Len na chłodną noc – czy lniana pościel ogrzeje nas w zimę?

Nadchodzi zima – czas cynamonowej herbaty, świeczek o zapachu sosnowych igieł, wełnianego koca, grzanego wina i skrzypiącego pod nogami śniegu. Na dno szafy układamy letnie sukienki, zastępując je plecionymi swetrami, a gorące i duszne noce wypierane są przez chłodne podmuchy i pierwsze przymrozki. Na naszym blogu pisałyśmy już o właściwościach lnianej pościeli, dzięki której letnie noce stają się spokojniejsze i przyjemniejsze. Kontynuując serię chcemy udowodnić, że pościel z lnu równie doskonale sprawdzi się podczas najbliższych, nieco zimniejszych miesięcy.  

NIE TAKA ZIMA ZŁA

Jak pisał Andrzej Poniedzielski – “[…]Jak ktoś chce sobie życie poprawić, to wystarczy poprawić poduszkę.” Słowa te niezwykle mocno oddają jak istotny dla naszego życia jest spokojny sen, wygodny materac i najwyżej jakości pościel, dzięki której czujemy otulenie w chłodną noc i przyjemny chłód latem. Lekarze, psycholodzy i socjolodzy wielokrotnie podkreślają, że sen pozwala nam zregenerować siły, poprawia naszą koncentrację, przyczynia się do prawidłowej równowagi hormonalnej, wspomaga leczenie chorób i uzależnień. Jednym słowem – sen jest podstawą naszego codziennego funkcjonowania, dlatego poświęcamy mu przeszło 20% swojego życia. 

Zimą prawidłowy sen jest szczególnie istotny, bowiem niedobór światła i witaminy D negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i energię. Szacuje się, że co piąty z nas odczuwa zimową chandrę, przez co wykazujemy się apatią, większym zapotrzebowaniem na sen i ciągłym zmęczeniem. Efektywny sen, dzięki któremu nasz organizm wyciszy się i odpocznie od codzienności jest więc niezbędny, aby przetrwać te szare tygodnie.

biała pościel lniana

To z myślą o tym, jednym z głównych, naszych produktów jest lniana pościel. Docenić ją musimy zwłaszcza teraz, gdy noce są coraz dłuższe, a wieczory – coraz zimniejsze. Ale pytanie, czy lniana pościel na zimę to dobry wybór?

ALE CZY LEN MNIE OGRZEJE?

Len jest magiczny, o czym pisałyśmy już kilka razy na naszym blogu. Lniana pościel na zimę? Jego niesamowite właściwości powodują, że niczym za dotknięciem magicznej różdżki, potrafi ochłodzić nasze ciało latem i ogrzać je podczas mroźnej zimy. 

Ta magiczna różdżka to tak naprawdę jedna, najważniejsza cecha, dzięki której zimne noce stają się spokojniejsze, cieplejsze i tak przyjemnie otulające. Zdolność ta to tzw. termoregulacja, która polega na utrzymywaniu temperatury ciała w zakresie optymalnym dla organizmu. Oznacza to, że latem tkanina przepuszcza nieco więcej powietrza, a zimą – zatrzymuje temperaturę, nie przepuszczając jej na zewnątrz. Prawidłowa i zbilansowana cyrkulacja powietrza pod tkaniną zapewnia nam samoistne ogrzewanie – porównać to możemy do zamkniętej tuby, otoczonej grzejnikami. Jedyną różnicą jest to, że ciepło jest wytwarzane przez nas samych, a naturalna tkanina zmniejsza wyładowania elektryczne, przez co skóra nie jest narażona na podrażnienia czy nieprzyjemne elektryzowanie. 

pościel z lnu stonewashed

Lniana pościel na zimę? Po drugie, lniana pościel wykazuje się właściwościami higroskopijnymi. Mało kto wie, że jej poziom jest niemalże tak samo wysoki jak w przypadku wełny, którą przecież utożsamiamy z grubymi kocami, rękawiczkami i skarpetkami, sięgającymi połowy łydki. 

Dzięki higroskopijności możliwe jest odprowadzanie nadmiaru wody. Oznacza to, że pod lnianą kołdrą mniej się pocimy, a co za tym idzie – zmniejszamy ryzyko przeziębienia, gdy przyjdzie czas na poranną, zimową pobudkę.

Lniana poszewka idealnie skomponuje się z rozgrzanymi grzejnikami, gorącą herbatą czy skwierczącym kominkiem, zapewniając nam tą przyjemną, zimową aurę, która unosi się w powietrzu już od listopada. Dodatkowo stworzy naturalną barierę przed chłodem, pozwoli na szybsze ogrzanie się po wieczornym spacerze z psem i zatrzyma ciepło, po gorącym prysznicu w czekoladowym płynie do kąpieli. Brzmi idealnie, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.