Jakie ręczniki są dobre dla skóry alergicznej?

Wielokrotnie wspominałyśmy, że len to przyjaciel skóry atopowej, alergicznej i skłonnej do podrażnień. Aby udowodnić słuszność naszych słów, postanowiłyśmy przeanalizować różne, popularne włókna – głównie pod kątem bezpieczeństwa. W zestawieniu tym pojawiła się popularna mikrofibra, zachwalany bambus i oczywiście niezawodny len. Zatem poszukajmy odpowiedzi na pytanie Jakie ręczniki są dobre dla skóry alergicznej?

ALERGIA – JAKIE RĘCZNIKI SĄ DOBRE DLA SKÓRY ALERGICZNEJ?

Skóra alergiczna – zarówno dorosłych, jak i dzieci – wymaga naturalnych i delikatnych włókien. Pod tym mianem mamy na myśli nie tylko pochodzenie pierwotnego surowca, ale także sposób jego pozyskiwania, barwienia i mieszania z różnymi (często tańszymi) domieszkami. Aspekt ten dotyczy zwłaszcza ręczników, które bezpośrednio dotykają naszej skóry. Te – co ważne – powinni być nie tylko chłonne, ale także higroskopijne. To ta ostatnia zdolność sprawia, że na powierzchni tkaniny nie namnażają się szkodliwe bakterie. Dodatkowo struktura ręcznika musi być delikatna i niepodrażniająca (taka jak np. ręczniki waflowe), a ich pielęgnacja powinna bazować wyłącznie na naturalnych środkach.  

Ręcznik lniany wafel
Ręczniki waflowe w kolorach natural linen i pure white

Mikrofibra

Spotkałyśmy się z wnioskami, że mikrofibra to idealna opcja dla skóry alergicznej – w tym dla skóry niemowlaków. Jest to dość zaskakująca hipoteza, biorąc pod uwagę, iż mowa o włóknach syntetycznych. Do produkcji tych mikrowłókien wykorzystuje się polimery i poliamidy (np. nylon), a także domieszki poliestru. O ile mieszanka ta świetnie sprawdzi się jako odzież sportowa – głównie dzięki zdolności pochłaniania wilgoci – o tyle nie rekomenduje się jej do produkcji ręczników. Dlaczego? 

Porównajmy ze sobą właściwości stroju kąpielowego i ręcznika. Oba te elementy dotykają skóry, oba mają kontakt z wodą, oba są z mikrofibry, ale ich zastosowanie jest z zupełnie inne, prawda? Ostatecznie bowiem mikrofibra – jak każdy syntetyk – nie cieszy się naturalnymi właściwościami, a co za tym idzie – generuje idealne środowisko do rozwijania się drobnoustrojów i bakterii. Te, po kontakcie ze skórą alergiczną, mogą wywołać szereg nieprzyjemnych objawów – wysypkę, zaczerwienienie lub nadmierną suchość.  

Ręcznik lniany
Tradycyjny ręcznik lniany w kolorze natural linen

Włókno bambusowe

Jest to bardzo ciasno spleciony, gładki materiał o specyficznym wykończeniu. Z założenia jest miękką, bezpieczną dla skóry tkaniną. O ile producent nie dodaje sztucznych lub syntetycznych domieszek – z powodzeniem nada się dla alergików i niemowlaków. Warto jednak podkreślić, że włókna te nie są trwałe. Przy regularnym użytkowaniu i praniu szybko tracą na swoim kształcie, odbarwiają się i co kluczowe – mogą stracić swoje właściwości absorpcyjne. Jeśli wiec producent stosuje włókna z produkcji mechanicznej, wielce niż pewne jest, że z czasem ręcznik się rozciągnie lub porwie.  

Len

W zestawieniu tym oczywiście nie może zabraknąć lnu. Włókna te wyróżniają się zarówno doskonałą absorpcją, jak i zdolnościami higroskopijnymi, dzięki którym wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. Oznacza to więc, że bakterie i drobnoustroje nie zdążą się namnożyć, a sama tkanina zyskuje miano antyalergicznej. Delikatność lnu idzie w parze z trwałością. Nawet częste pranie, suszenie na słońcu czy prasowanie na mokro nie uszkadza włókien, dzięki czemu przez wiele lat możesz cieszyć się jego miękkością i naturalnością.  

Włókna te dodatkowo szybko schną, są elastyczne i cudownie otulają nawet najbardziej wymagającą skórę. Dlatego też w rankingu tych trzech tkanin, lniany ręcznik jest najbezpieczniejszą i najbardziej opłacalną (kwota vs. jakość) opcją.    

lniany ręcznik frotte
Ręcznik z lnianego frotte w kolorze creamy white

Pamiętajcie, że jesteśmy na INSTAGRAMIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *