Poradnik: jak często zmieniać pościel i jak dbać o len?

jak często zmieniać

Jak często zmieniać pościel i jak dbać o len? Coraz częściej na naszą skrzynkę oraz na nasze profile social media spływają pytania związane z właściwym pielęgnowaniem lnianych tkanin. Obok nich najczęściej pojawiającym się zagadnieniem jest słuszna częstotliwość zmieniania pościeli i ręczników. Przyznamy, że akurat ten temat owiany jest sporymi mitami i spotkałyśmy się już z naprawdę wieloma (skrajnymi) teoriami. Dlatego też zebrałyśmy nasze triki w jedno miejsce, ułatwiając Wam tym samym pranie, prasowanie i przetrzymywanie lnianych wyrobów. Jest to wyjątkowo ważne, jeśli chcemy zachować najcenniejsze właściwości tkaniny – poczynając od jej wytrzymałości, po delikatność, długo zachowywaną świeżość i antybakteryjność, którą tak cenią alergicy.  

JAK DBAĆ O LEN?

Zacznijmy jednak od garści najważniejszych porad, które podpowiedzą jak poprawnie pielęgnować lniane tkaniny – bez względu na to, czy mówimy o lnianych obrusach, lnianych firankach czy lnianych serwetkach.

Len jest niezwykle wdzięcznym materiałem – odpowiednio pielęgnowany odwzajemnia się trwałością, dzięki której dany produkt zostanie z nami na długie lata. Wszystko to idzie w parze z ekologiczną produkcją i biodegradowalnością, wynikającą z naturalnego pochodzenia tkaniny. Znając te najważniejsze wartości, musimy pamiętać, aby lniane produkty prać osobno, zwracając uwagę, aby do bębna z praniem nie włożyć przez przypadek kolorowej skarpetki lub ulubionej bluzy, która może zabarwić naturalny lub biały odcień lnu. W przypadku prania pościeli zaleca się także odwrócenie jej na lewą stronę, a następnie wybranie delikatnego cyklu (rekomendowana temperatura prania to 30, max 40°C).

Radzimy także zrezygnować z wybielaczy czy inwazyjnych produktów, zastępując je mydłem, naturalnymi płynami lub klasycznym proszkiem. Na bok powinniśmy odstawić płyny zmiękczające, które dedykowane są tkaninom syntetycznym i mogą być zbyt inwazyjne w przypadku tkanin naturalnych.

pościel lniana polska

Po wypraniu np. lnianej poszewki zrezygnuj z jej wykręcania czy wyciskania. Pozwól, aby wyschła samodzielnie, rozwieszając półwilgotną tkaninę na wietrze lub słońcu. Zyskasz w ten sposób przesiąkniętą naturą i rześkim, porannym aromatem kołdrę lub lnianą narzutę.

Alternatywą dla tej metody może być suszarka bębnowa, która najlepiej sprawdzi się w przypadku produktów wykonanych z lnu stonewashed. Warto jednak pamiętać, że taka opcja to ostateczność, gdyż niewłaściwie dobrany program suszenia może powodować skurczenie tkaniny, skracając w ten sposób żywotność włókien lnianych.

O ile osobiście jesteśmy miłośniczkami lekko pogniecionego efektu, który towarzyszy lnianym tkaninom, o tyle wiemy, że wiele z Wam woli efekt eleganckiej i wyprasowanych formy. Warto zatem prasować produkty, gdy te są jeszcze lekko wilgotne, ustawiając żelazko na wysokiej temperaturze. Tak wyprasowane i złożone np. lniane prześcieradła czy lniane ręczniki przechowuj w szafie, zapewniając przy tym stałą cyrkulację powietrza.

Ciemny ręcznik z lnu frotte

JAK CZĘSTO ZMIENIAĆ POŚCIEL I RĘCZNIKI?

Jak często zmieniać pościel? Obecnie panują różne teorie na temat słuszności i częstotliwości zmieniania poszewek i ręczników. Najczęściej rekomenduje się, aby pościel zmieniać przynamniej 1-2 razy na miesiąc, w zależności od tego jakie potrzeby ma nasza skóra. Jeśli dzielimy łóżko z futrzastym przyjacielem lub cierpimy na przewlekłą chorobę skórę, częstotliwość ta powinna być zwiększona, do nawet 1-2 w tygodniu. Pamiętajmy, że zmiana pościeli ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, bowiem nieodpowiednie środowisko sprzyja namnażaniu się roztocza.

Lniana pościel ma tą zaletę, że wykazuje się właściwościami bakteriobójczymi, co zmniejsza ryzyko tworzenia się drobnoustrojów. W przypadku ręczników – ze względu na wilgotne środowisko – powinno się je wymieniać przynajmniej raz w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *