JAK DBAĆ O LEN?

Len typu stonewashed jest tkaniną bardzo prostą w użytkowaniu, zatem tekstylia lniane można z łatwością pielęgnować w warunkach domowych. Wszystkie produkty so linen! stworzone są z najwyższej jakości 100% lnu, warto zatem poznać kilka kluczowych zasad, które pomogą w utrzymaniu tekstyliów w jak najlepszej kondycji przez długie lata.

Len to tkanina magiczna – latem chłodzi, zimą otula i utrzymuje temperaturę ciała. Ale to nie wszystko…lista jego wyjątkowych właściwości nie zna końca. Jest antyalergiczny, naturalny i przyjazny dla naszej skóry. Ze względu na swoją trwałość, produkty lniane są wybierane przez klientów ceniących jakość naturalnych tekstyliów. Len jest włóknem zrównoważonym ekologicznie i w pełni biodegradowalnym. Przewiewny, antystatyczny i antybakteryjny…jest tak wiele powodów by zadbać o niego w odpowiedni sposób! ♥  

Szare ściereczki kuchenne

 

PRZYGOTOWANIE

Zalecamy prać len osobno (bez innych tkanin) oraz zwracać uwagę na ich kolorystykę (nie łączymy bieli z kolorami). Przed włożeniem produktów lnianych do pralki warto odwrócić je na lewą stronę i zapiąć guziczki.

.

 

PRANIE

Len możemy prać zarówno ręcznie jak i w pralce na delikatnym cyklu prania. Należy pamiętać by tekstylia nie były zbyt ściśnięte i by mogły swobodnie przemieszczać się w bębnie pralki. Nie wykręcamy i nie wyżymamy gdyż mogłoby to spowodować odkształcenia. Z każdym praniem tekstylia lniane stają się coraz bardziej miękkie.

Ręcznik lniany wafel

 

DETERGENTY

Używamy wyłącznie łagodnych środków do prania. Nie należy stosować silnych detergentów i wybielaczy gdyż osłabiają włókna lniane i mogą odbarwić tkaninę. Nie zalecamy stosowania płynów zmiękczających, gdyż są one dedykowane dla tkanin syntetycznych, a nie naturalnych. Płyny te powlekają włókna tkaniny i zmniejszają właściwości absorpcyjne lnu.

 

SUSZENIE

Po wyjęciu z pralki, produkty strzepnąć i rozwiesić gdy są jeszcze lekko wilgotne. Jeśli jest to możliwe, warto suszyć produkty na świeżym powietrzu. Podczas procesu suszenia, tkanina nabiera naturalnej spulchnionej faktury. Len nie lubi być przesuszony, gdyż włókna stają się wtedy bardziej kruche i podatne na zniszczenia.

.

Szare zasłony do salonu

 

SUSZARKA BĘBNOWA

Produkty z lnu stonewashed można suszyć w suszarkach bębnowych, jednak z dużą ostrożnością, gdyż może to spowodować skurczenie tkaniny. Program suszenia powinien być bardzo krótki i delikatny. Najlepiej wyjąć produkty z suszarki gdy są one jeszcze wilgotne. Suszenie w suszarce sprawi, że tkanina stanie się delikatniejsza, lekko spulchniona i wyjątkowo przyjemna w dotyku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że tego typu suszenie skraca żywotność włókien lnianych.

 

PRASOWANIE

Len się gniecie – taka jest jego natura i w tym tkwi jego urok 🙂 Len typu stonewashed ma delikatną, spulchnioną fakturę, dlatego nie zalecamy prasowania naszych produktów. Jeśli jednak istnienie taka potrzeba i chcemy osiągnąć efekt eleganckiej, wyprasowanej tkaniny, warto prasować produkty na wysokiej temperaturze, gdy są one jeszcze lekko wilgotne.

.

Lniany okrągły obrus w paski

 

TEMPERATURA

Len pierzemy w chłodnej lub ciepłej wodzie – zalecamy 30 max 40°C. Zbyt wysokie temperatury mogą spowodować skurczenie produktów lnianych nawet o 10%, dlatego przestrzeganie zaleceń dotyczących temperatury jest niezwykle istotne.

.

 

KURCZLIWOŚĆ I TRWAŁOŚĆ

Podczas procesu produkcji, tkanina jest zmiękczona i wykurczona. Przy zachowaniu zasad pielęgnacji, maksymalna kurczliwość lnu wynosi zaledwie 3%. W przypadku produktów pościelowych (w szczególności prześcieradeł), zalecamy stosowanie kilku kompletów naprzemiennie, a przechowując len w szafie, warto zadbać o swobodną cyrkulację powietrza (len nie lubi być ściśnięty).

Zasłony z juty