jak wybrać rozmiar obrusu
Mar 11 2018

Jak wybrać rozmiar obrusu na miarę swojego stołu?

Jak wybrać rozmiar obrusu, który będzie pasował do Twojego stołu i podkreśli wystrój wnętrza? Poznaj kilka prostych wskazówek i przekonaj się, że to nic trudnego! Obrus jest kwintesencją stołu. Za krótki nie będzie dobrze się układał, za długi sprawi wrażenie ciężkości i zaburzy harmonię wnętrza. Warto poświęcić mu trochę więcej uwagi i dowiedzieć się jak wybrać rozmiar obrusu, tak by perfekcyjne pasował do naszego ulubionego stołu ♥ 

A sprawa jest prostsza niż by się mogło wydawać – przy wyborze pamiętajcie o dwóch podstawowych kwestiach: rozmiar i kształt blatu oraz długość tak zwanego zwisu. Gdy weźmiemy pod uwagę kilka opisanych poniżej zasad, wybór obrusu nie powinien stanowić już problemu.

Najpierw należy dokładnie zmierzyć blat naszego stołu. Przy stołach kwadratowych wystarczy określenie długości jednego boku, przy stołach prostokątnych mierzymy długość i szerokość, a przy stołach okrągłych średnicę. Z pozoru największym wyzwaniem są stoły owalne, które mogą być typowym geometrycznym owalem lub prostokątem o zaokrąglonych rogach. Jednak tutaj także najważniejsze będzie określenie parametrów blatu w najdłuższym i w najszerszym miejscu.

Drugim krokiem jest określenie długości pożądanego zwisu, czyli ustalenie na jaką długość obrus powinien zwisać mierząc od krawędzi stołu. W tym celu warto usiąść przy stole i sprawdzić odległość naszych kolan od blatu. Za długa tkanina będzie wyglądać masywnie, a przy tym istnieje ryzyko zahaczenia o obrus podczas wstawaniu od stołu… i katastrofa gotowa 😉 Z kolei gdy tkanina jest zbyt krótka, wygląda niezbyt elegancko i źle się układa. Optymalną i polecaną długością zwisu jest 20-25 cm. Krótsze zwisy, np. 10-15 cm są rekomendowane przy ławach i stołach ozdobnych, gdy nie chcemy by obrus zasłonił np. zdobienia na nogach.

Dysponując powyższymi danymi możemy z łatwością określić idealny rozmiar obrusu: 

 • stół kwadratowy i okrągły – dodajemy podwójną wartość zwisu do długości boku lub do średnicy
  przykład:
  •  stół kwadratowy ma bok 100 cm, wybieramy zwis 25 cm
  WZÓR: 100 cm + (2 x 25 cm) = 150 cm
  OBRUS: potrzebujemy obrusu o wymiarach 150 cm x 150 cm
  • stół okrągły ma średnicę 100 cm, wybieramy zwis 20 cm
  WZÓR: 100 cm + (2 x 20 cm) = 140 cm
  OBRUS: potrzebujemy obrusu o średnicy 140 cm. Stoły z kwadratowym i okrągłym blatem są bardzo często wybierane jako stoły do salonu. By nadać wnętrzu ciepłego charakteru warto dobrać do nich obrus z falbanką.
 • stół prostokątny / owalny – dodajemy podwójną wartość zwisu do długości i do szerokości stołu
  przykład:
  • stół prostokątny / owalny ma wymiary 100 cm x 160 cm, wybieramy zwis 25 cm
  WZÓR: [100 cm + (2 x 25 cm)] na [160 cm + (2 x 25 cm)]
  OBRUS: potrzebujemy obrusu 150 cm x 210 cm. Do klasycznych prostokątnych i owalnych blatów rekomendujemy obrusy z brzegiem obszytym listwą, która dociąża krawędzie obrusu i sprawia, że tkanina elegancko się układa.

Najlepszym rozwiązaniem jest obrus skrojony na miarę stołu. Jeżeli wciąż masz wątpliwości jak wybrać rozmiar obrusu i nie wiesz jakiego obrusu potrzebujesz – skontaktuj się z nami! O obrusach wiemy (prawie) wszystko! 😉

0 Komentarze
Share Post
Brak komentarzy

Post a Comment