Lniane zasłony na lato – czy len w oknie to dobry pomysł na letnie miesiące?

lniane zaslony na lato

Lniane zasłony na lato – czy to dobry pomysł? Ilu z Was obudziło słońce, przebijające się przez chmury albo kto z Was walczył z rażącymi promieniami, przeszkadzającymi w pracy przy komputerze? O ile po chłodnej zimie słońce jest kojącym źródłem energii, o tyle po kilku tygodniach upału staje się nieznośnym towarzyszem każdego dnia. Dlatego też, obok klimatyzacji, wiatraków i częstych pryszniców, pomóc nam mogą lniane zasłony, których właściwości doceniamy zwłaszcza w upalnych miesiącach. Jako miłośniczki słońca i beztroskiej aury wakacyjnych miesięcy, przedstawimy Wam kilka zalet lnianych zasłon, dzięki których najbliższe miesiące będą przyjemne i ciepłe, a nie drażniące i niespokojne.  

O WŁAŚCIWOŚCIACH LNU SŁÓW KILKA

Zacznijmy od początku, czyli od wysokiej wytrzymałości, która jest niemalże dwukrotnie większa, niż wytrzymałość solidnej wełny. To dzięki tej trwałości lniane obrusy, lniane firany czy lniane ściereczki nie przerywają się, nie szarpią i nie dziurawią pod wpływem częstego prania lub rozkładania na gorącym słońcu. Dlatego lniane zasłony na lato łączą w sobie walory estetyczne z funkcjonalnością, a regularne pranie i użytkowanie tkaniny zwiększa jej miękkość i gładkość.  Szerzej o właściwościach lnu pisałyśmy już na naszym blogu, dlatego w tym miejscu zachęcamy do odwiedzenia starego wpisu na ten temat.

LETNI DESIGN

Jasne, skandynawskie wnętrza, oparte na prostych rozwiązaniach i minimalistycznych dekoracjach, a także surowe, industrialne pomieszczenia, inspirowane nowojorskimi apartamentami – to tylko początek góry lodowej wszystkich stylów. Każdy z nich – mimo, że bazuje na innych formach – posiada ściśle określone cechy i zasady. Dlatego też tak istotna jest uniwersalność dodatków – w tym wspominanych zasłon czy lnianych firan.  

Zdjęcie @minimaliving

I tak oto lniane zasłony z taśmą są niezwykle minimalistyczne i skromne w swojej formie. Odcień natural pięknie podkreśli bogate, eklektyczne pomieszczenia, a pure white rozświetli klasyczną, elegancką sypialnię. Alternatywą dla nich są m.in. lniane zasłony z tunelem lub z troczkami. Te pierwsze udekorują drewniane karnisze w stylu boho, a drugie nadadzą subtelnego, dziewczęcego charakteru pokojom gościnnym.

Zdjęcie Anna Michaliszyn

Dla miłośników nieco bogatszych zdobień, np. w przypadku nowoczesnych wnętrz lub hollywoodzkich aranżacji glamour, stworzone zostały lniane zasłony z grzywą oraz lniane zasłony z falbaną. Ich ciekawe zdobienie przy karniszu lub przy podłodze przykuwa wzrok, stając się dekoracją samą w sobie. Z pozoru proste, jednobarwne formy stają się więc „wisienką na torcie” dla jasnych paneli, ornamentowych mebli, wiklinowych foteli i lnianej pościeli, pachnącej ulubionym, waniliowym płynem do prania.

Zdjęcie @domekzalasem

LETNI DESIGN

Odpowiadając na pytanie, które zadałyśmy w tytule: lniane zasłony na lato? Oczywiście, że tak! Lniane zasłony stwarzają granicę dla szkodliwych promieniowaniem UV, tworząc naturalną i bezpieczną dla naszego organizmu barierę ochronną. Zatrzymane promienie słoneczne nie przedostają się do wnętrza i nie podnoszą tym samym temperatury wewnątrz lokalu, a przedzierające się powietrze i przyjemny chłód koi i stwarza idealną przestrzeń do odpoczynku.

Ostatecznie więc lniane firany pozwalają nam na swobodny relaks z ulubioną książką i świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy, zmniejszając uczucie duszności i „ciężkiego, gęstego” powietrza.

Zdjęcie @minimaliving

Na koniec – półprzeźroczysta tkanina dostarcza rozproszonego światła, nadając wnętrzu przyjemnego, ciepłego blasku. Nasze lniane zasłony na lato nie są ciężkie i całkowicie zaciemniające, dzięki czemu pomieszczenia nie są przytłoczone, ciemne i optycznie pomniejszone. Z lnianych dekoracji korzystać zatem mogą właściciele dużych, przestronnych loftów, jak i niewielkich, przytulnych kawalerek w starej zabudowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *