W tamtym roku, w naszej ofercie, zagościły rolety lniane, które swoją formułą nawiązują do klasycznych rolet rzymskich. W ich tworzeniu wykorzystujemy 100% len, który urzeka swoimi cennymi właściwościami. W ramach ciekawostki zdradzimy, że pierwszy projekt powstał w starożytnym Rzymie, kiedy to mieszkańcy szukali skutecznych sposobów na ochronę przed uporczywym słońcem. Na naszą skrzynkę często przychodzą zapytania o różnice w dostępnych na rynku roletach. Postanowiłyśmy więc porównać ze sobą wykorzystywane tkaniny, pokazując tym samym, że materiał naprawdę ma znaczenie.
ROLETY I ZASŁONY – JAKIE WYBRAĆ
Na naszym blogu często porównywałyśmy już len z innymi, popularnymi włóknami. W dzisiejszym wpisie chciałybyśmy skupić się na tym, dlaczego rolety lniane materiały to najlepszy wybór na lato, a także czym się kierować, aby wybrać odpowiednie zasłony i rolety. W ramach krótkiego podsumowania – przypomnijmy czym wyróżniają się trzy najpopularniejsze tkaniny.
- Bawełna – niezwykle popularne włókna, pozyskiwane z rośliny o tej samej nazwie. Jej największą zaletą jest miękkość, wszechstronność oraz stosunkowo niska cena. Przez wiele lat używano jej do tworzenia materiałów opatrunkowych – głównie ze względu na właściwości absorpcyjne.
- Poliester – rodzaj polimerów, które wytwarza się w sztucznych warunkach – m.in. z wykorzystaniem ropy naftowej i glikolu etylenowego. Jest to syntetyczny wyrób, który nie występuje naturalnie w przyrodzie. Jego największą zaletą jest cena, co chętnie wykorzystują producenci.
- Len – naturalne włókna, które pozyskuje się z cennej rośliny. Obecnie występuje prawie 200 gatunków lnu i według danych historycznych – jest to jeden z najstarszych źródeł włókien, które wyróżnia higroskopijność, delikatność, przewiewność i wyjątkowa wytrzymałość.

PROMIENIE SŁONECZNE VS. MATERIA- CO WYBRAĆ?
Nasze zestawienie zacząć musimy od… promieni słonecznych. To z nimi, niemalże codziennie, mają styczność rolety, które docelowo ochraniają nas przed kapryśną pogodą.
Len, jako jeden z nielicznych, posiada w swoim składzie naturalną ligninę, która wykazuje się właściwościami chłonnymi. Dzięki niej rolety lniane zabezpieczają nas przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może być przyczyną oparzeń lub uszkodzeń wiązań w skórze. Ponadto, len jest wyjątkowo trwały, dzięki czemu nie uszkadza się i nie przerywa pod wpływem wysokich temperatur i trwałego kontaktu z promieniami.
Bawełna, która odporna jest promienie, wykazuje się dużą tendencją do gnicia. Dlatego też nie można jej narażać na trwały kontakt z wilgocią. Ponadto włókna często płowiej, przez co produkty po praniu mogą tracić na swojej pierwotnej formie.
Poliester, jako materiał z niewielką kurczliwością (2%), jest syntetyczny. Oznacza to, że jako jedyny w tym zestawianiu nie radzi sobie z promieniami. Tworzona za jego pomocą bariera, ogranicza naturalną termoregulację i cyrkulację powietrza, przez co temperatura wewnątrz pomieszczenia nagrzewa się. To dlatego mamy uczucie „ciężkiego powietrza”, które jest źródłem bólu głowy i złego samopoczucia. Ponadto – długa ekspozycja na słońce to prosta droga do uszkodzeń włókien i tworzenia przebarwień, które są nieestetyczne i negatywnie wpływają na aranżację wnętrz.

ANTYSEPTYCZNOŚĆ VS. MATERIAŁY
Septyczność tkanin to zdolność do przyciągają kurzu i drobnoustrojów. To przez tą cechę materiały bywają niebezpieczne dla alergików i dzieci. Dodatkowo – bardzo trudno jest je skutecznie wyczyścić.
Włókna poliesteru mają tendencje do gromadzenia zbyt dużej ilości jonów o ładunku dodatnim. Zjawisko to zachodzi zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy to szukamy sposobu na dodatkowe dogrzanie swoich wnętrz. Na skutek ich gromadzenia tkanina się elektryzuje, a co za tym idzie – zaczyna przyciągać drobnoustroje i unoszący się w powietrzu kurz. Ten osiada na np. roletach, a następnie dostaje się do naszego układu oddechowego, powodując dolegliwości ze strony górnych dróg. Wybierając odpowiedni materiał, należy dokładnie się zastanowić jakie zasłony wybrać.

ANTYSEPTYCZNOŚĆ VS. MATERIAŁY
Mitem jest, jakoby poliester był niezwykle trwałym materiałem. Jego pozorna wytrzymałość ulega osłabieniu na skutek niewłaściwej pielęgnacji, wysokiej temperatury i stałego kontaktu z promieniami słonecznymi. O ile nie traci on na swoim kształcie i nie rozciąga się, o tyle bardzo łatwo ulega rozpruciu lub wyblaknięciu koloru, który najczęściej nakładany jest w sposób sztuczny – np. przy użyciu chloru.
Len uznawany jest za jedną z najbardziej wytrzymałych tkanin na rynku. Szacuje się, że wypada w tym elemencie dużo lepiej niż wełna czy bawełna. Oznacza to, że jego włókna nie ulegają zniekształceniu na skutek częstego prania, promieni słonecznych, wilgotności, prasowania i często użytkowania. Co więcej – im częściej poddaje się go pielęgnacji, tym ten staje się przyjemniejszy i delikatniejszy w swojej formule. To dzięki tej trwałości masz gwarancję, że rolety nie stracą swojej formy i doskonale zniosą zarówno porywy wiatru, opady deszczu, jak i uporczywe, parzące promienie.