Świadomy Dzień Sprawiedliwego Handlu, czyli jak możesz pomóc naszej planecie?

Dzień Sprawiedliwego Handlu

Na początku maja obchodzony jest Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. To niepozorne i mało znane święto jest dla nas wyjątkowe i inspirujące, bowiem wskazuje na wartości, które wyznajemy w so linen! od lat.  

SPRAWIEDLIWY HANDEL CO TO?

Międzynarodowe Święto Sprawiedliwego Handlu obchodzimy w każdą, drugą sobotę maja. Obchody sprowadzane są do zarówno czystej rozrywki – zabaw na świeżym powietrzu, koncertów i pokazów związanych z Fair Trade – jak i z debatami, których zadaniem jest uświadamianie społeczeństwa, jak ważne i znaczące są nasze decyzje konsumenckie.  

Dzień Sprawiedliwego Handlu jest ciągiem światowych wydarzeń, których zadaniem jest promowanie wiedzy i równości. Intencją do jego powstania była chęć walki z ubóstwem, zmianami klimatyczni i kryzysem ekonomicznym, który nierzadko jest wynikiem nieodpowiednio prowadzonego, masowego handlu.  

Święto to pojawiło się na kartach kalendarza kilka lat temu. W 2002 roku, na konferencji w Tanzanii, pojawił się pomysł i inicjatywa obchodu dnia, który mógłby uświadamiać jak bardzo handel wpływa na stan fauny i flory. Pomysł spodobał się światowym organizacjom, które przyczyniły się do promocji nowego, ważnego społecznie, święta. 

W Polsce, pierwsze odnotowane celebrowanie, odbyło się dopiero w 2006 roku, kiedy to Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu wprowadziło na krajowy rynek certyfikowane produkty Fair Trade. Co ciekawe, niemalże co roku tworzone jest hasło przewodnie, które wskazuje na najaktualniejszy problem przemysłu. Tak oto, np. w 2008 roku królowało motto “Sprawiedliwy Handel + Ekologia”, a w 2016 roku “Łańcuch ludzki na rzecz Sprawiedliwego Handlu i Planety”.

Pakowanie na prezent
ekologiczne opakowanie prezentowe

JAKIE ZASADY PROPAGUJE ŚWIĘTO FAIR TRADE?

Sprawiedliwy handel traktuje o równości, obopólnym szacunku, wspieraniu ekologii i zasobów naszej planety. Wśród największych wartości i idei, wymienia się: 

  • uczciwą politykę cenową, która oparta jest na przejrzystych zasadach i równym traktowaniu,  
  • sprawiedliwie płace, odpowiednie warunki socjalne, wspieranie rozwoju i zaspakajanie podstawowych potrzeb w zakładach pracy, 
  • przejrzystość, uczciwość, szacunek w relacjach handlowych i na drodze klient – przedsiębiorca. 
Biała serwetka lniany muślin
muślinowa serwetka

JAK MOŻESZ ŚWIĘTOWAĆ TEN DZIEŃ?

Pisałyśmy już na naszym blogu, jak niewielkim nakładem pracy jesteśmy w stanie wpłynąć na naszą planetę (10 ekologicznych rozwiązań w Twoim domu). Podobnie jest w przypadku filozofii Fade Trade, która przede wszystkim wspiera lokalnych przedsiębiorców, pracujących na produktach regionalnych. W myśl reguły Sprawiedliwego Handlu zaleca się także wybieranie produktów przyjaznych dla środowiska – produkowanych bez plastiku, zgodnie z zasady zero waste, z poszanowaniem dla ludzkiej pracy i kreatywności. Ta zasada jest nam szczególnie bliska, bowiem każdy produkt w so linen! – czy to lniana zasłona czy lniana poszewka na kołdrę – szyty na miejscu, specjalnie na zamówienie. W produkcji wykorzystujemy ekologiczny, naturalny len, który wspiera środowisko i nie uczestniczy w produkcji składników szkodliwych dla fauny i flory (m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących).  

Dodatkowo, szanując wytrwałą i kreatywną pracę naszych Krawcowych, do każdego zamówienia dołączamy liścik z imieniem, wskazującym, która z Pań przygotowała najpiękniejszy naturalny obrus, lekką muślinową firanę lub delikatną pościel do dziecięcego łóżeczka.  

Wspierając zasady Fair Trade zwracaj uwagę na składy produktów, wybieraj zaufanych dostawców, decyduj się na firmy, które prowadzą uczciwą politykę cenową i rezygnuj z masowej produkcji. Każda, nawet najmniejsza zmiana ma znaczenie w kontekście naszej planety – wspieraj ją, poprzez propagowanie uczciwych idei i świętując Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu przez cały rok! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *