Jakie prześcieradło wybrać?

Jakie prześcieradło wybrać?

Przyjemny i niezakłócony niczym sen uzależniony od wielu czynników. Umiejętność wyciszenia się, zrelaksowania i zostawiania kłopotów za sobą jest pierwszym krokiem do relaksu i uspokojenia ciała i umysłu. Na relaks wpływa także odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, natężenie światła i dźwięków oraz… przytulna, przyjemna dla skóry pościel.

Wielokrotnie na naszym blogu wspominałyśmy o tym, jak ważny jest dobór lnianej pościeli. Dzisiejszy wpis poświęcimy prześcieradłom, których wybór jest równie istotny.  

MATERIAŁ MA ZNACZENIE

Jakie prześcieradło wybrać? Delikatne, naturalne, dbające o naszą skórę.  

Każdy element pościeli dotyka naszego ciała przez kilka godzin dziennie. Statystyki wskazują, że człowiek średnio przesypia nawet 20 lat swojego życia. Nasza skóra, przez tak długi czas, potrzebuje maksymalnej pielęgnacji i ochrony przed namnażającym się bakteriami.  

Wybrana tkanina powinna więc zapewniać delikatne otulenie, przeciwbakteryjne właściwości, a także zdolności termoregulacyjne. To dzięki nim skóra swobodnie oddycha, nie gromadzi na swojej powierzchni wody oraz przeprowadza wymianę ciepła z otoczeniem. Przyjemne ogrzewanie w zimową noc i łagodzący chłód pozwala wyciszyć umysł, dzięki czemu noc staje się spokojniejsza.  

Zrezygnuj więc z syntetyków, które nie przepuszczają powietrza, elektryzują się i przyczyniają się do namnażania roztoczy. Zastąp je naturalnymi tkaninami, takimi jak len, który nie tylko wspiera środowisko, ale także pozbawiony jest barwników, powodujących alergię skórną.

Dla przypomnienia: 

  • materiałami sztucznymi jest m.in: wiskoza, lyocell, modal, acetat,  
  • materiałami syntetycznymi jest m.in: akryl, poliester, elastan, 
  • materiałami naturalnymi jest m.in: len, bawełna, jedwab   
prześcieradło lniane brudny róż
lniane prześcieradło z gumką

O CO CHODZI Z TYMI WYMIARAMI?

Jakie prześcieradło wybrać? Podstawą idealnego prześcieradła jest oczywiście jego idealny rozmiar. Aby dobrać odpowiednie wymiary zmierz materac (nie łóżko!) w trzech, oddzielnych parametrach: szerokość, długość i wysokość. Ten ostatni element jest szczególnie ważny, jeśli materac jest szeroki i standardowe prześcieradło nie da rady go objąć. Najpopularniejsze wymiary dzieli się na: 

  • Single – np. 80x200cm,  
  • Double – np. 140x200cm,  
  • King – np. 180x200cm, 
  • Queen,  
  • Double King,  
  • Single X. 

Ponadto, oprócz klasycznej formy, rozważ prześcieradło z gumką, które zapobiega zwijaniu się, marszczeniu oraz niekomfortowym układaniu. O ile pierwsze rozwiązanie jest uniwersalne i praktyczne, o tyle drugie sprawdzi się w dziecięcym łóżeczku i w przypadku dolegliwości, takich jak np. zespół niespokojnych nóg. Lniane prześcieradło na gumkę docenią też futrzaste pupile, które wkradają się pod kołdrę, kokosząc się niezdarnie w pościeli.  

Prześcieradło do przykrywania się
grafitowe lniane prześcieradło

JAK DBAĆ O LNIANE PRZEŚCIERADŁO?

Na koniec, w ramach przypomnienia, kilka trików i najważniejszych informacji odnośnie pielęgnacji prześcieradeł, wykonanych z lnu. Sposób prania, prasowania, suszenia czy przechowywania nie różni się od innych, lnianych tkanin, taki jak np. lniany obrus czy lniane zasłony.  

Nasze prześcieradło prać możesz zarówno ręcznie, jak i mechanicznie. W tym drugim przypadku pamiętaj, żeby ustawić możliwie jak najdelikatniejszy program. Tekstylia lniane podczas prania powinny swobodnie poruszać się w bębnie – uważaj więc, aby nie ścisnąć ich nadmiernie, zapobiegając przy tym odgnieceniom. Podczas prania używaj naturalnych środków – zrezygnuj z detergentów czy odplamiaczy.  

Po wypraniu, rozwieś prześcieradło na balkonowym sznurku, pozwalając, aby świeże powietrze delikatnie otuliło tkaninę. Spokojnie, promienie słoneczne nie uszkodzą włókien! Dodatkowo, naturalne wysychanie przyczynia się do subtelnego efektu gniecenia, który tak uwielbiamy w przypadku lnianych tkanin.  Nasz pięknie pognieciony len dumnie prezentujemy na instagramie so linen.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.