Len zalecany alergikom

Czy wiesz, że lniane produkty mają właściwości antyalergiczne? Oznacza to, że – w przeciwieństwie to poliestru czy elastanu – nie przyczyniają się do powstawania alergii, wspomagając tym samym leczenie np. skóry atopowej. Dlatego też lniane ręczniki czy lniana pościel tak często rekomendowana jest dzieciom (w tym noworodkom), a także pacjentom, którzy narażeni są na powstawanie tzw. odleżyn, będących efektem miejscowej martwicy tkanek. Po licznych pytaniach i wiadomościach, postanowiłyśmy przybliżyć temat antyalergiczności lnu, wskazując tym samym różnice z innymi, popularnymi tkaninami.  

ALERGIA NA TKANINY

Skóra jest niezwykle wrażliwą powłoką ochronną, która odbiera czynniki zewnętrzne, codziennie docierające i dotykające naszego ciała. Wśród tysięcy, dostępnych włókien szczególnie alergizujące są tzw. syntetyki, których (niestety) na rynku jest zdecydowanie najwięcej. Razem ze wzrostem ich popularności, wzrosła także alergia na tkaniny.

W przypadku dużych problemów skórnych reakcja alergiczna może być skrajnie niebezpieczna, objawiając się m.in. dusznościami, zmianami w obrębie tkanek i stanami zapalnymi, które wymagają zażywania ingerującej farmakologii. Pomimo tego ryzyka, nadal wielu producentów wykorzystuje materiały sztuczne i syntetyczne, odbarwiając je z wykorzystaniem szkodliwych substancji chemicznych. W skrajnych przypadkach może wystąpić także alergia na nikiel i sztywne, wszywane metki, które podrażniają najwrażliwszą skórę. Problem jest większy niż moglibyśmy pierwotnie przypuszczać, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z tzw. alergią kontaktową.

Co ważne – tekstylia mogą wywoływać także alergię w obrębie układu oddechowego. Jeśli tkanina wykazuje się właściwościami statycznymi (na skutek czego dochodzi do gromadzenia ładunków elektrostatycznych) – przyciąga unoszący się w powietrzu kurz i pył, zwiększając kilkukrotnie ryzyko duszności lub suchego kaszlu.

W przypadku tak dużych problemów zdrowotnych zaleca się wybór wyłącznie tkanin naturalnych, których odbarwianie i pozyskiwanie jest zgodne z głównymi, pro-środowiskowymi założeniami. 

lniany obrus
Tkanina heavy w kolorze natural linen

DLACZEGO ALERGICY POWINNI WYBIERAĆ LEN?

Len jest tkaniną, która pozyskiwana jest z otaczającego nas, naturalnego środowiska. Oznacza to, że jeśli w składzie nie znajdziemy domieszki syntetyków, staje się ona najzdrowszą i najbezpieczniej formułą. Warto zaznaczyć, że producenci dodają syntetyki w celu obniżenia kosztów produkcyjnych. Tekstylia naturalne, takie jak len, nie uszkadzają delikatnej skóry i zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza. Oznacza to, że lniane ręczniki czy lniana pościel nie tworzy sztucznej powłoki na skórze. To z kolei umożliwia regularne odprowadzenie wilgoci. Dzięki temu nie jest gromadzona woda, która bardzo często podrażnia, utrudnia termoregulację, a tym samym – przyczynia się do namnażania bakterii. Są on paliwem dla reakcji alergicznych. Zjawisko to ma miejsce zwłaszcza w przypadku produktów z poliestru. Tworzą one barierę i potęgują potliwość skóry – nie tylko latem, ale również zimą. 

Lniana pościel a alergia na tkaniny
Ręczniki waflowe natural linen & pure white
Lniana pościel dla alergików
Pościel z troczkami w kolorze pure white

W so linen! wykorzystywany len jest w pełni ekologiczny, biodegradowalny i bezpiecznie barwiony. W ten sposób tkanina zaskakuje świeżością, nieingerującym zapachem oraz 100%, naturalnym składem. Wszystko to jest zasługą pozyskiwania tkaniny od czołowych, europejskich producentów oraz rezygnowania z substancji szkodliwych dla naszego środowiska – m.in. pestycydów, barwników alergizujących, barwników azowych i metali ciężkich. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *