Historia niepozornej ściereczki

Wybieramy je, aby wytrzeć lepkie palce, którymi próbowałyśmy waniliowego kremu do naleśników. Ratują nas podczas niespodziewanego wykipienia wody na makaron i rozlanej kawy. To dzięki niej możemy zawinąć świeże pieczywo lub zanieść gorący sernik do chorej przyjaciółki lub ulubionego sąsiada. Ta niepozorna, kuchenna przyjaciółka jest z nami od ponad 200 lat, stając się jednym z najbardziej uniwersalnych akcentów w naszym domu.
Mowa oczywiście o lnianej ściereczce!  

WSZYSTKO ZACZĘŁO SIE ZA OCEANEM

Naszą historię musimy rozpocząć od USA, gdzie po raz pierwszy używano pierwowzoru ściereczki kuchennej. Niewielki zwój materiału był szczególnie popularny w wiktoriańskich domach klasy średniej, gdzie panował zwyczaj parzenia popołudniowej herbaty. W XVIII wieku tradycja ta była wyjątkowo mocno zakorzeniona, a cały rytuał sprowadzał się do eleganckiego nakrycia stołu (np. przy pomocy lnianego obrusu) i przygotowania dedykowanej zastawy. Następnie o określonej godzinie, na popołudniowe smakowanie herbaty, zbierała się cała rodzina, gdzie obok aromatycznego naparu w porcelanowych filiżankach serwowano kanapki, ciasta i soczyste owoce. Szczególnie popularna była herbata liściasta, która wyróżniała się intensywnym aromatem… i uporczywym osadem, pozostającym na średnicy filiżanki. Gospodarze, aby chronić delikatne naczynia przed tym osadem i ewentualnymi zadrapaniami, serwowali zastawę wraz z delikatnymi, lnianymi ściereczkami. Ich głównym celem była przede wszystkim ochrona porcelany i żywności. Do dziś znamy zwyczaj układania chleba w koszyku wyłożonym lnianą ściereczką, zabezpieczając go tym samym przed owadami, kurzem i czerstwieniem.

lniane ściereczki kuchenne
naturalne lniane ściereczki

OGROM MOŻLIWOŚCI

Tradycja parzenia popołudniowej herbaty oraz zwyczaj pakowania porcelany w delikatne tkaniny spowodowała, że służące i gospodynie zaczęły tworzyć ręcznie lniane serwetki i ściereczki. Wiele z nich urzekała swoją delikatnością, haftem, oryginalnością i prestiżem. Te piękne wzory do dziś stały się inspiracją i pamiątką, którą z powodzeniem upolować mogą miłośnicy targów staroci czy pchlich targów.

ściereczki z falbanką
ściereczki z falbanką

Zwyczaj tworzenia niewielkich serwetek oraz tradycja oparta na haftowaniu przyczyniła się do stworzenia dekoracyjnych ścierek do naczyń. Niedługo trzeba było czekać, aby masowa produkcja zainteresowała się tym niepozornym pomysłem. Perspektywa posiadania delikatnej ściereczki, która pomoże wytrzeć rozlaną kawę, mokre ręce lub metalową chochlę na zupę była siłą napędową dla wielu producentów. To właśnie masowa produkcja, podczas rewolucji przemysłowych, przyczyniła się do zwiększenia popularności ściereczek. Kobiety, zachwycone nowym pomysłem i perspektywą zmiany (dotychczas używały pociętych worków po mące), zainteresowały się ich zakupem, rozpoczynając trendy, które trwają do dziś. Tak oto już w połowie XX wieku zaistniał silny, niewzruszony rynek ścierek do naczyń.

Pierwotnie miały być one wytrzymałe i odporne na częste używanie w kuchni. Z czasem stały się piękną dekoracją, na których pojawiały się odważne grafiki, mocne kolory, kwiatowe wzory lub personalizowane hafty. Do dziś wiele z nas pamięta rozwieszone na haczykach ściereczki, które później układano na misce z ciastem drożdżowym..

Ściereczki lniane
Ściereczka lniana natural

Na przestrzeni lat, uwzględniając różnice pokoleń i rozwój handlu, który nie zawsze wspiera nasze środowisko, zaproponowałyśmy również swoją własną wersję lnianych serwetek i lnianych ściereczek. Możecie je oglądać na naszym instagramie. Ich wytrzymałość i naturalny design idealnie skomponuje się z wieloma aranżacjami, służąc nam podczas niedzielnego gotowania czy tworzenia świątecznych wypieków. W ramach zasady zero-waste mamy dla Was kilka innych, inspirujących pomysłów, podczas których główne skrzypce grać mogą właśnie nasze serwetki lub ściereczki:

● Zabierz je na piknik w parku i w ogrodzie, gdzie z najbliższymi zjesz kolorowe kanapki, placek drożdżowy z malinami i świeżą sałatkę z owocami,
● Wytnij z nich pewien wzór i powieś w drewnianej ramce, nadając swojemu wnętrzu swojskiego klimatu,
● Przygotuj tacę z serami i przekąskami na seans filmowy z przyjaciółmi. Udekoruj ją lnianą ściereczką, która przy okazji zabezpieczy stół przed plamami,
● Gdy ściereczka straci na swojej świeżości, nie wyrzucaj jej – doskonale posłuży Ci jako ścierka do podłogi, zastępując inne, jednorazowe i nie ekologiczne rozwiązania. .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *