Nastał nowy rok. Za nami pierwsze świętowanie, wspólny toast z musującym szampanem i gwarne odliczanie do północy. Wraz z 2021 rokiem przeszedł też czas podsumowań, analiz i tworzenia planów na najbliższe tygodnie i miesiące. Wiele z nas tworzy listę postanowień, których realizacja jest niezwykle satysfakcjonująca i nierzadko – pełna wyrzeczeń. Jeśli zastanawiasz się jakie postanowienia warto wdrożyć lub szukasz inspiracji – mamy dla Ciebie pewną propozycję. Niech ten rok należy do Ciebie… i naszej planety!
MAGIA POSTANOWIEŃ NOWOROCZNYCH
Tradycja deklarowania postanowień jest związana z ciekawą, mityczną legendą. Głosi ona, że wróżbitka imieniem Sybilla przepowiedziała datę końca świata. Spowodować go miał smok Lewiatan, który od lat tkwił w watykańskich podziemiach. Zamknięty od 317 roku potwór miał wydostać się za panowania nowego papieża – Sylwestra II. Społeczeństwo oczekujące końca świata było przerażone. Gdy okazało się, że do kataklizmu nie doszło, wszyscy zaczęli świętować i radować się. To wtedy też Rzymianie stworzyli zwyczaj tworzenia planów, w którym powierzali swoje postanowienia Bogu. Tak duża radość zrodziła dwa, nowe zwyczaje – świętowanie Sylwestra i tworzenie planów na nowy rok.
Co ciekawe, pierwotnie postanowienia miały charakter modlitw. To współczesność zmieniła nieco ich formę, dzięki której co roku, pod koniec grudnia, obiecujemy sobie oszczędzać, prowadzić zdrowy tryb życia, zmienić nawyki żywieniowe, czy w końcu wyjechać do słonecznej Grecji na upragniony, oczekiwany urlop…
POSTANOWIENIE: WIĘCEJ NATURALNYCH MATERIAŁÓW
Włókna syntetyczne pojawiają się w branży tekstylnej szczególnie często. Głównym prowodyrem wykorzystywania ich w np. branży odzieżowej jest stosunkowo niska cena i wytrzymałość. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej sztucznym materiałom, zrozumiemy, że owa trwałość niesie ze sobą niezwykle wysokie koszty – odbijające się echem na naszym środowisku.
Na naszym blogu nie tak dawno pojawił się post o różnych tkaninach, gdzie wskazujemy między innymi ich pochodzenie i negatywny wpływ na organizm. W ramach przypomnienia – włókna chemiczne wytwarzane są w procesach technologii chemicznych, wykorzystując przy tym polimery niewystępujące w przyrodzie. Ostatecznie więc, jest to materiał, który nie sprzyja naturalnym, biologicznym zjawiskom – zarówno w kontekście środowiskowym, ekonomicznym, jak i medycznym.
Co więcej – poliester rozkłada się w środowisku nawet przez 500 lat, a wydostające się podczas prania mikrocząsteczki docierają do wód, zanieczyszczając m.in. okoliczne rzeki. W procesie jego powstawania stosuje się także szereg substancji chemicznych, których wytworzenie zwiększa emisję CO2 do atmosfery, zatruwając tym samym powietrze i środowisko tysięcy gatunków fauny i flory. Co ciekawe – obecnie potęgą produkcyjną poliestru jest Azja (a konkretnie tereny południowo-wschodnie), gdzie restrykcje wobec ochrony środowiska są niższe, a tym samym – konsekwencje szkodliwej produkcji mniej dotkliwe finansowo.
Dlatego też, naszą propozycją dla noworocznego postanowienia jest: ograniczenie sztucznych i syntetycznych materiałów w naszej szafie. Wierzymy, że nawet najmniejsze zmiany w naszych codziennych przyzwyczajeniach mają wpływ – w końcu od najmniejszych kroków zaczynały się diametralne, znaczące zmiany. Rosnąca świadomość społeczna i wiele, naturalnych alternatyw ułatwia podejmowanie właściwych decyzji zakupowych. Od 2021 roku zwracaj więc większą uwagę na materiały, staraj się wybierać te, które pochodzą z naturalnych lub ekologicznych upraw. Wspieraj rodzimy rynek, uważaj na firmy, które owiane są złą sławą pod kątem np. produkcji lub warunków pracy. Mając do wyboru bawełnianą sukienkę/lnianą pościel/wełniane skarpetki lub poliester/elastan/nylon decyduj się na tą pierwszą grupę, gwarantując sobie tym samym bezpieczniejsze i naturalniejsze tworzywo.
POSTANOWIENIE: RECYKLING I ELIMINACJA PLASTIKU
Czy wiesz, że jeden Polak w ciągu roku potrafi “wyprodukować” nawet 150 kg odpadów złożonych wyłącznie z opakowań? Średnia unijna wynosi nawet nieco więcej – 170 kg pustych opakowań, na jednego mieszkańca Europy. Co więcej, tylko 30% Polaków przyznaje, że regularnie prowadzi recykling, zwracając uwagę na prawidłowo oznakowane kontenery. Wynik jest wyjątkowo niski, gdy porównamy statystyki prowadzone w Niemczech czy w Słowenii.
“Wisienką na torcie” negatywnych statystyk jest fakt, iż w 2019 roku tylko ⅓ społeczeństwa przyznała, że wierzy, że ich działania mogą przyczynić się do zahamowania negatywnego wpływu na środowisko. Oznacza to, że wiele z nas postawił przysłowiową “kreskę” na naszą planetę, tracąc ochotę na jej wspieranie i regularne pomaganie.
Dlatego też, w ramach postanowień na 2021 rok, możemy postawić sobie jeden, wspólny cel: ograniczyć plastik i wprowadzić recykling. Zapoznanie się z zasadami segregacji i przygotowywania odpadów jest pierwszym krokiem, który ułatwi cały ten proces. Nawet niewielkie zmiany (np. segregacja papieru) są pierwszym etapem do wprowadzenia nowych nawyków, a tym samym – do wprowadzenia porządku i ochrony Ziemi. Wspieraj więc firmy, które pakują swoje zamówienia w biodegradowalne opakowania, zwracaj uwagę na kolory kontenerów rozstawionych na swoim osiedlu, dowiedz się jakie śmieci należy umyć przed wyrzuceniem i regularnie dokształcaj się na temat np. odpowiedzialnej konsumpcji w społeczeństwie.