Len medium i heavy – które zasłony wybrać na lato?

Jakie zasłony wybrać na lato

Na naszej stronie znajdziecie etykiety, które pozwalają rozróżnić dwa typy lnu. Przykładowo więc, dostępne w ofercie so linen! zasłony z szelkami, wykonane są zarówno z lnu typu medium, jak i z lnu typu heavy. Różnice między nimi są znaczące i realnie wpływają na wygląd, strukturę i stopień przepuszczalności promieni słonecznych.

  Na naszych social mediach wielokrotnie zadajecie nam pytania, który typ lnu najlepiej sprawdzi się w określonych aranżacjach. Chcąc ułatwić Wam tą decyzję, przygotowałyśmy obszerne podsumowanie i podpowiedzi, dzięki którym wybierzecie dla siebie najlepsze zasłony.

Zdradzimy Wam, że w naszej ofercie już niedługo będziecie mogli zobaczyć rolety rzymskie, dlatego poniższy wpis tym bardziej przyda Wam się podczas przyszłych zakupów.   

CZYM JEST LEN MEDIUM I HEAVY?

Określenie “heavy” opisuje gramaturę tkaniny – ta, jak sama nazwa wskazuje, jest cięższa i wynosi 284g/m2. Wyższa gramatura powoduje, że np. lniane zasłony są grubsze, bardziej kryjące i mniej przewiewne. Mniejsza przepuszczalność światła stwarza przytulny klimat, dodaje wnętrzu elegancji i prywatności, chroniąc nas jednocześnie przed mrozem panującym na zewnątrz. 

Porada I: Ten typ zasłon polecamy w aranżacjach glamour lub inspirowanych stylem loftowym. Ciemniejsze odcienie, takie jak np. charcoal czy true gray, dodatkowo ochraniają nasze wnętrza przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, ograniczając dopływ promieni słonecznych. Polecamy je więc mieszkaniom ulokowanym na parterze lub z oknami, wychodzącymi na południe.  

Len w typie medium stonewashed posiada gramaturę rzędu 160g/m2. Ze względu na tą lekkość jest wyjątkowo miękki, subtelny i romantyczny. Jedną z jego największych zalet jest fakt, że z każdym praniem nabiera delikatnej, pofałdowanej faktury, przez co staje się jeszcze bardziej wyjątkowy. To właśnie z niego wykonujemy większość naszych produktów.  

Porada II: Zasłony w typie medium stonewashed są zwiewne i zmiękczają światło, dobiegające z zewnątrz. Ze względu na swoją przepuszczalność, nie gwarantują całkowitego zaciemnienia. Ten typ zasłon – zwłaszcza w odcieniu natural lub dusty pink – są niezwykle romantyczne. Polecamy je w sypialniach, które inspirowane są angielskim stylem lub w aranżacjach typu boho.  

Określenie stonewashed odnosi się do obu tych tkanin i oznacza poddawanie procesowi zmiękczania, dzięki czemu zarówno medium, jak i heavy linen są miękkie w dotyku.  

zasłony heavy grey stripes

KTÓRY LEN WYBRAĆ?

Jeśli zależy Ci na surowym, masywnym wykończeniu, na wyrazistych dodatkach, solidności i największej trwałości – wybierz len w typie heavy stonewashed. To on jest też mniej podatny na zagniecenia oraz jest łatwiejszy w prasowaniu. Jeśli boisz się marszczeń i zależy Ci na prostym wykończeniu nplnianych obrusów – ta opcja jest zdecydowanie dla Ciebie.  

Jeśli jesteś wielbicielem romantycznej delikatności, pofalowanej faktury i subtelnej miękkości, opcja medium stonewashed spełni Twoje oczekiwania. To ją wybieramy tworząc poszewki na poduszki czy poszewki na kołdrę, zapewniając Waszej skórze największą delikatność, antyalergiczne właściwości i termoregulację, którą doceniamy podczas mroźnych zim i upalnego lata.  Oba rodzaje lnu możecie podziwiać na naszym instagramie.

Lekkie jasnoszare zasłony z falbanką
jasnoszare zasłony medium z falbanką

PODSTAWOWE RÓŻNICE LNU MEDIUM I HEAVY

W ramach podsumowania przygotowałyśmy dla Was kilka najważniejszych różnic, dzięki którym nieco łatwiej będzie Wam podjąć decyzje o właściwej, lnianej tkaninie: 

  • gramatura tkaniny: w typie heavy stonewashed jest większa, w typie medium stonewashed – mniejsza,  
  • zaciemnienie tkaniny: heavy bardziej zaciemnieją pomieszczenia, a stonewashed zmiękczają promienie, ale nadal sprawiają, że pomieszczenia są rozjaśnione, 
  • ochrona: heavy bardziej ochrania nas przed chłodem czy promieniami słonecznymi, a medium zapewnia większą cyrkulację powietrza,  
  • gniecenie: heavy gniecie się mniej, a medium – bardziej,  
  • styl: heavy linen to idealnie uzupełnienie stylu vintage, glamour i przemysłowego, a stonewashed – boho, prowansalskiego i angielskiego,  
  • charakter: heavy jest tkaniną grubszą, bardziej masywną, cięższą, a medium jest lekki, zwiewny, subtelny,  
  • miękkość: obie tkaniny są miękkie i 100% naturalne.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.