Dlaczego wyznajemy filozofię less waste?

less waste

Nie jest tajemnicą, że w so linen! wyznajemy filozofię less waste. Wielokrotnie – czy to na naszym blogu, czy na naszych social mediach – wspominałyśmy, jak ważna jest dla nas ekologia, środowisko i wspieranie całej planety. Doceniamy pracę ludzkich rąk, nie wykorzystujemy plastiku, współpracujemy z lokalnymi dostawcami i wyznajemy zasadę uczciwej polityki cenowej. Wszystkie te elementy są niezwykle spójne z podejściem less waste, które tak mocno zakorzeniło się w naszych wartościach i ideach.  

LESS WASTE CO TO?

“Less waste”, z języka angielskiego, oznacza “mniejszą stratę”. Obecnie można uznać to za pewien styl życia, który zakłada, że ograniczenie ilości produkowanych odpadów ma znaczenie w kontekście naszego środowiska i współczesnego przemysłu. Pod mianem tego określenia mamy na myśli np.  

  • ograniczenie nadmiernego konsumpcjonizmu – który ma realny wpływ na naturalne środowisko i “żywotność” lokalnych, małych firm,  
  • edukację w zakresie decyzji zakupowych, które mają wpływ na podaż, na działania firm, na produkcję masową,  
  • odpowiednie użytkowanie żywności lub przedmiotów, które się wytwarza,  
  • maksymalne wykorzystywanie pozostałości produkcyjnych, tak aby ostatecznie wytwarzać jak najmniej śmieci i odpadów.  

Działania te są wyjątkowo ważne, gdy zrozumiemy, że przeciętny człowiek, tylko w ciągu roku, wytwarza 2m3 śmieci. Co więcej – 14% wszystkich odpadów stanowią wyłącznie odpady komunalne. Oznacza to, że każdy Polak w ciągu 12 miesięcy może wyprodukować ponad 300 kg odpadów komunalnych. Tak ogromna liczba daje nam 14 miejsce w Unii Europejskiej.  

Nic więc dziwnego, że filozofię less waste coraz częściej wykorzystuje się w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych. W końcu, nawet niewielkie zmiany, powodujące stopniowe dbanie o planetę mogą diametralnie zmienić życie wszystkich istot żyjących na Ziemi.  

Na naszym blogu pisałyśmy już o np. 10 ekologicznych rozwiązaniach dla Twojego domu. Zachęcamy, abyś wrócił do tego wpisu, zwłaszcza jeśli zastanawiasz się co możesz zrobić jako początkujący, świadomy ekologii konsument. Wiele z tych rozwiązań nie wymaga ogromnej wiedzy czy nakładu finansowego. Małymi krokami, powoli, możesz przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów w naszym kraju. 

ekologiczne opakowania

LESS WASTE W so linen!

Na naszym blogu, regularnie, pojawiają się wpisy dotyczące ekologii, ochrony środowiska, świadomych decyzji zakupowych i magii naturalnych produktów, które daje nam przyroda. Wpisy te powstają głównie po to, aby dzielić się wiedzą, poruszać temat problemów naszej planety, aby zachęcić do refleksji.  

Oprócz wpisów, w parze idą również czyny. Len obecnie zajmuje pierwsze miejsce wśród roślin nazywanych zero waste. Ta cudowna roślina obdarowuje nas mnogością możliwości, którą wykorzystać możemy w branży kosmetycznej, tekstylnej, odzieżowej czy medycznej. Zarówno łodygę, jak i nasiona, przerobić możemy na wiele produktów – od lnianego turbanu do włosów, po lniany olej, maseczkę na twarz i lek na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.  

Podczas pracy z tą wyjątkową rośliną nie chcemy marnować jej dobrodziejstw. Dbamy więc, aby w jak najmniejszym stopniu zminimalizować wszelkie nadwyżki produkcyjne. Dlatego też Wasze wymarzone zasłony vintageturban do włosów czy obrusy szyjemy ręcznie, w Polsce, bezpośrednio po złożeniu zamówienia. Nie działamy z wyprzedzeniem, nie tworzymy nadwyżki poprodukcyjnej. Wolimy robić to w swoim tempie, dostosowując produkty do Waszych oczekiwań i jednocześnie – eliminować zaleganie tkaniny w magazynach.  

Len jest wdzięczną tkaniną – im więcej się z nim pracuje, im szybciej Wam służy, tym staje się bardziej miękki. Nie chcemy więc, aby lniane produkty czekały tygodniami na swój przyszły dom – ostatecznie każdy produkt szyty jest specjalnie dla Was.  

Gdy jednak zdarzy się sytuacja, w której to zostaną ścinki lub fragmenty po krawieckich pracach, wykorzystujemy je w możliwie jak najbardziej efektywny sposób. Niektóre fragmenty stają się próbkami materiałów, dzięki których możecie dobrać idealny odcień zasłon czy pościeli do swojej sypialni. Inna część wykorzystywana jest do szycia troczków do zasłon, do serwetek lub szarf do zasłon. Ostatecznie więc staramy się maksymalnie wykorzystać piękno tych wyjątkowych materiałów, wpływając tym samym na ilość produkowanych opadów i kolejnych zwojów materiału.  

 

Jasnoszare serwetki z lnu
jasno szara lniana serwetka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.