Jak prać poduszkę z gryki?

Uwielbiamy wszelkie dary, które każdego dnia daje nam natura. Dlatego też nie tak dawno do naszej oferty zawitała kolejna bohaterka – gryka. Roślina ta pojawiła się jako wypełnienie naszych lnianych poszewek, umilając tym samym popołudniowe drzemki czy wieczorny relaks z książką. Gryka jest rośliną z rodziny rdestowatych, którą odkryto ponad 5000 lat temu. Od tamtego czasu wiedzie prym zarówno w branży medycznej, jak i branży tekstylnej, która zaczęła doceniać jej naturalne i wyjątkowe właściwości.

DLACZEGO GRYKA?

O zaletach gryki pisałyśmy nie tak dawno na naszym blogu. Dlatego też wyłącznie w ramach przypomnienia podsumujemy jej najważniejsze wartości.

Oprócz oczywistych właściwości prozdrowotnych – m.in. braku glutenu oraz dużej zawartości błonnika pokarmowego – gryka jest doskonałą alternatywą dla sztucznego wypełnienia poszewek, materacy czy kołder. Jeśli więc dotychczas walczyłeś z alergiami skórnymi – pora zrezygnować z waty czy sztucznego wypełnienia, zastępując go sypką i naturalną gryką. To dzięki jej wyjątkowej formule poduszka dostosowuje się do specyficznego ułożenia ciała, wspierając prawidłowe położenie karku i odcinka szyjnego. Dzięki tej umiejętności minimalizuje ryzyko bólu kręgosłupa i pojawiania się migren, które często wynikają z trwałego ucisku na pierwsze kręgi.

Dodatkowo, naturalne wypełnienie jest antyalergiczne i bezpieczne – również dla dzieci. W przeciwieństwie do np. pierza, gryka zmniejsza ryzyko namnażania drobnoustrojów, które powodować mogą gorsze samopoczucie, katar sienny czy kaszel.

JAK WYPRAĆ PODUSZKĘ Z WYPEŁNIENIEM Z GRYKI?

Łuska gryki, ze względu na swoje pochodzenie i formułę, nie powinna być moczona. Pod wpływem wilgoci może napęcznieć i stracić swoją sypkość, która jest jej największą zaletą.

Dlatego też pranie całej poduszki (czyli poszewki i wypełnienia) to metoda, której zdecydowanie nie zalecamy naszym klientom. A więc jak prać poduszkę z gryki? Zamiast tego – otwórz poszewkę przy pomocy wszytego zamka. Wysyp jej zwartość do suchego pudełka lub wiaderka. Lnianą poszewkę wypierz według standardowych wytycznych – tj. z zachowaniem temperatury do 40 stopni Celsjusza, bez drażniących środków chemicznych i wirowania bębnowego. Dużo lepiej sprawdzą się zatem naturalne płyny do prania oraz suszenie na słońcu lub na wieszaku. Gdy poduszka wyschnie – wsyp grykę do środka i zamknij poszewkę na suwak. Gotowe!

Jak prać poduszkę z gryki?
Poduszka z gryką

POZOSTAŁE PORADY PIELĘGNACYJNE

Nie samym praniem poduszka z gryką stoi. Oprócz zachowania odpowiedniego trybu w naszej pralce należy przestrzegać kilku prostych, pielęgnacyjnych zasad. Jakich?

  • Rekomenduje się, aby raz w miesiącu wystawić poduszkę z łuską na działanie wyższej lub niższej temperatury. Warto więc włożyć ją do rozgrzanego piekarnika lub do zamrażalki, upewniając się wcześniej, że nie zostanie narażona na działanie wilgoci. Tak stworzone kompresy działają łagodząco i doskonale radzą sobie z bólami menstruacyjnymi lub migrenami i bólami karku.
  • Jeśli poduszkę z gryką zamoczysz, należy jak najszybciej wysuszyć jej zawartość. Wysyp wtedy grykę na blachę i wstaw do piekarnika, pozbywając się w ten sposób nieproszonej wody.
  • Poduszkę przechowuj w suchym miejscu i regularnie ją wietrz – w ten sposób zapewnisz sobie przyjemną, naturalną świeżość i komfort.
  • Nie uderzaj poduszki, nie odkurzaj jej. Zbyt inwazyjne metody mogą ją odkształcić, tworząc z niej sztywniejszą, płaską powierzchnię do spania. Traktuj ją więc z czułością i delikatnością, a ona odwdzięczy ci się naturalnymi i drogocennymi właściwościami prozdrowotnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *