Trendy tekstylne na rok 2021/2022

lniana zasłona eucalyptus green

Trudno w to uwierzyć, ale wielkimi krokami zbliża się Nowy Rok, a tym samym – nowy sezon, przepełniony trendami i wnętrzarskimi smaczkami. Z wypiekami na twarzy śledzimy wszystkie zapowiedzi, ciesząc się na wieść, że najbliższy rok przebiegać będzie pod szyldem miłości do natury i poszanowania planety.  

Specjalnie dla Was postanowiłyśmy zebrać te wszystkie, nadchodzące Trendy tekstylne na rok 2021/2022, wskazując jakie modne tkaniny czekają na nas w najbliższych miesiącach. 

TREND 1: POSTAW NA NATURĘ!

Materiały syntetyczne – na czele z poliestrem – przyczyniają się do produkcji ogromnej emisji szkodliwego CO2, który z kolei ma wpływ na dziurę ozonową i zmianę klimatu. Najbardziej niebezpieczny jest oczywiście mikroplastik – tzw. niewidzialne włókna – który uwalnia się zarówno podczas produkcji, jak i podczas noszenia lub prania. Badania wykazały, że jego nadprodukcja dostaje się także do wody pitnej, występując w nawet 80% wszystkich wód z kranu. Stamtąd szkodliwe składniki przedostają się do oceanów, a także do naszej żywności. Na domiar złego, badania z 2015 roku wykazały, że produkcja poliestru przyczyniła się do wyprodukowania nawet 700 mln ton dwutlenku węgla rocznie. 

Świadomość szkodliwości produkcji poliestru oraz wzmożone działania pro-ekologiczne odbiły się echem na trendach. Dlatego też tkaniny modne to tkaniny naturalne, zgodne ze środowiskiem, wspierające naszą planetę. Najnowsze miesiące propagować będą przemyślane decyzje zakupowe i ekologię. Przenieś więc do swoich wnętrz lnianą pościellniane obrusy lub lniane zasłony, które są najlepszym dowodem na prawdziwą miłość do planety.  

Len jest tkaniną wyróżniającą się najmniejszym zużyciem wody i energii, która niezbędna jest podczas produkcji 1kg surowca. Co więcej – duża ilość wykorzystywanej wody bazuje na deszczówce, co w oczywisty sposób nie sprawdza się w sztucznej produkcji materiałów syntetycznych.  Warto mieć to na uwadze przeglądając trendy tekstylne na rok 2021/2022.

próbki tkanin

TREND 2: BOHO, AH TO TY!

Styl boho wywodzi się XIX-wiecznej kultury ludowej i cygańskiej, gdzie wykształtowała się tzw. bohema. Pierwotnie termin oznaczał paryską cyganerię, którą tworzyli malarze, poeci i najbardziej kreatywni twórcy.  

Dziś styl boho to ukłon w kierunku natury, środowiska, dekoracji czerpiących ogrom inspiracji z fauny i flory. Nic więc dziwnego, że bardzo chętnie wykorzystuje się go do aranżacji weselnej sali, tarasu lub ogrodu. 

Co ciekawe – gdy styl boho wtargnął do naszych wnętrz, nikt się nie spodziewał, że zakorzeni się w trendach na tak długo. Jak się okazało – naprawdę chętnie przenosimy piękno natury do naszych domów.  

Najbliższe miesiące nadal przebiegać będą pod szyldem drewnianej podłogi, świeżo ściętych kwiatów, naturalnego rozświetlenia i poszewek z lnu. Coraz chętniej do naszych czterech ścian przenosić będziemy odcienie beżu, karmelu i złota, wykorzystując przy tym tkaniny powstałe w zgodzie ze sprawiedliwym handlem, poszanowaniem ludzkiej pracy i środowiska, które obfituje w najpiękniejsze pejzaże i najcenniejsze surowce. Idealnie w nurt boho wpisuje się nasza kolekcja rustic linendo której inspiracją były pola pełne zbóż, wiejskie chatki i zapach świeżo skoszonej kawy.  

Letnia narzuta lniana
biała narzuta lniana

TREND 3: NOTHING NEW, EVERYTHING NEW

Podejście to zrewolucjonizowało branżę tekstylną i jest bezpośrednią odpowiedzią na miesiące okryte pandemią. Chęć szerzenia świadomego i bezpiecznego handlu przyczyniła się do wykorzystywania starych materiałów, które zasługują na nowe, inne życie. Recykling materiałów lub oddawanie ich do biodegradacji jest niezwykle nowatorskim podejściem, które idzie w parze z próbą powrotu do pierwotnego, dzikiego stanu natury.  

Wykorzystywanie na nowo starych surowców, przedmiotów i materiałów spowodowało, że będziemy na nowo odkrywać zasoby naturalne. W trend ten ponownie wpisuje się len, który jako jeden z nielicznych jest całkowicie biodegradowalny i zgodny z filozofią less waste.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.