Jak dbać o obrus lniany?

Jak prać obrus lniany?

Rodzinny obiad, podczas którego serwujesz ulubiony sernik z kruszonką i aromatyczną zupę pomidorową. Kolacja we dwoje, gdzie główne skrzypce gra cierpkie wino i makaron z owocami morza. Śniadanie z kruchą bułką z makiem i gorącą kawą. Wieczór z przyjaciółmi, gdzie króluje taca serów, sałatka owocowa i koreczki z oliwkami.

Obrusy niemalże każdego dnia narażone są na trwałe plamy, częste pranie i zagniecenia. Ich rola w tych wszystkich, uroczystych posiłkach jest niezastąpiona – w końcu stanowią za główną i nieocenioną dekorację naszej jadalni. Zainspirowane tymi chwilami stworzyłyśmy wpis, w którym podpowiemy Wam jak dbać o obrus lniany. 

JAK PRAĆ OBRUS LNIANY?

Rozlana zupa, kawałek pomidora, który uciekł z talerza lub sos, który nie pomieścił się na półmisku – niewiele trzeba, aby świeżo rozłożony obrus musiał z powrotem trafić do prania.

Pranie lnianego obrusa czy lnianego bieżnika nie różni się od prania innych, lnianych wyrobów. W takiej sytuacji zawsze radzimy, aby unikać pralek bębnowych lub wirnikowych, które mogą być zbyt inwazyjne i często z przyczyniają się do większego zagniecenia tkaniny. Jeśli jednak nie możemy wyprać obrusa ręcznie, pamiętaj, aby używać najdelikatniejszego programu i zrezygnować z ingerujących i silnych detergentów lub wybielaczy. Unikaj też “ściskania” produktu innymi tkaninami – niezwykle ważne jest, aby obrusy mogły swobodnie przemieszczać się w bębnie. Zrezygnuj także z wykręcania włókien świeżo po wypraniu – lepiej pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia, np. na suszarce.

Porada I: panuje mit, że pranie niszczy len, a sama tkanina traci w ten sposób na swojej wyjątkowości. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej – z każdym praniem tekstylia lniane stają się coraz bardziej miękkie, a sam proces nie uszkodzi tak trwałego splotu. 

Jasnoszary lniany okrągły obrus
obrus lniany

JAK PRASOWAĆ LNIANE OBRUSY?

O ile uwielbiamy ten naturalny efekt gniecenia, który powoduje, że lniana tkanina jest wyjątkowa i oryginalna, o tyle rozumiemy, że większość z Was rozważa konieczność prasowania. Jeśli więc jesteś zwolenniczką elegancji, pamiętaj, żeby prasować produkty na wysokiej temperaturze, wyłącznie wtedy, gdy obrus jest jeszcze lekko wilgotny. Zrezygnuj z bezpośredniego prasowania suchej tkaniny  wcześniej wystarczy skropić ją wodą.  

Porada II: Prasuj lniane obrusy na miękkim podłożu i pamiętaj, że prawdziwy urok lnu tkwi w tym subtelnym, gniecionym efekcie.  

Okrągły obrus z lnu w paski
lniany obrus w paski

JAK PRZECHOWYWAĆ LNIANE OBRUSY?

Len jest niezwykle wdzięczną tkaniną – im częściej jej używamy, tym bardziej staje się delikatny i miękki. Nie zalecamy więc, aby lniany bieżnik, serwetki czy obrus był wyłącznie “na wyjątkowe okazje” – przez takie podejście lniana tkanina większość swojego żywota spędza w szufladzie lub komodzienie uczestnicząc tym samym w twoich codziennych rytuałach. Trwałość tkaniny i łatwość pielęgnacji sprzyja temu, aby obrus dekorował nasz stół zarówno podczas niepozornych codzienności, jak i wykwintnych kolacji. Przechowywanie lnianych obrusów nie różni się od przechowywania innych, lnianych produktów. Najlepiej więc, albo złożyć je w kostkę, albo rozwiesić na rurce w szafie lub garderobie (lepiej zrezygnować z klasycznych wieszaków, które mogą pognieść tkaninę w nienaturalny i mało estetyczny sposób).  O innych poradach dotyczących lnu możecie dowiedzieć się z naszych postów na instagramie

Porada III: Składając i przetrzymując obrusy w szafie pamiętaj, aby zostawić im nieco wolnej przestrzeni. Nie ściskaj tkanin i “nie upychaj” ich na siłę.  

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *