Jaką pościel wybrać na lato? Poznaj nasze naturalne wskazówki!

Jaką pościel wybrać na lato

Jak pisze Agata Passent – „Przyzwyczaiłam się, że moje łóżko to mój wszechświat(…)”. Wiele z nas właśnie tak odbiera wygodny materac, świeżo wypraną pościel o lawendowym aromacie, otulenie kołdry w zimowe noce i przyjemny chłód w letni wieczór. Spokojny sen we własnym łóżku jest niezwykle ważną wartością, za którą tęsknimy i którą utożsamiamy ze słynnym powiedzeniem – „nie ma to jak w domu”. Nic więc dziwnego, że wybór pościeli jest niezwykle ważnym elementem, nierzadko świadczącym o spokojnym i niezaburzonym śnie. Każdy, kto chociaż raz walczył z elektryzującą się, poliestrową kołdrą wie, jak cenna jest wygodna, miękkość i w przypadku letnich miesięcy – przewiewność wybranych materiałów. Jaką pościel wybrać na lato? Postanowiłyśmy pomóc Wam w tym ważnym wyborze.  

SEN NOCY LETNIEJ, CZYLI PODSTAWĄ JEST… MATERIAŁ!

Jaką pościel wybrać na lato? Oczywiście pierwszym, najważniejszym krokiem jest dobór odpowiedniego materiału. Wśród najlepszych tekstyliów na letnie, gorące noce wyróżnia się len, korę i jedwab. Niewskazany, ze względu na swoje pochodzenie i niską higroskopijność jest poliester, poliamid i akryl.

Jaką pościel wybrać na lato?

Wymieniony w pierwszej grupie len wyróżnia się przede wszystkim przewiewnością, która realnie stwarza uczucie chłodu. O tym skąd wzięło się takie powiedzenie i co właściwie oznacza to „chłodzenie” przeczytajcie na naszym blogu, gdzie dokładnie omówiłyśmy chłodzące właściwości lnu. Ponadto, lniana pościel wchłania wilgoć i błyskawicznie schnie, nie ulegając zniszczeniu podczas stosowanych detergentów. Jest więc to idealna opcja dla miłośników rozwieszania pościeli na delikatnym wietrze, który dodaje niepowtarzalnego, naturalnego aromatu. Ponadto, lniany materiał wykazuje się właściwościami antyalergicznymi – głównie dzięki odporności na kurz i roztocza.

Alternatywą dla lnu jest kora oraz jedwab. Pierwsza nie wymaga krochmalenia, a wysoka trwałość pozwala na wieloletnie użytkowanie. Drugi – delikatnie otula ciało i jest synonimem luksusu, ale może nadszarpnąć domowy budżet.

PO DRUGIE RODZAJ I GĘSTOŚĆ SPLOTU

Jaką pościel wybrać na lato? Jakość materiału oraz gęstość splotu często decyduje o jakości prześcieradła czy poszewek. Parametry te mają szczególnie duże znaczenie, jeśli marzy nam się wieloletnie użytkowanie przyjemnej i trwałej pościeli. W końcu to w niej jemy najpyszniejsze, romantyczne śniadania i oglądamy najlepsze seriale kryminalne.

Mówiąc „gęstość splotu” mamy na myśli liczbę włókien na centymetr kwadratowy tworzonego materiału. Im wyższa gęstość splotu tym tkanina jest grubiej utkana. Co ważne – przy wysokiej jakości włókien mała grubość splotu może być wystarczająca, dlatego też w opisie gęstości dobrze jest brać pod uwagę rodzaj użytego materiału. Rodzaj spotu to trzeci wskaźnik jakości – w przypadku lnianej pościeli stosuje się najprostszy, płócienny splot, ze względu na wysoką trwałość i delikatność użytej rośliny.

Jaką pościel wybrać na lato?

CZEGO UNIKAĆ?

W wyborze pościeli na lato powinniśmy przede wszystkim zadać sobie pytanie o to jakie co determinuje nasz komfortowy sen. Każdy miłośnik spania ceni sobie inne wartości. Dla jednego najważniejszy będzie twardy materac, a drugi nie wyobraża sobie snu bez lekkiego półmroku, który rozjaśnia niewielka lampka nocna.

Jaką pościel wybrać na lato?

Jaką pościel wybrać na lato? Wyznając jednak zasadę, że pościel letnia powinna być przewiewna, „chłodząca” i wysoko higroskopijna, powinniśmy unikać tkanin sztucznych lub syntetycznych. To one, ze względu na rodzaj splotu i sposób pozyskiwania nie przepuszczają powietrza, tworząc barierę pomiędzy skórą, a środowiskiem zewnętrznym. Ta bariera z kolei zaburza poprawną termoregulację, przez co mamy uczucie nieświeżości i w ostateczności – niespokojnego, przerywanego snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.