Legendy o lnie – poznaj magiczne, lniane legendy

Legendy o lnie. Andrzejki przypadające na noc 29 listopada pełne są magicznych, słowiańskich zwyczajów i wróżb, przewidujących naszą przyszłość. Według wierzeń – jest to ostatni dzień w roku, który “zezwala” na noc pełną zabaw. Początki tego święta datowane są na czas starożytnej Grecji, kiedy to mieszkańcy niezwykle poważnie podchodzi do celebrowania imienia Andreas. Z czasem andrzejkowe wróżby stały się domeną kultury słowiańskiej, która do dziś odciska swoje piętno na naszym kalendarzu. W ramach andrzejkowego świętowania, przygotowałyśmy dla Was wpis, który nie tylko pozwoli poczuć magiczną aurę, ale przede wszystkim przedstawi wierzenia związane… z lnem!  

LEN PRZYJACIELEM WRÓŻĄCYCH DZIEWCZĄT

Legendy o lnie. Według ludowych przekonań – len może przewidzieć miłość i udane pożycie małżeńskie. Lniane dekoracje i tkaniny już wtedy kojarzone były z delikatnością, romantyzmem i bliskością natury, stąd tak częste wykorzystywanie w niewinnych wróżbach i dziewczęcych zabawach.

Legendy o lnie. Tak oto według wierzeń, w wigilię św. Andrzeja, dziewczęta tworzyły trzy, lniane kule. Po ich zbiciu i złożeniu, wróżbiarki kładły je na stół i zapalały w tym samym momencie. Ta dziewczyna, której kula po zapaleniu uniosła się do góry, a następnie spaliła w powietrzu, prędko wychodziła za mąż. Jeśli zaś kula spaliła się na stole – wróżąca sobie dziewczyna musiała poczekać na miłość przez kolejne, 12 miesięcy.

Szarfy do zasłon z juty

Inna wróżba twierdziła, że len może pomóc w odnalezieniu ukochanego. Legenda głosi, iż w andrzejkową noc każda dziewczyna siała len w naczyniu, wypowiadając magiczne słowa: “Święty Jędrzeju, daj mi znać, z kim ja będę te konopie brać”. Słowa te miały przywołać przyszłego męża, z którym będzie można zbierać świeżo posianą roślinę.

LEN NA ŚLUBNYM KOBIERCU

Śubne legendy o lnie. Len, ze względu na swoją formę i delikatność, w niektórych kręgach stał się symbolem miłości. O ile dziś występuje na ślubnym kobiercu w postaci np. lnianych obrusów, poszewek lub bukietów ustawionych na stole, o tyle niegdyś wykorzystywano go podczas ostatniej nocy przedmałżeńskiej. Jako, że w starosłowiańskich wierzeniach twierdzono, że roślina ta może przyczynić się do udanej relacji, Panna Młoda wkłada go do swoich białych czółenek, aby zapewnić sobie dobrobyt małżeński.

boho ślub tekstylia
Zdjęcie @dzikiehistorie

Na Kaszubach Panny Młode wiązały dodatkowo pończochy lnianym sznurkiem, a w Krośnie zakochana para otrzymywała lniany podarunek od starostów, zaraz po zakończonej, kościelnej ceremonii. Innym, popularnym zwyczajem było posypywanie głowy lnem, dzięki czemu przyszła żona miała czuć się wyjątkowo, w tym przepięknym i ważnym dla niej dniu.

LEN ZIMOWĄ PORĄ

Jeśli Andrzejki, to nadchodząca zima, a tym samym spadające płatki śniegu i sople zwisające z dachu.

Według wierzeń sięgających XX wieku, dziewczęta wychodziły w tak chłodną noc nago, aby prząść len w mrozie i zimnie. Po tej czynności zabierały kawałek lnu ze sobą, wkładając go pod poduszkę. Zwyczaj ten miał uchronić je przed nadejściem zmory, zapewniając spokojny i bezpieczny sen.

Zdjęcie @domekzalasem

Inny, zimowy zwyczaj głosi, aby nie prząść lnu zimną nocą, zwłaszcza jeśli Księżyc intensywnie świecie na niebie. Czynność ta zwiastować miała nieurodzajne miesiące, a w skrajnych przypadkach nawet… kradzież przędziwa. Co ciekawe, podobny zwyczaj dotyczył Bożego Narodzenia, kiedy to zbyt długi odpoczynek gospodarza miał zapowiadać tzw. położenie się lnu na polu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *