Lniany muślin i len – różnice i podobieństwa

lniany muślin

Ostatnio na naszym Instagramie pojawiały się pytania o lniany muślin, z uwzględnieniem podobieństw i różnić z „klasyczną”, lnianą tkaniną. Pomimo odpowiedzi w formie InstaStories postanowiłyśmy zebrać wszystkie te informacje w jedno miejsce, tworząc tym samym nowy wpis blogowy. Wbrew pozorom muślin ma wiele wspólnego z „klasycznym” lnem, a poznanie różnic ma kluczowe znaczenie, gdy jesteśmy na etapie np. aranżowania naszych wnętrz. W końcu chcemy wiedzieć jaka forma doskonale przyozdobi np. naszą romantyczną sypialnię, wzorowaną na angielskich dworkach.  

O MUŚLINIE SŁÓW KILKA

Powiedzenie abisyńskie głosi – wełna grzeje, muślin stroi – każdy sam wie, co woli.

To zdanie, wypowiadane często przez mieszkańców Etiopii, najlepiej opisuje właściwości delikatnej tkaniny, jaką jest muślin. Ze względu na delikatność i zwiewność struktury, najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji firan. Jego faktura jest delikatnie pognieciona, co stanowi za ciekawą dekorację dla wnętrz inspirowanych stylem rustykalnym lub boho. Charakterystyczna delikatność jest najważniejszą cechą, dzięki której lniany muślin jest utożsamiany z subtelną estetyką. Jego nazwa pochodzi od miasta Dhaka, będącego stolicą Bangladeszu. Do dziś uznaje się je za centrum przemysłu odzieżowego i włókienniczego, pomimo tego, że len uprawiany jest w niemalże każdym zakątku naszej planety.

RÓŻNICE I PODOBIEŃSTWA

Najłatwiej mówiąc, lniany muślin jest najdelikatniejszą i najcieńszą formą lnu. Jego gramatura wynosi poniżej 100gm2, podczas gdy len stonewashed (medium) posiada gramaturę 160-180g/m2, a heavy linen niemalże 300g/m2.

Oznacza to, że muślin jest doskonałym materiałem do wykonywania subtelnych dekoracji i zwiewnych form, dlatego też u nas spotkacie go głównie w formie firanowych mgiełek. Ta subtelna tkanina występować może zarówno w formie bawełnianej, jak i jedwabnej czy wełnianej, a określenie to oznacza podgrupę o bardzo subtelnym i delikatnym splocie.

lniany muślin

Przykładowo więc wspomniane już firany przepuszczają nieco więcej światła i stają się bardzo minimalistyczną formą dekoracji okien. Ze względu na swoją gramaturę doskonale współgrają z zasłonami z lnu stonewashed w zarówno naturalnych, jak i nieco mocniejszych kolorach.

To tyle w kwestii najważniejszych różnic, dzięki którym łatwiej będzie Wam wybrać odpowiedni materiał do dekoracji wnętrz. Wszystkie pozostałe parametry, które znacie już z naszych wpisów o właściwościach lnu, występują również w przypadku tkanin muślinowych. Oznacza to, że muślin jest wyjątkowo wytrzymały i odporny na działanie słońca. Można więc go suszyć na wietrze oraz prasować lub prać w odpowiednio dobranej temperaturze. Ponadto, wykazuje się właściwościami antyalergicznymi, co z pewnością doceniają osoby lubujące się naturalnych tkaninach.

Ekologiczność i biodegradowalność to jedna z wiodących zalet, wspierająca w ten sposób prośrodowiskowy proces produkcji. To z kolei powoduje, że lniany muślin jest bakteriobójczy i chętnie wybierany w przypadku niemowląt, które mają dużo cieńszy i delikatniejszy naskórek.

lniany muślin

Lniany muślin więc łączy w sobie wyjątkowo cenne właściwości, które znamy z „klasycznych” lnianych propozycji, wyróżniając się jednocześnie delikatnością, subtelnością i niewymuszoną estetyką. Powiewający na delikatnym wietrze, przypuszczający pierwsze, poranne promienie słoneczne ma w sobie sporo romantyzmu. Być może dlatego wybierany jest najchętniej do minimalistycznych sypialni, nowoczesnych salonów i rustykalnych kuchni, gdzie na drewnianym blacie przygotowujemy ciasto z kruszonką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *