Co można zrobić z lnu? Jedna roślina – ogrom zastosowań!

Co można zrobić z lnu?

Len ma niezwykle, magiczne i cenne właściwości, które doceniano już przed naszą erą. Władcy starożytnego Egiptu wykorzystywali len w handlu, kupując za niego zboże dla całej cywilizacji. Duchowni przyzdabiali lnianymi płachtami świątynie, a Królowe spały pod lnianymi baldachimami.

  Dziś, pomimo upływu tysięcy lat, len nadal jest niezwykle wartościową rośliną, którą spotkamy zarówno w naszej szafie, jak i w kuchni, spiżarce czy na drogeryjnych półkach. W ramach inspiracji i chęci oddania wszystkich, najważniejszych właściwości rośliny, spróbujemy wspólnie streścić, co można zrobić z lnu!  

LEN W MEDYCYNIE

Co można zrobić z lnu? Len wykazuje się właściwościami prozdrowotnymi. Przyczyną tej popularności jest oczywiście sam skład rośliny, która zawiera związki śluzowe, białka, sterole, kwasy organiczne, enzymy i sole mineralne. Wiodącym produktem, który rekomendują lekarze i dietetycy, jest znany wszystkim olej lniany. Posiada on ogrom kwasów nasyconych, fitosteroli i witaminę E.  

W kontekście medycznego wykorzystywania lnu, nie możemy zapominać o siemieniu lnianym, które jest jednym z najstarszych sposobów na leczenie choroby wrzodowej. Nasiona, które wypełnione są śluzem, mają zdolność powlekania przełyku, żołądka i dwunastnicy, tworząc naturalną ochronę przed stanami zapalnymi i ingerującym kwasem żołądkowym. Mało kto pamięta, że niegdyś len był środkiem przeciwkaszlowym, który stosowano w leczeniu zapalenia oskrzeli.  

Dodatkowo, zarówno olej, jak i nasiona, leczą schorzenia o podłożu dermatologicznym i endokrynologicznym – m.in. przyśpieszając regenerację naskórka i obniżając poziom cukru we krwi.  

serwetka lniany muślin
naturalna serwetka z lnianego muślinu

LEN W TEKSTYLIACH

Co można zrobić z lnu? Len to doskonałe, naturalne tworzywo, regularnie uczestniczące w produkcji odzieży i dodatków do domu. Na naszym blogu pojawił się już post o właściwościach lnianych tkanin, więc tylko pokrótce przypomnimy Wam o ich najważniejszych wartościach. 

Tworząc lniane obrusylniane turbany czy lnianą pościel doceniamy je przede wszystkim za właściwości higroskopijne. Dzięki nim tkanina posiada zdolność do wchłaniania wilgoci lub wiązania się z wodą. Ta magiczna umiejętność zmniejsza uczucie nieświeżości, reguluje temperaturę skóry i pozwala na swobodną wymianę powietrza z wewnątrz i na zewnątrz tkaniny. W ostateczności więc zyskujemy materiał, który ogrzewa nas mroźną zimą i chłodzi w upalne lato. 

Dodatkową, ogromną zaletą, jest łatwa pielęgnacja. Dla przypomnienia: lniane tkaniny możesz bez obaw prać, prasować oraz suszyć – najlepiej na świeżym powietrzu, po wcześniejszym rozwieszeniu na balkonowym sznurku. Trwałość tkaniny oraz jej stopniowe zmiękczanie pod wpływem regularnego używania powoduje, że lniane ubrania i lniane ręczniki są jeszcze delikatniejsze. Z tej właściwości z pewnością skorzystają alergicy i maluchy, których skóra wymaga największej troski.  

LEINEN HANDTÜCHER
lniane ręczniki frotte

LEN W KOSMETYKACH

Co można zrobić z lnu? Co otrzymujemy z lnu? Oczywiście kosmetyki, których skład bardzo często bazuje na naturalnych i drogocennych składnikach. Branża beauty coraz częściej sięga po składniki, które daje nam planeta, uznając, że jest to najskuteczniejszy, najbezpieczniejszy i najdelikatniejszy sposób na codzienną pielęgnację. 

Len, posiadający już wspomniane właściwości i składniki prozdrowotne, idealnie uzupełnia pielęgnację skóry odwodnionej, suchej lub skłonnej do zmian alergicznych. Zwarte w nim związki śluzowe wykorzystuje się chętnie podczas zabiegów kojących, łagodzących i chroniących naturalny płaszcz hydro-lipidowy. To właśnie z tego względu zaleca się stosować go osobom z atopowym zapaleniem skóry lub nagminnymi, trudnymi do pokonania przesuszeniami.  

Całość uzupełnią przeciwutleniacze i fitohormony, które opóźniają proces starzenia się skóry, wykazując się właściwościami przeciwzmarszczkowymi. Z tego też względu skład na bazie lnu znajdziemy w kremach, maseczkach, balsamach i mydłach.  

Nie tak dawno na naszym blogu pojawił się post o pielęgnacji włosów, która wykorzystywać może drogocenne właściwości lnu. We wpisie podajemy sprawdzony przepis na domową maseczkę do włosów oraz zdradzamy tajniki olejowania. Dokładne proporcje i instrukcje przeczytasz tutaj: Jak len może zadbać o Twoje włosy? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *