjemne uczucie chłodu. Nie zapominajmy również, że naturalne wypełnianie sprawia, że poduszka wchłania wilgoć, ale jej wnętrze nadal pozostaje suche i chłodne. Dzięki temu masz zarówno przyjemne uczucie ciepła (zimą), jak i kojące uczucie chłodu (latem). W efekcie więc zyskujesz głęboki, spokojny i niczym nie przerwany sen.

Łuska ziarna gryki
Łuska ziarna gryki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *