Naukowcy i lekarze sugerują, aby zmieniać pościel co jeden – dwa tygodnie. W przypadku atopowego zapalenia skóry lub poważnych alergii, częstotliwość ta powinna być zwiększona nawet dwukrotnie.
Dlaczego to takie ważne? Pościel jest siedliskiem roztoczy, naszego naskórka, a także sierści pupili, którzy przemykają się ukradkiem pod kołdrę lub na poduszkę. Ponadto, nowa, świeża i pachnąca pościel jest niezwykle przyjemnym towarzyszem codziennego zasypiania, a zapach olejków lawendowych utula nas do snu i koi zmysły.
Wielokrotnie pytaliście nas na Instagramie o to jak prać lnianą pościel. Postanowiłyśmy stworzyć Wam obszerny poradnik, w którym odpowiemy na najczęstsze wątpliwości.
KILKA SŁÓW O LNIANEJ POŚCIELI
- lniana pościel jest trwała i odporna na wszystkie pielęgnacyjne kroki. Kupując więc lniany obrus, lniane zasłony czy lnianą podszewkę zyskujesz tkaninę, która posłuży Ci na lata,
- naturalna tkanina wykazuje się właściwościami bakteriobójczymi i antyalergicznymi,
- pościel z lnu posiada tzw. zdolność do termoregulacji, dzięki której nasze ciało nie przegrzewa się latem i nie chłodzi zimą,
- włókna lnu powodują, że tkanina jest delikatna, subtelna i im częściej poddajesz jej użytkowaniu tym… bardziej przyjemna staje się dla Twojego ciała.
JAK WYPRAĆ LNIANĄ POŚCIEL?
Jeśli więc planujesz przygotować swoje pierwsze, lniane pranie, przeczytaj 5, poniższych porad, które powstały w oparciu o Wasze pytania, które często zadajecie na naszym instagramie.
Porada I: Unikaj prania mechanicznego. Jeśli masz możliwość wyprania lnianych tkanin ręcznie – w pierwszej kolejności wybierz tą opcję. Gdy jednak zdecydujesz się na pranie w pralce dobierz najdelikatniejszy program.
Porada II: Len pierz w chłodnej lub ciepłej wodzie – zalecamy 30 max 40°C. Zbyt wysoka temperatura może powodować delikatne obkurczenie tkaniny (do maksymalnie 10%), co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku lnianych zasłon, lnianych firan czy pościeli.
Porada III: Unikaj mocnych, chemicznych detergentów. Po pierwsze – ich stosowanie jest wyjątkowo szkodliwe dla naszej planety, a regularne używanie tak inwazyjnych środków negatywnie wpływa na stan polskich wód. Po drugie – niektóre środki mogą powodować odbarwienie tkaniny.
Pamiętaj także, że płyny zmiękczające dedykowane są materiałom syntetycznym – nie używaj ich, gdy pierzesz lniane wyroby!
Porada IV: Unikaj suszarki bębnowej – jeśli używasz jej zbyt często, możesz spowodować obkurczenie się tkaniny. Dużo lepiej sprawdzi się naturalne suszenie – np. na sznurku zawieszonym na balkonie lub tarasie. Świeże powietrze nie tylko nada przyjemnego zapachu, który otuli nas do snu, ale także spulchni fakturę materiału. Pamiętaj, że len nie lubi być przesuszony – na skutek takiego działania tkanina staje się bardziej krucha i mniej trwała.
Porada V: Wiecie, że uwielbiamy ten naturalny efekt gniecenia, dlatego zawsze zalecamy, aby unikać klasycznego prasowania. Zagniecenie jest jedną z najbardziej wyjątkowych i wyrazistych cech lnu – dzięki czemu tak często wykorzystywany jest w rustykalnych aranżacjach. Jeśli jednak preferujesz gładki i elegancki efekt – prasuj lnianą pościel wyłącznie wtedy, gdy jest wilgotna.