Dzień Drzewa – czyli dlaczego warto wybierać karton zamiast plastiku? | Ekologiczne produkty lniane

Nasza planeta jest domem dla milionów gatunków fauny i flory. Jej największym, życiodajnym źródłem jest woda i drzewa, które dają cień latem, dostarczają tlenu i stanowią za podstawowy pokarm dla roślinożernych zwierząt.

Aby uczcić i podkreślić jak ważne w naszym środowisku są drzewa, na kartach kalendarza wpisano tzw. Dzień Drzewa. Obchodzone w październiku święto związane jest z międzynarodową akcją sadzenia drzew, w której biorą udział państwa z całego świata. Głównym celem akcji jest wzrost świadomości ekologicznej, ale także – wsparcie planety, której zasoby regularnie wykorzystujemy.

W ramach świętowania tego dnia, przygotowałyśmy specjalny wpis, w którym to zwrócimy uwagę na narastający problem wycinki drzew, podkreślając przy tym, że w so linen! dbamy o ekologię na każdym etapie produkcyjnym tworząc nasze ekologiczne produkty lniane.  

DRZEWA VS. ŚWIAT

Obecnie na świecie znajdziemy ponad 3 biliony drzew. Oznacza to, że na jednego mieszkańca Ziemi przypada ponad 400 okazów, gwarantujących nam cień, schronienie i świeże powietrze. Chociaż dane te wydają się być imponującymi, w ostateczności liczby nie nastrajają pozytywnie. Naukowcy szacują, że od początku istnienia naszej cywilizacji, liczba drzew została zredukowana o ponad 46%. Co więcej – ponad 40% wszystkich okazów rośnie w obszarach tropikalnych, co oznacza, że w pozostałych częściach świata możemy mówić o niedoborze.  

Szacuje się, że co kilka minut znika las naturalny wielkości 30 boisk do piłki nożnej. Wraz z nimi wycinane są lasy tropikalne, które stanowią za niezwykle istotny filar w światowym ekosystemie.  

lniana roleta rzymska

ZNACZENIE DRZEW W NASZYM ŻYCIU

Zastanawialiście się kiedyś, co właściwie dają nam drzewa? Co im zawdzięczamy? Dlatego tak ważne jest, aby zatrzymać ich masowe wycinanie? 

Drzewa stanowią za niezwykle ważny składnik procesu fotosyntezy, stając się najbardziej efektywnym źródłem tlenu. To dzięki nim w naszej atmosferze zachodzi wymiana dwutlenku węgla na tlen – niezbędny składnik życia człowieka i wszystkich, innych mieszkańców planety.  

Tylko jeden hektar lasy liściastego produkuje ponad 700 kg tlenu, spełniając przy tym zapotrzebowanie na ów składnik ponad 2500 ludzi. Tylko 1 drzewo może dostarczyć tlenu, który wystarczy 10 osobom – i to przez całe, 12 miesięcy! 

Oprócz konsumpcji CO2, drzewa łagodzą efekt cieplarniany, stabilizują klimat i stanowią za miejsce rozwoju i życia tysięcy zwierząt i innych gatunków roślin. W dużym uproszczeniu można więc wspomnieć, że obecność drzew ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju środowiska naturalnego. Środowiska, z którego regularnie czerpiemy zasoby.  

bieżnik z lnianego muślinu

JAK MOŻEMY DBAĆ O DRZEWA

Na szczęście los drzew – w dużej mierze – leży w naszych rękach. Nawet najprostsze i niepozorne decyzje, mają wpływ na stan naszego środowiska. Gdyby każdy z nas wprowadził chociaż jedną, niewielką zmianę z poniższej listy – nasza planeta zyskałaby nieocenione wsparcie.  W so linen! podejmujemy wiele takich decyzji tworząc dla was ekologiczne produkty lniane. 

  • przycinaj drzewka w swoim ogrodzie – odpowiednia pielęgnacja zmniejsza ryzyko połamania, gwarantując Twoim roślinom długie życie, 
  • wspieraj akcje masowego siania drzew – co roku w Polsce, w ramach działań wolontariatu, odbywa się masowe sadzenie drzew. Zobacz, czy w Twoim mieście szykuje się podobna akcja, po czym zgłoś swoją kandydaturę (najczęściej akcja ta odbywa się właśnie podczas Dnia Drzewa), 
  • wspieraj przedsiębiorstwa i lokalne firmy, które w swojej produkcji dbają o planetę, nie nadwyrężając przy tym jej zasobów – świadome decyzje konsumenckie, które nie popierają masowego przemysłu, są kluczowe w kontekście ochrony środowiska,  
  • pamiętaj o recyklingu – opakowania z papieru, kartony czy tektury należy wyrzucać do dedykowanego, niebieskiego kontenera. Dzięki niemu, zużyty papier można poddać recyklingowi, nadając mu drugiego życia (a tym samym – zmniejszając wycinki drzew na nowe opakowania i przesyłki), 
  • rezygnuj z plastiku – wbrew pozorom – opakowania papierowe są bardziej ekologiczne, niż plastik, który wpływa negatywnie na stan wód, gleb i powietrza. 

W so linen! dbamy o naszą planetę, doceniając wartość otaczających nas, zielonych drzew. Dlatego też, każde zamówienie – od lnianych gumekpo lnianą pościel – wysyłamy w papierowej bibułce i kartonowych opakowaniach. Całość przewiązywana jest papierowym sznurkiem, a informacje o produkcje drukujemy na ekologicznym papierze. Ostatecznie więc nasze przesyłki w 100% są zdatne do recyklingu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.