Tajemnice lnu – tego o nim nie wiedziałeś!

Na naszym blogu i kanałach social media regularnie publikujemy posty i wpisy, które mają za zadanie przedstawić właściwości lnianych tkanin. Często próbujemy Was zainspirować lub poinformować o konkretnych właściwościach, dzięki którym lepiej zrozumiecie magię i wyjątkowość wykorzystywanej rośliny. O cechach lnu możemy mówić w nieskończoność – głównie dlatego, że ten skrywa w sobie szereg tajemnic i możliwości, które doceniane były już w starożytności. W ramach niespodzianki przygotowałyśmy więc wpis, w którym zdradzimy te największe tajemnice lnu.

LEN INFORMACJE

Wielokrotnie powtarzamy, że len niesie za sobą szereg zalet. Roślina ta jest niezwykle cenna – nie tylko w kontekście branży tekstylnej, ale także kosmetycznej czy w medycynie naturalnej, która często wykorzystuje ją do np. zaleczenia schorzeń ze strony układu pokarmowego. Obok powtarzanych właściwości termoregulacyjnych, higroskopijnych czy antyalergicznych, roślina ta kryje w sobie szereg innych tajemnic, o których mówi się (niestety) zdecydowanie rzadziej. Co więcej – len ciekawostki bardzo często świadczą o jego wyjątkowości, podkreślając przewagę nad materiałami sztucznymi czy syntetykami.

Nie trzymamy Was dłużej w napięciu, poznajcie wszystkie tajemnice lnu..

lniana tkanina light gray

NAZWA ŚWIADCZY O HISTORII

Zacznijmy od początku – od nazwy, która również owiana jest pewną ciekawostką. Dotychczasowe odkrycia potwierdziły, że nazwa „len” jest potwierdzeniem długiej historii, która rozpoczęła się wraz z nadejściem ludu prehistorycznej Europy, Azji i Afryki. Archeolodzy i historycy twierdzą bowiem, że greckie słowo „linon” oraz łacińskie określenie „linum” mają wspólny rdzeń. Co więcej indyjska nazwa lnu brzmi zupełnie inaczej – „ooma”, a hebrajska – „pischta”. Co to dokładnie oznacza? Tak różnorodne podejście do nazewnictwa ma sugerować, że len pojawił się w różnych częściach świata, a udomowienie rośliny mogło mieć miejsce nawet ok. 3200 roku p.n.e.

LEN ABSORBUJE WODĘ

Znasz to uczucie, gdy rozlejesz wodę lub herbatę, a następnie próbujesz bezskutecznie wytrzeć powstałą plamę? Dzieje się tak, gdy używasz poliestrowych ściereczek, które bardzo szybko stają się mokre i które nie wchłaniają rozlanej substancji. W przypadku lnu efekt jest odwrotny.

Len wyróżnia się bowiem najwyższą chłonnością spośród wszystkich, obecnych na rynku włókien naturalnych (tj. wełny, bawełny czy jedwabiu). Według dotychczasowych badań – tkanina wykazuje się zdolnością wchłaniania nawet do 25% wody z otoczenia, jednocześnie pozostając całkowicie suchą (nic więc dziwnego, że tak kochacie lniane ręczniki i lniane ściereczki). 

zalety ręczników lnianych
ręczniki lniane pure white & natural linen
Ściereczka z falbanką
lniana ściereczka z falbanką true gray

Co więcej – lniane włókna odbierają gorąco od ciała, dzięki czemu zapewnia większy chłód i przewiewność – m.in. odprowadzając dwutlenek węgla z naskórka.

LEN NIE PRZEPUSZCZA PROMIENI UV

Badania jednoznacznie wskazują, że promieniowanie UV ma ogromny i udokumentowany wpływ na proces starzenia się tkanek. Dostarczane do skóry promienie tworzą tzw. wolne rodniki, które zmniejszają produkcję kolagenu, przyczyniając się do mniejszej jędrności i elastyczności skóry. Co więcej – na skutek promieni UV dochodzi do degeneracji włókien elastyny, które zapewniają młodości i zdrowie naszym tkankom. Wystawianie skóry na działanie tych szkodliwych bodźców jest groźne również pod kątem zdrowotnym, dlatego dermatolodzy i lekarze apelują o stosowanie kosmetyków z filtrami oraz o wykorzystywanie tkanin, które nie przepuszczają szkodliwego promieniowania. Wymagania te spełnia len, który ze względu na dużą zawartość tzw. lignin jest doskonałym absorbentem UV. Dlatego też to właśnie lniana odzież i lniane tekstylia (np. lniana narzuta, którą możesz ochronić się przed upałami) są rekomendowane latem i wiosną, kiedy to nasza skóra szczególnie narażona jest na działanie rażących promieni.

szara lniana narzuta
narzuta lniana letnia true gray

LEN OBNIŻA ŁADUNKI NA CIELE

Znasz to uczucie, gdy dotykając wózka w sklepie lub sięgając po produkty z półek przeszywa cię delikatnie „kopniecie prądu”? Ten nieprzyjemny efekt to wynik wyładowywania ładunków, które zgromadziły się na ciele. Pojawiają się one randomowo – najczęściej na skutek kontaktu z syntetykami, które wcześniej maiły kontakt z obuwiem lub elementami odzieży. 

W przypadku 100% lnu efekt ten nie zachodzi – ta „magiczna” naturalna tkanina obniża zdolność do gromadzenia ładunków na ciele. Co istotne – to obniżenie zachodzi również w przypadku osób, które obsługują komputery czy urządzenia elektryczne.

Mamy nadzieję, że poniższe, lniane ciekawostki jeszcze lepiej pokazały Wam magię tej rośliny, udowadniając przy tym, że jej właściwości są dużo cenniejsze niż właściwości tańszych, ale mniej ekologicznych syntetyków.

Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, które tajemnice lnu były dla Was nowe i zaskakujące!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *