Rolety lniane, bawełniane, poliestrowe – różnice, które musisz znać!

Lniana roleta rzymska

W tamtym roku, w naszej ofercie, zagościły rolety lniane, które swoją formułą nawiązują do klasycznych rolet rzymskich. W ich tworzeniu wykorzystujemy 100% len, który urzeka swoimi cennymi właściwościami. W ramach ciekawostki zdradzimy, że pierwszy projekt powstał w starożytnym Rzymie, kiedy to mieszkańcy szukali skutecznych sposobów na ochronę przed uporczywym słońcem. Na naszą skrzynkę często przychodzą zapytania o różnice w dostępnych na rynku roletach. Postanowiłyśmy więc porównać ze sobą wykorzystywane tkaniny, pokazując tym samym, że materiał naprawdę ma znaczenie.

ROLETY I ZASŁONY – JAKIE WYBRAĆ

Na naszym blogu często porównywałyśmy już len z innymi, popularnymi włóknami. W dzisiejszym wpisie chciałybyśmy skupić się na tym, dlaczego rolety lniane materiały to najlepszy wybór na lato, a także czym się kierować, aby wybrać odpowiednie zasłony i rolety. W ramach krótkiego podsumowania – przypomnijmy czym wyróżniają się trzy najpopularniejsze tkaniny.

  • Bawełna – niezwykle popularne włókna, pozyskiwane z rośliny o tej samej nazwie. Jej największą zaletą jest miękkość, wszechstronność oraz stosunkowo niska cena. Przez wiele lat używano jej do tworzenia materiałów opatrunkowych – głównie ze względu na właściwości absorpcyjne.
  • Poliester – rodzaj polimerów, które wytwarza się w sztucznych warunkach – m.in. z wykorzystaniem ropy naftowej i glikolu etylenowego. Jest to syntetyczny wyrób, który nie występuje naturalnie w przyrodzie. Jego największą zaletą jest cena, co chętnie wykorzystują producenci.
  • Len – naturalne włókna, które pozyskuje się z cennej rośliny. Obecnie występuje prawie 200 gatunków lnu i według danych historycznych – jest to jeden z najstarszych źródeł włókien, które wyróżnia higroskopijność, delikatność, przewiewność i wyjątkowa wytrzymałość.

Lniana roleta rzymska
Lniana roleta rzymska

PROMIENIE SŁONECZNE VS. MATERIA- CO WYBRAĆ?

Nasze zestawienie zacząć musimy od… promieni słonecznych. To z nimi, niemalże codziennie, mają styczność rolety, które docelowo ochraniają nas przed kapryśną pogodą.

Len, jako jeden z nielicznych, posiada w swoim składzie naturalną ligninę, która wykazuje się właściwościami chłonnymi. Dzięki niej rolety lniane zabezpieczają nas przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może być przyczyną oparzeń lub uszkodzeń wiązań w skórze. Ponadto, len jest wyjątkowo trwały, dzięki czemu nie uszkadza się i nie przerywa pod wpływem wysokich temperatur i trwałego kontaktu z promieniami.

Bawełna, która odporna jest promienie, wykazuje się dużą tendencją do gnicia. Dlatego też nie można jej narażać na trwały kontakt z wilgocią. Ponadto włókna często płowiej, przez co produkty po praniu mogą tracić na swojej pierwotnej formie.

Poliester, jako materiał z niewielką kurczliwością (2%), jest syntetyczny. Oznacza to, że jako jedyny w tym zestawianiu nie radzi sobie z promieniami. Tworzona za jego pomocą bariera, ogranicza naturalną termoregulację i cyrkulację powietrza, przez co temperatura wewnątrz pomieszczenia nagrzewa się. To dlatego mamy uczucie „ciężkiego powietrza”, które jest źródłem bólu głowy i złego samopoczucia. Ponadto – długa ekspozycja na słońce to prosta droga do uszkodzeń włókien i tworzenia przebarwień, które są nieestetyczne i negatywnie wpływają na aranżację wnętrz.

Lniana roleta rzymska w kolorze charcoal
Lniana roleta rzymska w kolorze charcoal

ANTYSEPTYCZNOŚĆ VS. MATERIAŁY

Septyczność tkanin to zdolność do przyciągają kurzu i drobnoustrojów. To przez tą cechę materiały bywają niebezpieczne dla alergików i dzieci. Dodatkowo – bardzo trudno jest je skutecznie wyczyścić.

Włókna poliesteru mają tendencje do gromadzenia zbyt dużej ilości jonów o ładunku dodatnim. Zjawisko to zachodzi zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy to szukamy sposobu na dodatkowe dogrzanie swoich wnętrz. Na skutek ich gromadzenia tkanina się elektryzuje, a co za tym idzie – zaczyna przyciągać drobnoustroje i unoszący się w powietrzu kurz. Ten osiada na np. roletach, a następnie dostaje się do naszego układu oddechowego, powodując dolegliwości ze strony górnych dróg. Wybierając odpowiedni materiał, należy dokładnie się zastanowić jakie zasłony wybrać.

Rolety rzymskie z lnu
Rolety rzymskie z lnu

ANTYSEPTYCZNOŚĆ VS. MATERIAŁY

Mitem jest, jakoby poliester był niezwykle trwałym materiałem. Jego pozorna wytrzymałość ulega osłabieniu na skutek niewłaściwej pielęgnacji, wysokiej temperatury i stałego kontaktu z promieniami słonecznymi. O ile nie traci on na swoim kształcie i nie rozciąga się, o tyle bardzo łatwo ulega rozpruciu lub wyblaknięciu koloru, który najczęściej nakładany jest w sposób sztuczny – np. przy użyciu chloru.

Len uznawany jest za jedną z najbardziej wytrzymałych tkanin na rynku. Szacuje się, że wypada w tym elemencie dużo lepiej niż wełna czy bawełna. Oznacza to, że jego włókna nie ulegają zniekształceniu na skutek częstego prania, promieni słonecznych, wilgotności, prasowania i często użytkowania. Co więcej – im częściej poddaje się go pielęgnacji, tym ten staje się przyjemniejszy i delikatniejszy w swojej formule. To dzięki tej trwałości masz gwarancję, że rolety nie stracą swojej formy i doskonale zniosą zarówno porywy wiatru, opady deszczu, jak i uporczywe, parzące promienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.