Jak obchodzony jest na świecie Dzień Matki i jaka jest jego historia??

Rok temu na naszym blogu pojawił się wpis z propozycjami na prezenty z okazji Dnia Matki. Wiele z nich jest nadal aktualna i z powodzeniem mogą posłużyć Ci za inspirację na podarunek prosto z serca. Jeśli pragniecie wręczyć swojej mamie lniane upominki, zachęcamy do jego odświeżenia. Z miłości do naszych najbliższych w tym roku ujmiemy temat nieco inaczej. Zapraszamy Was w podróż, która pokaże jak to wzruszające i ciepłe święto obchodzą nasi dalsi i bliżsi sąsiedzi. 

Zanim jednak zaczniemy, chciałyśmy przypomnieć, że z okazji tego wyjątkowego dnia przygotowałyśmy promocję dla Was i dla waszych wspaniałych Mam na całą kolekcję łazienkową. Zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć możecie na np. świeże kwiaty albo na ulubione ciasto, idealnie uzupełniające długie rozmowy przy kawie i zielonej herbacie.

PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI

Przeszukując różne źródła historyczne dowiadujemy się, że święto Matki ma swoje korzenie w wielu różnych kulturach. Jeden korzeń doprowadza nas do starożytnego Egiptu, gdzie czczono Izydę – boginię będącą pierwowzorem idealnej matki. Będąc opiekunką króla Horusa obdarowywana była szacunkiem i ogólnym uznaniem. W Egipcie, cywilizacji propagującej kult piękna, pojawił się utożsamiany z luksusem, przepychem i najwyższą jakością len. Dary czczące bóstwa opierały się również na tej tkaninie, która dumnie wypełniała tamtejsze kaplice. Drugi korzeń doprowadza do starożytnej Grecji, gdzie składano ofiary bogini Rei – według wierzeń matce całego wszechświata. 

Ówczesny Dzień Matki swoje początki datuje na 1858 rok, kiedy to w Stanach Zjednoczonych ogłoszono Dzień Matczynej Pracy. Kilka lat później nazwa została zmieniona na Dzień Matek dla Pokoju, a w 1905 roku okrzyknięto majową datę po prostu Dniem Matki. 

Co ciekawe – za oceanem dzień przypada na drugą niedzielę maja, podczas gdy w Polsce data jest niezmienna od ponad 100 lat.

Zdjęcie: https://www.instagram.com/i__.mai/

DZIEŃ MATKI W POLSCE

Zanim jednak data przypadła na 26 maja, w przedwojennej Polsce obchodzono święto 2 tygodnie wcześniej. Organizacją tego wyjątkowego dnia zajmował się Polski Czerwony Krzyż. 

Dziś najczęściej obchodzimy go w indywidualny i kameralny sposób. Część z nas organizuje obiad z ulubionym daniem naszej rodzicielki, inni wysyłają swojej Mamie kwiaty, a najmłodsi tworzą laurkę wyciętą z kolorowego papieru. Wszystko to uzupełniają drobne upominki w postaci bonu do SPA, drobnej biżuterii z niewielkim oczkiem, kart podarunkowych, a także lnianej pościeli i lnianych obrusów, które umilą rodzinne uroczystości. 

W so linen!, wiedząc jak ważna jest dbałość o najmniejsze detale, proponujemy pakowanie prezentów zgodnie z duchem less waste.

DZIEŃ MATKI W INNYCH KRAJACH

We Włoszech Dzień Mamy jest jednym z ważniejszych świąt, pozwalającym na rodzinne uniesienia i spotkania w gronie najbliższych. Najpiękniejszym prezentem, którym obdarowują potomkowie, to… spokój i relaks, pozwalający na odpoczynek od natłoku prac domowych. To wtedy dzieci zamieniają się miejscami ze swoją rodzicielką, przygotowując wystawną kolację lub zapraszając rodzinę do lokalnych restauracji. Całość uzupełnia tradycyjne ciasto przypominające znany nam klasyczny sernik – obowiązkowo w kształcie serca. 

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki utożsamiany jest z kwiatami – głównie dużymi, masywnymi bukietami, udekorowanymi świeżo ściętymi roślinami lub darami od natury. To one uzupełniają zarówno drobne, jak i drogie upominki, a obok biżuterii wysadzanej kamieniami szlachetnymi i czekoladkami z nugatem, znajdują się luksusowe kosmetyki oraz dekoracje wnętrz. 

Co ciekawe, w krajach arabskich Dzień Matki obchodzony jest w sposób „zwyczajny”, uznając, że te powinny świętować każdego dnia. Idąc za tą piękną ideą – święto obchodzone jest w minimalistyczny sposób – najczęściej spędzając wspólnie dzień i wręczając niewielki, symboliczny upominek, potwierdzający dozgonną wdzięczność i szczerą miłość. 

Kończąc dzisiejszy wpis pozwolimy sobie zacytować francuską pisarkę – Madeleine Delbrer – która pisała, że „Matka byłaby zdolna wymyślić szczęście, aby je dać swoim dzieciom”.

Tego obopólnego szczęścia życzy Wam i waszym Mamom (nie tylko 26 maja) zespół so linen! ♥

pościel z lnu stonewashed