Biała pościel lniana – jak o nią dbać?

Biel jest symbolem czystości, niewinności, subtelności. Uwielbiamy ją za uniwersalizm, za doskonałe łączenie z innymi kolorami, za romantyczność i świeżość, którą wprowadza do naszych wnętrz. Biała pościel lniana może stanowić piękny biały akcent w każdym wnętrzu.

Nic więc dziwnego, że to właśnie lniane zasłony, biała pościel lniana czy obrus w odcieniu pure white cieszą się tak dużym uznaniem, dekorując minimalistyczne sypialnie, nowoczesne salony czy klasyczne jadalnie.

Biel bywa jednak kłopotliwa – zwłaszcza, jeśli nie wiemy w jaki sposób o nią dbać. Problem ten dotyczy również lnianej pościeli, która dzięki odpowiednim środkom i sposobie pielęgnacji może posłużyć nam na długie lata. 

JAK PRAĆ BIAŁĄ, LNIANĄ POŚCIEL?

Biała pościel lniana, chociaż wydaje się kłopotliwa i trudna w pielęgnacji, w ostateczności nie różni się od innych, dostępnych kompletów. Oczywiście podstawą do zachowania pięknej bieli jest prewencja, a więc unikanie sytuacji, w których może dojść do trwałego wybrudzenia. O trudnych plamach przekonał się każdy, kto uwielbia spać w towarzystwie czworonożnych przyjaciół i każdy, kto ma w zwyczaju wypijać kawę w łóżku.  

Na szczęście len jest wdzięcznym materiałem, który przy odpowiedniej pielęgnacji odwzajemnia się nam trwałością i odpornością. Przestrzegając kilku, podstawowych zasad zyskasz tkaninę, która otuli Cię do snu zimą i ochłodzi, gdy za oknem panują wyjątkowo wysokie temperatury.  O zaletach lnu często mówimy na naszym instagramie.

Piorąc więc białe prześcieradło lub białą, lnianą poszewkę pamiętaj, aby unikać tkanin o innej kolorystyce. Nie łącz ich więc z kolorową bluzą z bawełny czy sukienką z poliestru – stosowane, sztuczne barwniki mają tendencję do odbarwienia, co w oczywisty sposób może wpłynąć na śnieżną biel. Aby zminimalizować ryzyko zabarwień – wywiń poszewkę na lewą stronę, a następnie wybierz maksymalnie delikatny cykl prania. Rekomenduje się, aby lniane tkaniny – bez względu na kolor – prać w około 30-40 °C. 

Wybierz maksymalnie naturalne środki do czyszczenia, upewniając się, że skład jest bezpieczny i pozbawiony inwazyjnych składników.  Jeżeli wiemy jak dbać o białą pościel lnianą, to będzie wyglądała pięknie przez lata.

Letnia narzuta lniana
biała narzuta lniana

JAK SUSZYĆ BIAŁĄ, LNIANĄ POŚCIEL?

Po wypraniu białej pościeli możesz wysuszyć ją w dwojaki sposób. Bez względu na to którą metodę wybierzesz, pamiętaj, aby nie wykręcać mokrej tkaniny – obchodź się z nią maksymalnie delikatnie, szanując przy tym jej właściwości. 

Metodę pierwszą zalecamy zwłaszcza latem – gdy wznosi się słońce i czuć rześki, delikatny wiatr. Po wypraniu rozwieś jeszcze wilgotną pościel na balkonowym sznurku. Nie obawiaj się promieni słonecznych – len jest odporny na działanie UV. Metoda druga polega na suszeniu bębnowym, które szczególnie chętnie stosuje się w przypadku lnu stonewashed. Pamiętaj jednak, aby wyjątkowo starannie wybierać program suszenia, upewniając się, że liczba obrotów nie skróci żywotności lnianych włókien.  

Biała lniana narzuta z frędzelkami
biała narzuta z frędzelkami

JAK DBAĆ O BIAŁĄ, LNIANĄ POŚCIEL?

Bardzo często spotykamy się z teorią, że w celu wybielenia pościeli najlepiej jest stosować wszelkiego rodzaju wybielacze. Dość radykalnie doradzamy jednak, aby odstawić inwazyjne produkty, zastępując je mydłem, klasycznym proszkiem i płynami o naturalnym składzie. Delikatność i traktowanie tkaniny z czułością da dużo lepszy efekt niż żrąca chemia. 

W celu nadania lnu dawnej bieli, wykorzystaj domowe składniki, które wykazują się właściwościami antystatycznymi. Wśród tych najpopularniejszych jest mieszanka octu z wodą. Przepis na tą starodawną miksturę jest prosty: wsyp do wody 4 łyżki soli kuchennej lub pół szklanki octu, namaczaj białe tkaniny przez kilka minut (lub godzin, jeśli odbarwienia są bardzo trwałe), a następnie wypłucz tkaninę i pozwól, aby swobodnie wyschła. Gotowe! 

biała pościel lniana
biała lniana pościel

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *