Jak wybrać rozmiar obrusu na miarę swojego stołu?

Jak wybrać rozmiar obrusu, który będzie pasował do Twojego stołu i podkreśli wystrój wnętrza? Poznaj kilka prostych wskazówek i przekonaj się, że to nic trudnego! Obrus jest kwintesencją stołu. Za krótki nie będzie dobrze się układał, za długi sprawi wrażenie ciężkości i zaburzy harmonię wnętrza. Warto poświęcić mu trochę więcej uwagi i dowiedzieć się jak wybrać rozmiar obrusu, tak by perfekcyjne pasował do naszego ulubionego stołu ♥

A sprawa jest prostsza niż by się mogło wydawać – przy wyborze pamiętajcie o dwóch podstawowych kwestiach: rozmiar i kształt blatu oraz długość tak zwanego zwisu. Gdy weźmiemy pod uwagę kilka opisanych poniżej zasad, wybór obrusu nie powinien stanowić już problemu.  

Najpierw należy dokładnie zmierzyć blat naszego stołu. Przy stołach kwadratowych wystarczy określenie długości jednego boku, przy stołach prostokątnych mierzymy długość i szerokość, a przy stołach okrągłych średnicę. Z pozoru największym wyzwaniem są stoły owalne, które mogą być typowym geometrycznym owalem lub prostokątem o zaokrąglonych rogach. Jednak tutaj także najważniejsze będzie określenie parametrów blatu w najdłuższym i w najszerszym miejscu.

Drugim krokiem jest określenie długości pożądanego zwisu, czyli ustalenie na jaką długość obrus powinien zwisać mierząc od krawędzi stołu. W tym celu warto usiąść przy stole i sprawdzić odległość naszych kolan od blatu. Za długa tkanina będzie wyglądać masywnie, a przy tym istnieje ryzyko zahaczenia o obrus podczas wstawaniu od stołu… i katastrofa gotowa 😉

Z kolei gdy tkanina jest zbyt krótka, wygląda niezbyt elegancko i źle się układa. Optymalną i polecaną długością zwisu jest 20-25 cm. Krótsze zwisy, np. 10-15 cm są rekomendowane przy ławach i stołach ozdobnych, gdy nie chcemy by obrus zasłonił np. zdobienia na nogach. Przy odpowiednim stylu wnętrza można pozwolić sobie także na obrus do ziemi. Przy tego typu obrusie warto postawić na delikatny materiał żeby nie przeciążyć aranżacji i wybrać, np. obrus z lnu stonewashed.

Dysponując powyższymi danymi możemy z łatwością określić idealny rozmiar obrusu:

  • stół kwadratowy i okrągły – dodajemy podwójną wartość zwisu do długości boku lub do średnicy

przykład: stół kwadratowy ma bok 100 cm, wybieramy zwis 25 cm

WZÓR: 100 cm + (2 x 25 cm) = 150 cm --> OBRUS: potrzebujemy obrusu o wymiarach 150 cm x 150 cm

przykład: stół okrągły ma średnicę 100 cm, wybieramy zwis 20 cm

WZÓR: 100 cm + (2 x 20 cm) = 140 cm --> OBRUS: potrzebujemy obrusu o średnicy 140 cm. Stoły z kwadratowym i okrągłym blatem są bardzo często wybierane jako stoły do salonu. Do klasycznych okrągłych blatów rekomendujemy obrusy z brzegiem obszytym listwą, która dociąża krawędzie obrusu i sprawia, że tkanina elegancko się układa.

Jak wybrać rozmiar obrusu
Zdjęcie @marta_wojtysiak. Na zdjęciu lniany obrus z listwą z lnu prewashed.
  • stół prostokątny / owalny – dodajemy podwójną wartość zwisu do długości i do szerokości stołu

przykład: stół prostokątny / owalny ma wymiary 100 cm x 160 cm, wybieramy zwis 25 cm

WZÓR: [100 cm + (2 x 25 cm)] na [160 cm + (2 x 25 cm)] --> OBRUS: potrzebujemy obrusu 150 cm x 210 cm.

By nadać wnętrzu ciepłego charakteru warto dobrać stołów prostokątnych obrus z falbanką.

Na zdjęciu lniany obrus z falbanką z lnu typu prewashed w kolorze natural. Od prawej zdjęcie Make Cooking Easier.

Najlepszym rozwiązaniem jest obrus skrojony na miarę stołu. Jeżeli wciąż masz wątpliwości jak wybrać rozmiar obrusu i nie wiesz jakiego obrusu potrzebujesz – skontaktuj się z nami! O obrusach wiemy (prawie) wszystko! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.