Jak przetrwać upały? Poznaj nasze praktyczne, lniane wskazówki!

Len to materiał, który pomaga przetrwać upały

Lato uchodzi za jedną z piękniejszych i bardziej optymistycznych pór roku. To wtedy pijemy kolorowe drinki na bazie lodu, smakujemy słodkie owoce, spacerujemy po świeżej, zielonej trawie i wyjeżdżamy w najpiękniejsze rejony świata. Lato to słońce, bezpieczne opalanie, długo oczekiwany urlop, zapach żniw i… upałów, które zapowiadają burze. Zatem jak przetrwać upały? W myśl słów piosenki „Tyle słońca w całym mieście…” mamy wrażenie, że z roku na rok polskie lato przynosi coraz to wyższe temperatury. O ile uwielbiamy spacery wąskimi uliczkami i zapach morskiej bryzy, o tyle nie zawsze upały przynoszą korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Według badań wysoka temperatura jest jednym z głównych czynników agresji, dlatego aby nieco ostudzić te negatywne emocje, zdradzamy Wam nasze techniki na radzenie sobie z letnimi miesiącami.  

WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA

Jedną z najprostszych odpowiedzi na pytanie Jak przetrwać upały jest – woda. Oprócz oczywistego gaszenia pragnienia, pełni funkcję regulacyjną. Oznacza to, że ma zdolność przenoszenia składników odżywczych, które są kluczowe z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nawadnianie naszego ciała od środka nie tylko poprawia wygląd skóry, ale także usprawnia proces trawienia oraz wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli więc czujemy się zmęczeni, głodni albo gdy cierpimy na nawracające migreny, być może przyczyną jest niewystarczająca ilość płynów.

Brak wody w upalne dni objawia się wzmożonym pragnieniem, rozdrażnieniem, bezsennością, alergiami skórnymi, a w skrajnych wypadkach nawet zatruciem organizmu. Hipotermia, a więc przegrzanie organizmu (jest niezwykle niebezpieczna i wymaga hospitalizacji) to najczęściej wina nieuzupełniania niezbędnych do życia płynów.

jak przetrwać upały
Zdjęcie @makecookingeasier

Ostatecznie winowajcą tych wszystkich nieprzyjemnych doświadczeń jest nie tylko słońce, ale także sztuczny materiały, taki jak np. poliester. Nic więc dziwnego, że coraz częściej kampanie społeczne nawołują do roztropnego analizowania składu kupowanych ubrań, wskazując na materiały najbardziej wartościowe i najbezpieczniejsze. Na czele tej listy znajduje się oczywiście niezastąpiony len.

PRZEWIEWNE MATERIAŁY

Uczucie nieświeżości, ściągnięcia skóry oraz wydzielania dodatkowego ciepła to wina m.in. nieodpowiednich materiałów. Obok tych naturalnych – takich jak len – występują także materiały syntetyczne (np. wiskoza) oraz sztuczne (np. poliester). W przypadku wysokich temperatur szczególnie wartościowa jest grupa pierwsza, która wykazuje się wysoką higroskopijnością i pożądaną przewiewnością. To dzięki tym cechom skóra może swobodnie oddychać, a sam materiał odprowadza wilgoć, zapobiegając przegrzewaniu się organizmu. Zatem szukając odpowiedzi na pytanie jak przetrwać upały, podpowiadamy – zainwestować w naturalne tekstylia w szafie i w domu!

Co więcej, w myśl naszego hasła – lato to sezon na len. Lniane materiały wykorzystać można w postaci lnianych poszewek, lnianej narzuty czy całych, lnianych kompletów. Zastosowanie tak lekkiego materiału zagwarantuje spokojny, nieprzerwany sen podczas wysokich, letnich temperatur. O tym, dlaczego warto zdecydować się na lnianą pościel, pisałyśmy już na naszym blogu. Jeśli jeszcze nie przeczytaliście tego wpisu – serdecznie do niego zapraszamy.

jak przetrwać upały

PRZEWIEWNE MATERIAŁY

Właściwości przepuszczające uzależnione są od gęstości (tzw. liczności osnowy). Im większa gęstość tkaniny, tym gorsza przepuszczalność – a tym samym rośnie tzw. wrobienie. W dużym uproszczeniu – jest to stosunek różnicy splotu tkackiego, liczności nitek osnowy i wątku, grubości nitek oraz techniki wytwarzania do pozornej długości sfalowanej nitki w tkaninie. Len pod tym względem wykazuje się wysoką przepuszczalnością, dzięki czemu nie tylko pozwala na swobodną cyrkulację powietrza pod warstwą tkaniny, ale także minimalizuje ryzyko gromadzenie ładunków elektrostatycznych. Tak oto pościel lniana nigdy nie będzie się elektryzować, a lniany obrus nie „kopnie nas prądem”  gdy wcześniej przejdziemy się po dywanie.

Zdjęcie @makecookingeasier

Ostatecznie len nie zastąpi nam klimatyzacji, ale zamiast tego da nam inną, niezwykle cenną właściwość: zabezpieczy skórę przed słońcem, przegrzaniem i niewłaściwymi procesami adaptacyjnymi. To właśnie te cechy docenimy podczas wakacyjnych, pieszych wycieczek, gorących nocy oraz upalnych dni, kiedy to chcemy ochronić wnętrza przy pomocy lnianych firan i zasłon. O chłodzących właściwościach lnu piszemy często na naszym Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *